نکاتی برای داشتن یک روز کاری مفیدبرای سازندگی بیشتر در محل کار این اصول را رعایت کنید

از این که هر چه تلاش می کنید از لیست کارهای روزانه تان کمتر نمی شود خسته و نا امید شده اید اما نگران نباشید با رعایت نکات زیر می توانید یک روز کاری سازنده و مفید داشته باشید. واقعیت این است که ما آدم ها زمان زیادی را در محل کار می گذرانیم اما از وقتمان استفاده بهینه نمی بریم. برای این که بتوانید نهایت استفاده را از وقت تان ببرید روش های زیر را اعمال کنید.

 

باید به پیشنهادهای نامعقول جواب منفی بدهید

 

لباس ها را شب قبل آماده کنید

لحظه ای که آلارم ساعت صبح ها بیدارتان می کند بلند می شوید و کارهای صبحگاهی را انجام می دهید و نمی خواهید حتی لحظه ای از وقت ارزشمندتان را صرف انتخاب لباس ها کنید. پس بهتر است از شب قبل لباس ها را آماده کنار بگذارید. به همین دلیل است که افراد موفقی مثل استیو جابز و مارک زاکربرگ همیشه یک مدل لباس می پوشند.

 

شب قبل برنامه فردا را بریزید

با هر یک دقیقه برنامه ریزی ۱۰ دقیقه از وقتتان را ذخیره می کنید. برای این که روز سازنده ای داشته باشید باید بدانید هر کاری را در چه ساعتی انجام دهید. اگر از یک هفته قبل کارهای تان را برنامه ریزی کنید هم وقت اضافی می آورید و هم به جای این که به کارهای دیگران رسیدگی کنید کنترل بیشتری روی کارها و برنامه های خودتان خواهید داشت.

 

برای برنامه ریزی باید ۱۵ الی ۳۰ دقیقه از شب قبل برای برنامه ریزی روز آینده وقت بگذارید.

 

لیست کارهای روزانه بنویسید

در این لیست باید شامل تمام کارهایی باشد که قرار است امروز انجام دهید. کاری که در این لیست نباشد انجام نخواهد شد.

 

از متد ABCDE و قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنید.

 

کارها را بر اساس متد ABCDE اولویت بندی کنید:

A: کارهایی هستند که باید امروز انجام شوند. در غیر اینصورت با عواقب جدی مواجه خواهید شد.

 

B: کارهایی هستند که باید امروز انجام شوند در غیر اینصورت با عواقب خفیفی مواجه خواهید شد.

 

C: کارهایی که باید امروز انجام شوند در غیر اینصورت هیچ عواقبی به دنبال نخواهند داشت.

D: کارهایی که می توانید به دیگران واگذار کنید.

E: کارهایی که می توانید حذف کنید و اصلا انجام ندهید.

 

روزتان را با کارهای A که مهمتر هستند شروع کنید. قبل از تکمیل کارهای A نباید سراغ کارهای B بروید. قبل از تکمیل کارهای B نباید سراغ کارهای C بروید. با دنبال کردن این روش همیشه کارهایی که درآمدزایی بیشتری دارند را زودتر انجام می دهید.

 

از قانون ۸۰/۲۰ برای انجام کارهای مهم تر استفاده کنید. اصل پارتو می گوید ۲۰ درصد از کارهای ما باید به ۸۰ درصد ارزش تولید کلی برسد. یعنی اگر در لیست کارهای روزانه امروزتان ۱۰ کار داشته باشید با انجام ۲ تا از مهم ترین آن ها باید به ۸۰ درصد نتیجه کلی برسید.

 

۲ ساعت زودتر بیدار شوید

تحقیقات نشان داده است بهینه ترین ساعات روز ۲ ساعت بعد از زمان بیدار شدن هستند به همین دلیل باید مهم ترین کارها را در این ساعت های روز انجام دهید. این مسئله از فردی به فرد دیگر متفاوت است. باید ببینید در چه ساعاتی از روز سازندگی بیشتری دارید و آن ساعات را به مهم ترین کارها اختصاص دهید.

 

۵ دقیقه مدیتیشن

روزانه ۵ دقیقه مدیتیشن کنید. به علاوه برای آرامش ذهن و جسم باید برای روی کارهای مهم روزانه تمرکز و آن ها را تجسم کنید. تصور کنید همه کارها را با موفقیت انجام داده اید.

 

صبحانه کامل بخورید

همه ما این واقعیت را می دانیم اما خیلی ها صبحانه کامل نمی خورند و خیلی ها اصلا صبحانه نمی خورند. خوردن یک صبحانه سالم و کامل وقت زیادی از شما نمی گیرد. اگر وقت ندارید صبحانه با خودتان ببرید و در مسیر کار بخورید. بدن مثل ماشین می ماند آیا از ماشینی که سوخت ندارد انتظار کار کردن دارید؟

 

۲ ساعت زودتر کار کردن را شروع کنید

همانطور که در موارد قبل گفته شد سازنده ترین ساعات روز ۲ ساعت بعد از بیدار شدن هستند. بنابراین باید این ساعات را به کارهایی که درآمدزایی بیشتری دارند اختصاص داد. اگر می توانید با رئیس صحبت کنید و برخی از کارهای مهم را قبل از رفتن به محل کار در این ساعات در خانه انجام دهید یا ۲ ساعت زودتر از کار مرخص شوید.

 

یادگیری در مسیر کار

همه ما بدون استثنا در طول روز ۲۴ ساعت وقت داریم اما تفاوت بین شما و انسان های موفق نحوه استفاده از این زمان است. به جای خواندن روزنامه و بازی با گوشی در مسیر کار به یک کتاب صوتی یا پادکست که به پیشرفت مهارت ها کمک می کند گوش بدهید.

 

در محل کار در دسترس نباشید

تنها زمانی در محل کار می توانید همه کارها را بهتر انجام دهید که چیزی موجب حواس پرتی شما نشود. گوش دادن به خاطرات همکارها و برنامه های تعطیلاتشان هیچ کمکی به موفقیت شما نخواهد کرد. اگر می توانید اتاق جداگانه ای برای کار انتخاب کنید در غیر اینصورت از همکارانتان بخواهید آرام تر صحبت کنند یا با هدفون یک موسیقی کلاسیک آرام گوش کنید. با تمرکز بیشتر سازندگی بیشتری خواهید داشت.

 

ایمیل ها را در تایم خاصی چک کنید

روزانه دو بار چک کردن ایمیل کافی است. به عنوان مثال اگر ساعت کاری شما ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر است می توانید ایمیل ها را ساعت ۱۱ و ۴ چک کنید. با این کار هم آرامش بیشتری دارید و هم سازندگی بیشتر.

 

نه بگویید

باید به پیشنهادهای نامعقول جواب منفی بدهید همان کاری که انسان های موفق به خوبی انجام می دهند. با هر بار بله گفتن به پیشنهادهای دیگران به کارهای خودتان مثل (وقت گذراندن با خانواده یا رفتن به پیاده روی) نه می گویید. در واقع نحوه وقت گذراندن شماست که آینده شما را تعیین می کند.

 

منبع : bedunim.ir

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------