خانه شیخ سعید آل مکتوم: سفری به گذشته و شاهکارهای معماری در دبیخانه شیخ سعید آل مکتوم

خانه شیخ سعید آل مکتوم

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم: راهنمای این مکان تاریخی در دبی

در این مقاله از بیتوته، خانه شیخ سعید آل مکتوم، یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری مهم در شهر دبی را بررسی خواهیم کرد.

بهشت گردشگران، دبی، زمین نفت و ثروت! از خرید تا غذا، از فرهنگ تا تاریخ جذاب، این شهر مطمئناً چیزهایی دارد که همه می‌توانند در سفر به دبی از آن لذت ببرند. از جمله جاذبه‌های گردشگری محبوب دبی، می‌توان به خانه شیخ سعید آل مکتوم اشاره کرد. این خانه، که سابقه مسکونی حاکمان سابق دبی در امارات متحده عربی را دارد، یکی از مکان‌های تاریخی این شهر است که هر سال بازدیدکنندگان زیادی را جذب می‌کند. اگر قصد دارید برای تعطیلات به دبی سفر کنید و به بازدید از این مکان مهم فکر می‌کنید، ما راهنمای جامع خانه شیخ سعید آل مکتوم را با تمام اطلاعات مورد نیازی که قبل از بازدید باید بدانید، آماده کرده‌ایم.

 

 تاریخچه خانه شیخ سعید آل مکتوم

تاریخچه خانه شیخ سعید آل مکتوم

 

تاریخ خانه شیخ سعید آل مکتوم

 این خانه که در منطقه امن آل شینداغا ساخته شده و در سال 1896 ساخته شده است، به عنوان منطقه امن برای زندگی حاکم دبی در امارات متحده عربی طراحی شده است. این خانه مشرف به خلیج عربی از سال 1912 تا سال 1958 محل سکونت شیخ سعید آل مکتوم بوده است و بسیاری از فرزندان و نوه های وی در آن دوران متولد شده و در محوطه آن خانه بزرگ شده اند. معماری و طراحی خانه شما را وادار می کند در زمان به دوران حکومت حاکم سفر کنید.

 

آنچه در داخل خانه شیخ سعید آل مکتوم می توانید پیدا کنید

خانه شیخ محمد یک منطقه وسیع از نظر فضایی است که نمونه ای عالی از سبک معماری اوایل قرن بیستم است، با بال های باز و بسته و تعداد زیادی برج هوایی که به نام باراجیل شناخته می شود. در حالی که این خانه دیگر به عنوان مقر مسکونی حاکم عمل نمی کند، اکنون به موزه ای با نمایشگاه های بسیاری تبدیل شده است که زندگی و تاریخ حاکم بزرگ و خانواده اش را به نمایش می گذارد.

 

جاذبه‌های گردشگری دبی

جاذبه‌های گردشگری دبی

 

نمایشگاه های موزه

در نمایشگاه کاخ شیخ محمد در زبیل، مجموعه ای چشمگیر از آثار بسیار از دوره حکومت شیخ محمد و همچنین برخی از آثار شخصی وی را خواهید دید. برخی از این آثار عبارتند از:

 

سکه - سکه های پولی که در زمان حکومت شیخ استفاده می شد

عکس - چند عکس آموزنده و خاطره انگیز از شیخ سعید آل مکتوم که هم زندگی حرفه ای و هم شخصی او را به نمایش می گذارد و شامل عکس هایی با دیگر حاکمان سیاسی و با خانواده خودش است.

تمبر- مجموعه عظیم تمبرهای دوران حکومت او

جواهرات- بقایای جواهراتی که قبلاً متعلق به شیخ سعید آل مکتوم و اعضای خانواده اش بوده است.

 

در مجموع 9 نمایشگاه در این موزه وجود دارد که به شرح زیر است:

تاریخچه خانه سعید آل مکتوم

اسناد و نقشه های تاریخی سکه های

خانواده آل مکتوم مهر زندگی اجتماعی قدیمی دبی در دبی نماهایی از زندگی دریایی دبی

 

 معماری خانه سعید آل مکتوم

معماری خانه سعید آل مکتوم

 

معماری منحصر به فرد خانه شیخ سعید آل مکتوم

از ساختار معماری بی عیب و نقص این کاخ بزرگ و در عین حال ساده که حاکم و خانواده اش در آن زندگی می کردند شگفت زده خواهید شد. این خانه نشان می دهد که حاکم چقدر با زندگی خود و رابطه نزدیکی با مردم دبی داشته است و این از نزدیکی عمارت به خانه های اطراف منطقه و همچنین ساختار بیرونی قابل مشاهده است. خانه ای که هیچ مانع یا حصار بزرگی ندارد و فضای بسیار گرم و دلنشینی را برای کاخ فراهم می کند.

 

داخل خانه اگرچه از بیرون خیلی جادار به نظر نمی رسد، اما بسیار بزرگ و باز است و یک قطعه نمونه از طراحی معماری است که می خواست بر سادگی زندگی تمرکز کند. این کاخ نیز مانند دیگر خانه‌های دبی به سمت مکه هدایت می‌شد که نشان از ارادت مذهبی خانواده داشت. از دیگر عوامل مذهبی در این خانه می توان به اتاق مهمان بودن یکی از اولین اتاق هایی که در سمت راست خانه یافت می شود، اشاره کرد که در دین مبین اسلام از فرخنده تری برخوردار است. آشپزخانه در قسمت جنوبی خانه قرار داده شده بود تا تهویه هوا از پخش شدن بخار و دود به بقیه خانه جلوگیری کند. بازدید از این خانه واقعا سادگی حاکم را تحسین می کند و به وضوح فلسفه و دیدگاه زندگی شیخ بزرگ سعید آل مکتوم را منعکس می کند.

 

 مسکن حاکم دبی

مسکن حاکم دبی

 

برخی از دیگر جاذبه های گردشگری محبوب در نزدیکی خانه شیخ سعید آل مکتوم

1. البستکیه

منطقه ای تاریخی که قدمت آن به دهه 1890 برمی گردد و در آن دوره منطقه مسکونی مهم اعراب بوده است.

 

مکان: الحمریه، بر دبی - دبی - امارات متحده عربی

 

2. فواره دبی

بزرگ‌ترین آبنمای رقص دنیا با نمایش موسیقی و آب و نور فوق‌العاده رنگارنگ و سرگرم‌کننده راه‌اندازی شد.

 

مکان: پارکینگ مد – دبی مال – بلوار شیخ محمد بن راشد – دبی – امارات متحده عربی

  

از آشنایی با خانه شیخ سعید آل مکتوم لذت بردید و منتظر بازدید از آن نیستید؟ برای سفر به دبی برنامه ریزی کنید و جلوی خودتان را نگیرید!

 

اگر شما عاشق واقعی تاریخی هستید، پس هنگام تعطیلات در امارات، این گنجینه باستانی را از دست ندهید.

   

سوالات متداول درباره خانه شیخ سعید آل مکتوم

۱. خانه شیخ سعید آل مکتوم کجا واقع شده است؟

خانه شیخ سعید آل مکتوم در شهر دبی، امارات متحده عربی قرار دارد.

 

۲. چه موقعیت جغرافیایی این خانه را ویژه می‌سازد؟

این خانه در منطقه‌ای تاریخی و مرکزی از شهر دبی واقع شده است، که مسکونی حاکمان سابق این شهر بوده است.

 

۳. چگونه می توان به خانه شیخ سعید آل مکتوم رفت؟ 

می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی به خانه شیخ سعید آل مکتوم بروید. نزدیکترین ایستگاه مترو Burj Al Fahidi است.

 

۴. چه چیزی در خانه شیخ سعید آل مکتوم می توان دید؟

بازدیدکنندگان می توانند از حیاط مرکزی، اتاق های مختلف خانه، از جمله اتاق خواب، حمام، آشپزخانه و دارالحکومه، و همچنین موزه ای با 9 نمایشگاه مختلف که اشیاء و لوازم مربوط به دوران حکومت شیخ سعید و خانواده اش را به نمایش می گذارد، دیدن کنند.

 

۵. دوران حکومت شیخ سعید آل مکتوم چه بود؟

دوره حکومت شیخ سعید آل مکتوم از سال 1912 تا 1958 میلادی بوده و وی در آن دوره در کاخ زندگی می کرده است. 

 

سخن آخر درباره  خانه شیخ سعید آل مکتوم

خانه شیخ سعید آل مکتوم، بدون شک، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دبی است. این خانه که زمانی محل سکونت حاکمان پیشین دبی بوده، اکنون به موزه‌ای تبدیل شده که به شما امکان می‌دهد تا با تاریخ و فرهنگ غنی این شهر آشنا شوید.

 

گردش در این خانه، سفری به گذشته است. معماری منحصر به فرد، حیاط زیبا، اتاق‌های مجلل و نمایشگاه‌های موزه، همه و همه داستان‌هایی از زندگی در دبی در اوایل قرن بیستم را روایت می‌کنند.

 

بازدید از خانه شیخ سعید آل مکتوم، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای هر کسی خواهد بود که به تاریخ، فرهنگ و معماری علاقه‌مند است. در این خانه، نه تنها با شیوه زندگی حاکمان دبی آشنا می‌شوید، بلکه می‌توانید درک عمیق‌تری از هویت و تاریخ این شهر به دست آورید.

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------