نکاتی برای رانندگی در هوای سرد 

رانندگی در هوای سرد

 

گرم کردن اتومبیل: راه درست برای طی کردن مسیر در هوای سرد

حرف ما این است که رانندگی در صبح های زمستانی می تواند سخت باشد. برای کمک به اینکه رانندگی را برای شما کمی ساده تر کنیم، ما این راهنمای کوتاه را برای آماده سازی اتومبیل خود برای رانندگی در اسرع وقت و با اطمینان در سریع ترین زمان ممکن، در هنگام سرما قرار داده ایم.

 

حقیقت در مورد گرم کردن موتور اتومبیل شما

معمولاً اعتقاد بر این است که در هوای سرد، قبل از شروع رانندگی، باید ماشین خود را چند دقیقه ای گرم کنید تا بتوانید فرسودگی موتور خود را کاهش دهید. در حقیقت، این عمل نه تنها وقت با ارزش را هدر می دهد بلکه سوخت با ارزش را نیز هدر می دهد.

 

بیشتر اتومبیل ها با موتورهای احتراق کار می کنند و موتورهای احتراق با سوخت ترکیبی از بنزین و هوا کار می کنند تا سوخت پیستون ها را تأمین کنند که عملکرد ماشین انجام شود. در گذشته این مخلوط بنزین و هوا توسط دستگاهی معروف بود که به عنوان کاربراتور شناخته می شد و از آنجا که هوای سرد باعث می شود تبخیر بنزین سخت تر شود، کاربراتور می تواند در نهایت آزادانه مخلوط بنزین و هوا را آزاد کند که در نهایت باعث مشکلات موتور شود.

 

به گفته این، تولیدکنندگان اتومبیل در دهه 1980 شروع به فاز اتومبیل سازی کردند و این روزها، بعید است که شما از این اتومبیل سوار شوید.

 

در عوض، وسایل نقلیه مدرن از انژکتورهای الکترونیکی استفاده می کنند که می توانند هوای سرد را تشخیص دهند و بنزین اضافی را وارد مخلوط بنزین و هوا کنند تا مشکل تبخیر را جبران کند.

 

بر این اساس، موتور به محض شروع به کار باید آماده حرکت باشد. بنابراین با خاموش کردن اتومبیل خود، فقط گاز اضافی را در موتور خود رها می کنید بدون اینکه از آن استفاده کنید. دو پیامد این امر باعث اتلاف سوخت و افزایش آلودگی می باشد، اما شاید حیرت انگیزتر این است که بدانید که با این کار در واقع به موتور خود آسیب می رسانید. 

 

این امر به این دلیل است که بنزین اضافی بدون تبخیر موجود در مخلوط از بین می رود، روغنها را از داخل موتور شما از بین می برد، روغن کاری را کاهش می دهد و باعث فرسودگی در قسمت های آن می شود.

 

این بدان معنا نیست که هیچ دلیلی وجود ندارد که به ماشین خود کمی فرصت دهید تا گرم شود. از همه مهمتر، حتی اگر در مخلوط کردن سوخت در موتور خود مشکلی نداشته باشید، در هوای بسیار سرد، روغن هایی که موتور را روغن کاری می کنند، هنگام روشن شدن اتومبیل به طور کامل مایع نمی شوند. بنابراین اگر به طور مداوم خیلی زود در سرما شروع به حرکت کنید، در نهایت می توانید به موتور خود آسیب برسانید.

 

نکاتی برای رانندگی در هوای سرد

 

نحوه مشاهده در هوای سرد

شرایط مه آلود

علاوه بر این، چند دلیل خوب وجود دارد که به ماشین خود کمی وقت دهید تا گرم شود که هیچ ارتباطی با مکانیک خودرو ندارد. در عوض، آنها با شما ارتباط دارند! هنگامی که درون خودروی شما سرما است، شما نمی توانید در رانندگی نیز تمرکز کنید، بنابراین ایده خوبی است که قبل از رانندگی مطمئن شوید که ماشین شما به اندازه کافی راحت باشد. اما مهمتر از همه، در هوای سرد شیشه های ماشین شما احتمالاً در ابتدا مه گرفته شده است - و اگر نمی توانید جاده را ببینید، نباید رانندگی کنید.

 

بیشتر رانندگان با روند خسته کننده در انتظار پاک شدن مه از شیشه جلو اتومبیل خود آشنا هستند. بسیاری حتی اجازه داده اند که بی صبری بهترین نتیجه را کسب کند، حتی اگر مجبور باشند صبر کنند تا فقط از پنجره ای که از مه پاک شده است بیرون را ببینند. این روش کاملا ناامن است. 

 

شاید تعجب کنید که "این مه ابتدا از کجا به وجود می آید؟" در حقیقت، همیشه این رطوبت وجود دارد. می بینید، تمام مدت رطوبت اطراف ما وجود دارد، اما بیشتر اوقات در هوا جذب می شود، بنابراین آن را احساس نمی کنیم. با این حال، هنگامی که سرد است، هوا کمتر قادر به نگه داشتن رطوبت است و باید مقداری از آن رطوبت بیرون بیاید. و از آنجا که پنجره های خودرو اغلب سردتر از هر سطح دیگری در قسمت داخلی خودرو هستند، بنابراین جایی است که رطوبت تمایل به جمع شدن در آن جا را دارد.

 

بدین ترتیب، کلید مهار کردن بخار از پنجره های اتومبیل شما این است که هوا را به سرعت گرم کنید (بنابراین می تواند رطوبت بیشتری را حفظ کند) و جایگزین کردن هوا در اتومبیل خود با هوای سرد از بیرون، زیرا این هوا رطوبت کمتری را حفظ می کند.

 

برای از بین بردن رطوبت داخل اتومبیل شما باید:

کنترل های هوا Defogger خود را روشن کنید تا شروع به پاکسازی پنجره ها کند.

بخاری اتومبیل را تا درجه آخر گرم کنید تا هوا در ماشین شما گرم شود.

تهویه هوا را به طور موقت روشن کنید تا آب اضافی از هوا بیرون بیاید.

گردش هوا در داخل اتومبیل را خاموش کنید تا هوای تازه از بیرون وارد شود.

در صورت امکان پنجره ی خود را کمی باز کنید تا هوای تازه تری داشته باشید.

 

راهنمای رانندگی در هوای سرد

 

کلام آخر

مهمتر از آن، عمل روشن کردن ماشین شما برای گرم کردن موتور به سرقت وسیله نقلیه کمک می کند: اتومبیلی که در حالی که گرم می شود بدون مراقبت باقی مانده باشد می تواند در کمتر از 60 ثانیه به سرقت برود.

 

همچنین بخاطر داشته باشید که هرگز نباید اتومبیل خود را در یک گاراژ بسته روشن بگذارید، زیرا اگزوز می تواند در حین روشن بودن خودرو مونوکسید کربن تولید کند و خطر مسمومیت با مونوکسید کربن را افزایش می دهد.

 

اجازه ندهید هوای سرد روز شما یا شما را خراب کند! با گرم کردن موتور خود فقط به شرطی که ماشین شما راحت باشد و پنجره های شما را تمیز کند، می تواند به شما تضمین کند و وسیله نقلیه شما هم به صورت ایمن و کارآمد آماده جاده هستند.

 

اما اگر چه کار کردن ماشین شما به مدت طولانی می تواند برای موتور شما بد باشد، چیزی که به شما کمک می کند به یاد داشته باشید که به آرامی شروع به کار کنید و در هنگام رانندگی در هوای سرد، به مدت 15 دقیقه یا حتی آرام روی پدال گاز کار کنید. در غیر این صورت، به موتور خود آسیب می زنید قبل از اینکه زمان رسیدن به سطح عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------