جلوگیری از سرخوردن اتومبیل در روزهای برفی 

هنگام رانندگی در روزهای برفی از زنجیر چرخ یا لاستیک یخ شكن استفاده كنید

 

نحوه رانندگی در برف

شاید رانندگی در برف برای بسیاری از رانندگان لذت بخش باشد، اما مطمئن باشید رانندگی در این شرایط بدون در نظر گرفتن نكات ایمنی حادثه آفرین خواهد بود. در درجه اول سعی كنید از زنجیر چرخ یا لاستیک یخ شكن استفاده كنید.

 

اگر در هنگام رانندگی با برف سنگین مواجه شدید و این تجهیزات را همراه نداشتید با دنده سنگین به حركت ادامه دهید. به خاطر داشته باشید اگر لاستیک های معمولی خودرو نیز وضعیت مناسبی داشته باشند و شما هم با احتیاط و بسیار آهسته حركت كنید با حادثه ناگواری مواجه نخواهید شد.

 

اگر در برف متوقف شدید با دست زیر لاستیك ها را خالی كنید - برف جلو لاستیک را كنار بزنید - و اگر سطح آسفالت یخ زده بود از نمک و در آخر از زیرپائی و یا گونی استفاده كنید. زیر پائی ها را در زیر چرخ ها قرار دهید و خودرو را با دنده 2 به آرامی به حركت درآورید.

 

لاستیک های صاف و مستعمل، می توانند خطراتی برای شما و وسیله نقلیه به وجود آورند. به خاطر داشته باشید که باد لاستیک ها در هوای سرد کم می شود و همچنین استفاده از لاستیک های چهار فصل در فصل سرما، کارآمدی ترمز ها  را بهبود می بخشد.

 

یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که چراغ ها و شیشه جلو را تمیز نگه داشته و برای حفظ انقباض به ویژه در سراشیبی از دنده سنگین استفاده کنید و روی پل ها و روگذرها و داخل خیابان ‌های کم رفت و آمد که سریع ‌تر یخ می ‌بندند بیشتر مراقب باشید.

 

* چگونگی کنترل خودرو هنگام سر خوردن

نکاتی که باید هنگام لغزش چرخ ها باید رعایت کنید این است که فرمان را به سمت خارج خیابان بچرخانید تا از کار افتادگی چرخ جلو خنثی شود و به حالت مناسب بازگردد هنگام لغزش چرخ ها پا را از روی پدال گاز و ترمز برداشته و با فشار روی کلاج قرار دهید تا لغزش برطرف و خودرو به حالت عادی بازگردد.

 

* چگونگی کنترل شرایط هنگام قفل شدن چرخ ها

در چنین شرایطی هنگام قفل شدن چرخ ها جلو پا را از روی ترمز و پدال گاز بردارید کلاج را فشار دهید سپس خودرو را به سمت سر خوردگی قسمت عقب خودرو هدایت کنید.

 

مراقب باشید که انجام بیش از حد این کارها خودرو را به طور کامل به طرف خلاف مسیر برمی گرداند.

 

در جاده لغزنده از ترمز کردن پرهیز کرد

 

توصیه هایی که سبب می ‌شود خودروی سرخورده را متوقف و از افزایش خسارات جبران ‌ناپذیر جلوگیری کنید.

۱- در این شرایط راننده نباید اعتماد به‌ نفس و تسلطش را از دست بدهد.

 

۲- در ادامه باید از ترمز کردن پرهیز کرد؛ زیرا ضربه زدن به ترمز روی سطح لغزنده، چرخ ها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشتر خودرو می شود.

 

۳- باید در جهتی حرکت کرد که قسمت عقب خودرو به آن سمت سر می خورد؛ یعنی فرمان را به همان سمتی که عقب خودرو منحرف شده است، چرخاند. در همین حالت، وقتی خودرو در مسیر مستقیم به حرکت ادامه داد، می توان به سمت دلخواه حرکت کرد.

 

۴- پس از انجام دادن این کارها، باید خیلی آهسته و آرام پدال ترمز را فشار داد تا سرعت خودرو کم شود؛ یا اینکه پا را به آرامی روی پدال گاز گذاشت تا خودرو به حرکت درآید.

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------