خمیر دندان مناسب چه ویژگی هایی دارد؟ 

توصیه می شود برچسب خمیر دندان‌ها را پیش از خرید به دقت بررسی کنید

 

انتخاب محصولات بهداشتی مانند استفاده درست آن اهمیت دارد. خمیر دندان محصولی است که خانواده ها به صورت دسته جمعی از آن استفاده می کنند بنابراین باید در انتخاب آن دقت بیشتری کرد. مولفه های انتخاب مناسب ترین خمیردندان با توجه به نیازها واولویت های فردی به قرار زیر است.

 

ویژگی های خمیر دندان مناسب چیست؟

فلوراید خمیر دندان

فلوراید، یک ماده معدنی طبیعی است که از مینای دندان محافظت و با پوسیدگی دندان مبارزه می کند. کارشناسان فلوراید موجود در خمیر دندان و آب آشامیدنی را به عنوان درمانی ایمن و موثر شناخته‌ اند و انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) این ماده را جزئی ضروری در خمیردندان می داند.

 

سطح سایشی خمیر دندان (RDA)

خمیر دندان حاوی مواد ساینده‌ برای تمیز و سفید کردن دندان هاست. سطح سایش خمیر دندان که به عنوان RDA شناخته می شود در محصولات مختلف، متفاوت است. محصولات دندانی باید ۲۵۰RDA یا کمتر از آن داشته باشند چرا که سطوح بالاتر می تواند به دندان ها آسیب بزند و ایمن نیست.

 

نکته: افرادی که به طور مکرر به زخم ها و آفت های دهانی مبتلا می شوند، بهتر است از مصرف محصولاتی که حاوی SLS هستند، اجتناب کنند چرا که برخی تحقیقات نشان می دهد این ماده، خطر زخم های دهانی را افزایش می دهد.

 

توجه به کنترل جرم دندان ها

لایه ای از باکتری ها که پلاک نامیده می شود پیش و پس از مسواک زدن، سطح دندان ها را می پوشاند. هنگامی که این پلاک سخت شود به جرم روی دندان تبدیل می شود. جرم زدایی دندان ها دشوار است، این جرم بیماری های لثه ای ایجاد می کند. خمیردندان های حاوی مواد شیمیایی مانند«پیروفسفات» و «روی سیترات»از تجمع بیشتر جرم جلوگیری می کنند.

 

سفیدکنندگی خمیر دندان

بسیاری از افراد خواهان لبخندی درخشان تر هستند و خمیر دندان های سفیدکننده می تواند انتخابی موثر و مناسب برای داشتن دندان های سفید باشد. این محصولات حاوی مواد ساینده ای هستند که دندان ها را صیقل می دهند و لکه ها را از سطح دندان ها می زدایند.

 

برچسب خمیر دندان

توصیه می شود برچسب خمیر دندان ها را پیش از خرید به دقت بررسی کنید، برخی از این محصولات برای کودکان مناسب نیست. تولیدکنندگان باید وجود هر گونه طعم دهنده یا شیرین کننده در خمیر دندان ها را در برچسب های این کالا، اطلاع رسانی کنند.

 

گزینه های طبیعی

مواد طبیعی حاوی مواد ساینده مانند جوش شیرین (بی کربنات سدیم) می‌تواند جایگزین مواد شیمیایی باشد. جوش شیرین علاوه بر خاصیت سایندگی در رفع لکه‌های دندانی نیز موثر است.

 

اجتناب از خمیر دندان های شیرین

شکر به پوسیدگی دندان کمک می کند و به همین دلیل، استفاده از خمیر دندان های حاوی شکر توصیه نمی شود. به ویژه برخی خمیر دندان های کودکان برای خوش طعم تر شدن حاوی مقادیر زیادی شکر هستند. به گزارش سایت مدیکال نیوز تودی، بهتر است افرادی که دندان های حساسی دارند از خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی استفاده نکنند زیرا این نوع خمیر دندان ها می تواند حساسیت را بیشتر کند.

 

مواد تشکیل دهنده متداول در خمیر دندان‌ها عبارت اند از: ساخارین (نوعی شیرین کننده)، کربنات کلسیم و سیلیکات که ماده ساینده هستند، گلیسرول که به خمیردندان قوام ژل مانند می دهد و سولفات لاریل سدیم (SLS) ماده شوینده ای که باعث کف کردن خمیر دندان می شود.

 

منبع : khorasannews.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------