آدم های مودب هیچ وقت این سوالات را نمی پرسند!مهارت گپ زدن از جمله مهارت هایی است که هم در محل کار و هم دز زندگی شخصی اهمیت زیادی دارد. اما حتی مودب ترین افراد هم گاهی اوقات به طور ناخودآگاه سوالاتی می پرسند که باعث می شود فرد مقابل دوست نداشته باشد پاسخ سوال را بدهد.

 

اگر می خواهید با دیگران ارتباط مثبت برقرار کنید و یک مکالمه خوب داشته باشید سعی کنید این سوالات را از کسی نپرسید.

 

آیا او مادرتان است؟

تا زمانی که مطمئن نشده اید افراد مقابل تان چه نسبتی با هم دارند سعی نکنید ارتباط بین آن ها را حدس بزنید. اگر این سوالات را بپرسید طرف صحبت تان را از خودتان دور می کنید:

 

آیا او مادر / خواهر / برادر / پسر شماست؟

با هم نسبتی دارید؟

ممکن است به اشتباه خواهر بزرگتر او را مادرش خطاب کنید و یا دو نفر که دوست ندارند نسبت خویشاوندی با هم داشته باشند را فامیل خطاب می کنید. وقتی آن ها را شبیه هم خطاب می کنید برای آن ها توهین به حساب می آید. بهتر است ارتباط آن ها را با دقت در رفتارشان تشخیص دهید.

 

وقتی افرادی را شبیه هم خطاب می کنید برای آن ها توهین به حساب می آید

 

چه مدت با هم هستید؟

مردم دوست دارند درباره روابط خودشان و دیگران حرف بزنند. تا زمانی که دو نفر چیزی درباره وضعیت رابطه ای شان به شما نگفته اند از آن ها درباره این که از چه زمانی با هم آشنا شده اند و آیا با هم ازدواج کرده اند چیزی نپرسید.

 

تا زمانی که دو نفر چیزی درباره رابطه شان نگفته اند از آن ها چیزی نپرسید

 

کی تصمیم دارید بچه دار شوید؟

سوالاتی که بهتر است از پرسیدن آن ها خودداری کنید:

بچه داری؟

باردار هستی؟

بچه پسر دوست داری یا بچه پسر؟

 

می توانم بگویم از تمام مادرانی که دارای چند فرزند هستند این سوال پرسیده شده است: همه آن ها بچه های خودتان هستند؟ سوال پرسیدن درباره بچه برای کسانی که بچه ندارند و نمی توانند بچه دار شوند بسیار آزار دهنده است. به علاوه وقتی از کسی می پرسید بارداری در واقع مثل این است که به او بگویید اضافه وزن داری.

 

وقتی طرف مقابل با فرزندش آمده است به جای این سوالات از او درباره علایق فرزندش بپرسید.

 

وقتی از کسی می پرسید بارداری در واقع مثل این است که به او بگویید اضافه وزن داری

 

برای همیشه ماندگاره؟

مردم عادت دارند سوالات نامربوط زیادی درباره ظاهر طرف صحبت خود حرف بزنند مثل:

درد داشت؟

واقعیه؟

کجا این کار را انجام دادی؟

 

هیچ کس دوست ندارد به غریبه ها درباره اکستنشن مو، پیرسینگ، تاتو و یا هر عمل زیبایی که انجام داده است بگوید. و از همه مهمتر این که به عنوان مثال دست زدن به موهای او برای چک کردن اکستنشن مو رفتار غیر مودبانه ای است و برای او تجاوز به حریم خصوصی به حساب می آید. حتی اگر می دانید که او چند جلسه سولاریوم رفته است نباید از او درباره این موضوع چیزی بپرسید. شاید او می خواهد وانمود کند که رنگ پوستش طبیعی است.

 

درباره ظاهر افراد هرگز سوالی نپرسید

 

چند خریدیش؟

کمتر کسی از طرف مقابل خود درباره مقدار درآمدش می پرسد به جای این سوال از او بپرسید درآمد متخصصان این زمینه شغلی به طور میانگین چقدر است؟

 

مردم معمولا دوست ندارند اعتراف کنند که درآمدشان چقدر کم است و یا ممکن است شغل شان را دوست نداشته باشند به همین دلیل سوال پرسیدن درباره این مسائل رفتار مودبانه ای نیست.

 

سوال پرسیدن درباره درآمد کسی اصلا مودبانه نیست

 

یکی از مسائلی که مردم علاقه زیادی به سوال پرسیدن درباره آن دارند قیمت چیزهایی است که خریده اند. شاید می خواهید قیمت لباسی که او خریده است با لباس خودتان مقایسه کنید اما برداشت او این است که توانایی مالی اش را زیر سوال می برید.

 

چگونه به این سوالات پاسخ دهیم؟

موضوع را عوض کنید.

یک پاسخ کوتاه بدهید.

پاسخ ندهید.

 

با پاسخ ندادن به سوال به طرف مقابل نشان داده اید که سوالش برای شما ناخوشایند است. عوض کردن موضوع و دادن یک پاسخ کوتاه هم راه حل خوبی است.

 

اگر پافشاری کرد بگویید: نمی خواهم درباره این موضوع حرف بزنم. موضوع را عوض کن.

 

منبع : bedunim.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------