نحوه تمیز کردن لکه شمع از سطوح مختلفتمیز کردن لکه شمع از روی ظروف,وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن لکه شمع

برای تمیز کردن لکه شمع بر روی چوب، ابتدا به وسيله سشوار آن را نرم کنيد

 

همه ما حس ناخوشایند ریختن شمع روی رومیزی را تجربه کرده‌ایم. پاک کردن موم از روی پارچه آن طور که به نظر می‌رسد، سخت نیست.

با روش زیر لکه شمع را از روی رومیزی، زیربشقابی و دستمال سفره پاک کنید.

وسایل مورد نیاز:
    اتو بخار معمولی
    چند عدد پاکت میوه (قهوه‌ای)
    چند تکه یا یک بسته یخ

ابتدا صبر کنید موم سرد و سفت شود. سپس تکه‌های یخ یا یک بسته یخ را روی موم بگذارید. یخ باعث می‌شود موم شکننده شده، تراشیدن آن راحت تر شود.

با چاقوی کره‌خوری، موم ترد شده را بتراشید. دقت کنید چاقو کوچک ترین لبه‌ دندانه داری که باعث آسیب پارچه شود، نداشته باشد. برای تراشیدن، به جای چاقو می‌توانید از یک شئ محکم و نازک مانند کاردک پلاستیکی یا کارت اعتباری استفاده کنید.

حالا زمان استفاده از پاکت میوه است. یک برگ از آن را زیر پارچه و برگ دیگر را روی موم بگذارید.

اتو را روی درجه متوسط یا کمی بالاتر قرار دهید به طوری که پارچه نسوزد. این میزان به جنس پارچه و تشخیص شما بستگی دارد.

اتو را روی پاکت قرار دهید تا موم جذب آن شود. این مرحله را با یک پاکت جدید تکرار کنید تا کل موم جذب شود. پاکت‌ها را بعد از سرد شدن دور بیندازید.

برای نتیجه بهتر، بلافاصله بعد از این مرحله پارچه را بشویید.

 

روش هایی برای پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف
لکه شمع بر روی فرش و موکت: همواره بهترين زمان براي زدودن هر نوع لکه، هنگامی است که در همان لحظه ايجاد شده و مواد تشکيل دهنده آن، هنوز تازه مانده است. در مورد پارافين شمع نيز اين موضوع صدق می کند بنابراين اگر زمانی شاهد ريخته شدن پارافين آب شده شمع بر روی جسمی به خصوص سطوح بافت دار مانند فرش و موکت بوديد، بلافاصله پارافين را در حالت نرم با دقت و به وسيله قاشق از روی سطح برداشته و سپس برای زدودن آثار آن اقدام کنيد.

حال اگر اين مشکل پيش از اين رخ داده بود و شما با پارافين جامد بر روی سطوح ياد شده مواجه شديد، مانند روش فوق ابتدا با جسمی نوک تيز مانند چاقو و يا حتی ناخن، پارافين سفت شده را برداشته سپس کاغذ قهوه ای (کاغذهايي که در خشکشويی ها برای پيچيدن لباس ها هنگام تحويل مورد استفاده قرار می گيرند) و يا دستمال کاغذی حوله ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافين قرار دهيد. حال اتو را بر روی درجه گرم تنظيم کرده و بر روی سطح کاغذ، چندين بار حرکت دهيد.

حرارت ناشی از اتو، پارافين های باقی مانده در ميان بافت ها را آب کرده و جذب کاغذ می کند. اين کار را با کاغذها و يا دستمال های ديگری چندين بار تکرار کنيد تا ديگر آثاری از چربي حاصل از پارافين بر روی سطح باقی نماند.


نکته: اگر شمع مورد استفاده شما رنگی بود و در نتيجه با ريختن پارافين آن نيز لکه اي رنگی ايجاد شده است، برای زدودن آثار رنگی لکه از تينر استفاده کنيد به اين ترتيب که پارچه ای را به تينر آغشته کرده و به حالت ضربه ای بر روي لکه آنقدر بزنيد تا پاک شود.

لکه شمع بر روی چوب: ابتدا به وسيله هوای داغ حاصل از سشوار آن را نرم کنيد. هنگامی که پارافين شروع به ذوب شدن کرد، با پارچه ای تميز، پارافين های اضافی را برداشته و در پايان با مالش پارچه ای آغشته به محلول پوليش و کمی سرکه بر روی آن منطقه، آثار باقی مانده را از بين ببريد.

لکه شمع بر روي شمعدان ها: شما می توانيد شمعدان فلزی را در يخچال و يا حتي براي دقايقي در فريزر قرار داده و به محض سخت شدن پارافين، آن را به راحتي بکنيد ولي در مورد شمعدان هاي بلور و کريستال، از آنجا که معمولا امکان استفاده از سرما و گرما وجود ندارد، پنبه ای را به الکل صنعتی آغشته کرده و بر روی شمعدان بماليد سپس با پارچه تميز ديگری آثار باقی مانده را از بين ببريد.

لکه شمع بر روي پارچه و لباس: براي اين منظور نيز بايد از کاغذ قهوه ای و يا دستمال حوله ای استفاده کنيد. به اين ترتيب که دو کاغذ و يا دو دستمال حوله ای تا شده را در زير و روی پارچه در محل لکه بگذاريد سپس با قرار دادن اتوی گرم بر روی يکی از کاغذها و يا دستمال ها در يک طرح لکه، سبب آب شدن پارافين باقی مانده و جذب آن توسط کاغذها و يا دستمال ها شويد. اين کار را با تعويض دستمال ها و يا کاغذها آنقدر تکرار کنيد تا ديگر کمترين اثری از لکه چربی حاصل از شمع باقی نماند.

نکته: در صورتی که رنگ حاصل از پارافين رنگي شمع بر روي پارچه يا لباس موردنظر شما باقي مانده است، از الکل صنعتی استفاده کنيد. البته برای اين منظور، ابتدا پارچه اي را به کمی الکل آغشته کرده سپس به يکی از درزهای داخلی لباس بماليد. اگر پارچه عکس العمل خاصی نسبت به الکل نشان نداد، اين روش برای لباس مورد نظر شما کاربردی است و در غير اين صورت اين کار را به خشکشويی بسپاريد. حال در صورتی که پس از امتحان فوق امکان استفاده از الکل وجود داشت، در زير لکه، پارچه ای نخی و سفيد رنگ قرار داده و با آغشته کردن گوشه ای از پارچه ديگری به الکل صنعتی، آن را با ضرباتی آرام با لکه تماس داده و به اين ترتيب رنگ پارافين را به پارچه سفيد زيرين منتقل کنيد.

لکه شمع بر روی کفپوش پارکت: پارافين ريخته شده را با تکه ای از يخ، سفت کرده و سپس با نوک جسمی تيز، پارافين جامد شده را برداريد. مراقب باشيد بر روی کفپوش خطی ايجاد نشود. سپس کمی پوليش مخصوص کفپوش را بر روی آن ناحيه از سطح کفپوش ماليده و پس از آن با پارچه ای نرم، آثار باقی مانده را تميز کنيد.

لکه شمع بر روي کاغذ ديواری: ابتدا پارافين را با قراردادن يخ بر روی آن جامد کرده و پس از کندن توسط جسمی تيز، لکه چربی باقی مانده را به روش اتو و دستمال حوله ای و يا کاغذ قهوه ای انجام دهيد.

گردآوری : بخش اسرارخانه داری بیتوته

منابع : ehow.com - jamnews.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

    سایر مطالب خانه داری

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------