روش های خشک کردن سبزیخشک کردن سبزی,طريقه خشک كردن سبزی قورمه,خشک كردن سبزی در فر

طرز خشک كردن سبزیجات

 

انواع روش خشک كردن سبزی در خانه:

برای نگهداری از سبزیجات می توانید آن ها را به صورت خشک استفاده کنید. این کار باعث اشغال کردن مکان کمتری می شود و هم می توان از آن ها برای رفتن به سفر و یا تفریح استفاده کنید. در ادامه این مطلب بیتوته شما را با نحوه ی خشک کردن سبزی ها به روش های مختلف آشنا می کنیم.

برای خشک کردن سبزیجات چند راه وجود دارد. سبزیجات خشک شده را از افراد مطمئن خریداری کنید و یا آن ها را خودتان در خانه خشک کنید. سبزیجات را حتما تمیز بشویید و خشک کنید. سبزیجات را در سایه خشک کنید تا خوش رنگ شوند. سبزی ها را نیز می توان داخل فر خشک کرد.

 

در ادامه شما را با طريقه خشک كردن سبزی قورمه و دیگر سبزی ها آشنا می کنیم.

 

سبزی ها را می توان در سایه، با پنکه، داخل فر و یا به صورت خرد شده خشک کنید. هر سبزی را که فکر کنید، می توانید خشک کنید. سبزی هایی مانند ترخان، نعنا را می توانید با ساقه بشویید و خشک کنید، پس از خشک شدن، می توانید برگ های خشک آن ها را جدا کنید. و سپس آن ها را داخل سبدی بسابید و از سبد عبور دهید، تا همه ی آن ها یکدست و به خوبی پودر شوند.

 

روش های خشک كردن سبزی در خانه:

خشک کردن سبزی در سایه :

یکی از بهترين روش خشک كردن سبزی، در سایه می باشد. این روش برای همه ی سبزی ها کاربرد دارد در این روش سبزی ها بسیار خوش رنگ می شوند.

 

برای خشک کردن سبزی قورمه، ابتدا سبزی را خریداری کنید، سپس آن ها را خوب پاک کنید. و بشویید، دقت کنید به سبزی ها ساقه های زیادی باقی نماند، زیرا بعد پخت به خوبی جا نمی افتند. بعد از شستن آن ها را داخل آبکش بریزید تا آب اضافی آن ها خارج شود. سپس در اتاقی سایه که هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد، پارچه ای تمیز و سفید پهن کنید. سبزی ها را روی آن به صورت یک لایه ی نازک پهن کنید. اگر سبزی ها روی هم انباشته شوند، خراب می شوند. 

 

در و پنجره ی اتاق را باز تا جریان هوا سبزی ها را خشک کند. آن ها را زیر و رو کنید و همه ی آن یکدست خشک شوند و زیر آن ها خراب نشود.

 

می توانید یک روز روی آن ها پنکه روشن کنید تا زودتر خشک شوند. پس از خشک شدن آن ها را از داخل صافی عبور دهید تا به صورت یکدست خرد شوند. سبزی ها را خوب مخلوط کنید. و داخل شیشه های درب دار بریزید و داخل کابینت در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید.

 

این سبزی را می توانید تا یک سال هم نگهداری کنید. اگر داخل شیشه هایی که درب محکمی دارند بریزید، عطر و طعم آن ها تغییر نمی کند.

 

زمانی که می خواهید برای سفر خود سبزی قورمه و یا آشی و حتی کوکو استفاده کنید. بهتر است آن ها را به صورت خشک تهیه کنید و به همراه خود ببرید. زیرا هر شهری سبزی مخصوص خود و به مقدارهای مختلفی را دارند.

 

روش خشک كردن سبزی در خانه,طرز خشک كردن سبزیجات,چگونه تره را خشک کنیم

خشک کردن سبزی تره

 

خشک کردن سبزی با پنکه :

برای خشک کردن سبزی با پنکه، ابتدا سبزی را پاک کرده و تمیز بشویید، سپس اجازه بدهید آب آن ها خارج شود. و بعد داخل اتاقی که سایه است و هوا داخل آن جریان دارد، پارچه ای تمیز پهن کنید و سبزی ها را به صورت لایه ای نازک و مرتب قرار بدهید و پنکه را روشن کنید. پنکه را به صورتی قرار بدهید که روی سبزی ها باد بزند و در حال گردش باشد. در و پنجره ی اتاق را باز بگذارید تا هوا به خوبی داخل آن عبور کند. سبزی ها را زیر و رو کنید تا به خوبی خشک شوند. بعد از خشک شدن بسته به میزان خرد شدن آن ها از صافی یا سبد عبور بدهید و بعد داخل ظرف های درب دار قرار بدهید.

 

طرز خشک كردن شويد در فر :

برای جلوگیری از کپک زدن برخی سبزیجات با رطوبت بالا، می توان آن ها را داخل فر خیلی سریع و راحت خشک کرد. برای خشک كردن سبزی در فر، ابتدا سبزی ها را پاک کرده و بشویید زمانی که آب آن ها خارج شد، لایه ای نازک از سبزیجات را روی یک سینی مسی اکسید نشدنی به صورت یکنواخت پهن کنید و سینی را در فر قرار دهید و فر را روی کمترین درجه تنظیم کنید و ظرف پر از سبزی خود را درون آن قرار داده و هر نیم ساعت یک بار سری به آن زده و آن را زیر و رو کنید و هر چند دقیقه یک بار سینی را بچرخانید تا حرارت به طور یکسان به تمامی نقاط برسد.

 

بهتر است در این روش، قبل از قرار دادن سبزی ها داخل فر، آن ها را خرد کنید. لازم نیست تا حد نیاز خرد شوند، سپس آن ها را داخل سینی فر خشک کنید و بعد باز آن ها را خشک کنید.

 

بهترين روش خشک كردن سبزی,خشک كردن سبزی در خانه,سبزی قورمه سبزی را چگونه خشک کنیم

راه های خشک کردن سبزی در منزل

 

خشک کردن سبزیجات روی بخاری :

شما می توانید در فصل سرد سال، سبزی خشک تهیه کنید. در این زمان استفاده از شومینه و بخاری خیلی عالی است. در این روش، سبزی را داخل یک کیسه پارچه ای بگذارید؛ سپس آن را بر روی شوفاژ قرار دهید تا خشک شوند. یا می توانید سبزی را کمی خرد کنید و داخل سینی بریزید و روی بخاری با شعله کم قرار دهید تا خشک بشوند. آن ها را دائم زیر و رو کنید تا رنگ سبزی ها قهوه ای نشوند.

 

خشک کردن سبزی خرد شده :

برای اینکه سبزی های شما زودتر خشک شوند، می توانید از روش خرد کردن استفاده کنید. بعد از خرد کردن می توانید از هر کدام از روش های بالا برای خشک کردن استفاده کنید.

 

برای اینکه بدانید چگونه تره را خشک کنیم ؟ بهترین روش خشک کردن تره روش خرد کردن می باشد.

 

خشک کردن سبزی به صورت آویزان کردن :

برای خشک کردن سبزیجات به صورت آویزان، ابتدا ته ساقه ی سبزی هایی مانند ترخان، نعناع، مرزه و شنبلیله را با چاقو ببرید و بعد برگ های خراب و زرد را جدا کنید. سپس آن را بشویید، سعی کنید به صورت دسته ای بشویید که برای آویزان کردن راحت باشید. سپس آن ها را دسته ای جمع کنید و انتهای آن ها را با نخ های محکمی ببندید و در مکانی تاریک میخی بزنید و آن ها را با نخ به میخ آویزان کنید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------