نحوه ی تشخیص سن تخم مرغ 

روش های تشخیص تخم مرغ تازه

 

برای تشخیص سن تخم مرغ، آزمایش قرار دادن تخم مرغ در ظرف آب را انجام بدهید. این آسانترین راه برای اطلاع از قدیمی بودن تخم مرغ است.

ممکن است تخم مرغ های کاملاً خوبی را بزنید اگر وقتی به تاریخ فروش برسید، چیزی را که از دهها بقیه باقی مانده است بارگیری کنید. در اینجا چگونه می توانیم بدانیم که آیا آن تخم ها هنوز هم برای شکستن بی خطر هستند یا خیر.

 

مهم است که حتماً با تخم مرغ تازه آشپزی کنید. اما نکته اینجاست: تاریخ جعبه های تخم مرغ کمتر از حد قابل تشخیص است. در برخی ایالت ها، بسته بندی های تخم مرغی موظفند تاریخ فروش جعبه ها را ذکر کنند.

 

چگونه طراوت تخم مرغ را بررسی کنید

حتی بعد از تاریخ انقضاء آنها، تخم مرغها هنوز هم کاملاً بی خطر برای غذا خوردن هستند، اما قبل از هر چیزی، یک آزمایش سریع وجود دارد که می توانید انجام دهید تا بتوانید تخم مرغ تازه را تشخیص بدهید.

 

یک کاسه بزرگ یا لیوان بلند را با آب سرد پر کنید. تخم مرغ را به آرامی در کاسه یا لیوان قرار دهید. اگر از یک لیوان بلند استفاده می کنید، تخم مرغ را روی یک قاشق بگذارید و آن را به آرامی داخل آب بیاندازید تا سریع به ته ظرف نرود و ترک نخورد.

 

اگر تخم مرغ به ته ظرف رفت و ثابت ماند، آن تخم مرغ بسیار تازه است. اگر ته ظرف رفت اما به صورت قائم در انتهای کاسه یا لیوان قرار بگیرد، آن تخم مرغ هنوز تازه است. این فقط کمی قدیمی تر است.

 

آخر اینکه، اگر تخم مرغ شناور شود، دیگر آن تخم مرغ تازه نیست.

 

چرا تخم مرغ های قدیمی شناور می شوند

پوسته های تخم مرغ متخلخل هستند. هرچه تخم ها می ماند و کهنه تر می شوند، با تبخیر آب آن، هوا به درون تخم مرغ حرکت می کند. هرچه تخم مرغ بزرگتر باشد، هوا بیشتر در داخل پوسته حرکت می کند. با بزرگ شدن کیسه ی هوا، احتمال شناور شدن تخم افزایش می یابد.

 

کیفیت تخم مرغ به همان اندازه که مانده تر می شود کاهش می یابد. سفیده تخم مرغ یا آلبومین نازک تر و آبکی تر می شود. زرده ها مقداری از شناوری خود را از دست می دهند.

 

اگر یک تخم مرغ تازه را در کنار یک تخم مرغ قدیمی روی یک سطح صاف بشکنید، می توانید این کار را در زمان واقعی مشاهده کنید. زرده و سفیده تخم مرغ تازه بالاتر می ماند در حالی که تخم بزرگتر مسطح تر است.

 

چگونه سن تخم مرغ را تشخیص بدهیم

 

هنگام شک و تردید، از تست بو استفاده کنید

قبل از اینکه تخم مرغ شناور را در سطل زباله بریزید، مهم است که بدانید که یک تخم قدیمی لزوماً بد نیست. در واقع، تخم مرغهای قدیمی اغلب می توانند در هر کاربرد، از میان وعده های سخت جوش گرفته تا کیک تولد استفاده شوند.

 

اما پیشنهاد می کنم آن را در پخت کیک استفاده نکنید زیرا در کیفیت و پف کیک تاثیر دارد.

در عوض، یک تخم مرغ شناور را یک هشدار در نظر بگیرید قبل از اینکه آن را درون یک قابلمه یا مخلوط کن بریزید، به تخم آن توجه زیادی می کند.

 

برای تصمیم گیری در مورد اینکه یک تخم مرغ قدیمی واقعاً بد است، از دو حس خوب خود استفاده کنید، ببینید و بو کنید. تخم مرغ هایی که دیگر خوب نیستند، بوی قوی و متمایز می دهند. (تخم مرغ های تازه بویی ندارند، بنابراین اگر هنگام استفاده کردن بویی به مشامتان می رسد، احتمالاً علامت آن است که تخم مرغ دیگر خوب نیست.)

 

به همین ترتیب، تخم هایی که باید در سطل زباله ریخته شوند نیز ممکن است هنگام ترک خوردن آنها علائمی از رشد قارچ یا رشد باکتری را نشان دهند.

 

چگونه به درستی تخم مرغ ها را ذخیره کنیم

با وجود طراحی هوشمندانه آنها، ظروف تخم مرغ و سرامیک یا سینی های پلاستیکی در درب های یخچال و فریزر مکان ایده آل برای نگهداری تخم های تازه شما نیست. تخم هایی را که در کارتن خریداری کرده اید، برای محافظت آنها در برابر باکتری ها و ترک خوردن، با همان کارتون در یک قفسه داخلی قرار دهید. اگر در درب یخچال فریزر نگهداری کنید، با حرکت مداوم درب یخچال احتمالاً تخم مرغ ها ترک می خورند یا شکسته می شوند. به علاوه، دمای روی یخچال ثابت نیست. اگر اجازه دهید تخم های شما به طور مکرر گرم و سرد شوند ، رشد باکتری ها را دعوت می کنید.

 

قبل از اینکه کارتن را در یخچال بگذارید، تمام تخم مرغ را بچرخانید تا انتهای باریک در فنجان باشد و انتهای پهن تر به سمت بالا باشد.

 

هر تخم مرغ در وسیع ترین انتهای خود یک کیسه ی هوای کوچک دارد. هنگامی که انتهای بزرگتر (یا کیسه ی هوای آن) را به سمت بالا قرار دهید، به کند شدن رطوبت و رشد کیسه ی هوا کمک می کنید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------