آشنایی با خانه شیخ سعید اقامتگاه حاکم دبیعکس خانه شیخ سعید, خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی, معرفی خانه شیخ سعید آل مکتوم

تصویری زیبا از خانه شیخ سعید

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی

امروز میخواهیم سفری داشته باشیم به دبی و از آنجا به سمت خانه شیخ سعید برویم. چراکه این خانه به یک موزه دیدنی برای گردشگران تبدیل شده است. ما در ادامه خواهیم گفت چرا خانه این شیخ به یک مکان دیدنی در دبی تبدیل شده است.

تاریخچه خانه شیخ سعید:

خانه شیخ سعید آل مکتوم که به عنوان یک منطقه اقامتی امن برای حاکم دبی در امارات متحده عربی در سال 1896 ساخته شد. این خانه از سبک معماری خاصی برخوردار است و شما را به دوره سلطنت این حاکم بر میگرداند. خانه شیخ سعید، تولد و بزرگ شدن بسیاری از فرزندان و نوه ها را به خود دیده است و از سال 1912 تا 1958 به عنوان یک اقامتی زیبا برای شیخ سعید آل مکتوم نقش آفرینی کرد.

 

در همینجا به سوالی که در ابتدا نوشتیم، پاسخ میدهیم و آن چیزی نیست جز:  نشان دادن تاریخ دبی. بله خانه شیخ سعید به یک موزه تبدیل شد تا درباره مجموعه ای از اسناد تاریخی و رسمی درباره امارات دبی، جواهرات گران قیمت، سکه و تمبر مربوط به آن دوره تاریخ را در برابر چشمان همه به نمایش بکشد. درادامه بیشتر درباره سبک معماری این خانه صحبت خواهیم کرد.

 

معماری خانه شیخ سعید و دانستنی های جالب درباره آن:

میتوان این خانه را یک نمونه عالی از سبک معماری قرن 20 دانست که چند برج هوایی را در خود جای داده است.

 

با الهام گرفتن از خانه های قدیم ایران در مناطق کویر و جنوب کشورمان در ساخت معماری این خانه او را به یک خانه تماشایی تبدیل کرده است. همچنین مواد اولیه ای که در ساخت این بنا به کار رفته عبارت است از: آهک و ساروج. 

 

آیا میدانستید در حیاط خانه شیخ سعید، 5 بخش مستقل برای افراد خانواده وجود داشته که هر بخش شامل یک ایوان ، مهمان خانه و تعدادی اطاق بوده است؟

 

مواردی در ساخت این بنا به کار رفته تا نمایشگر خانه های قدیم باشد. مواردی چون: بادگیرها ، درب‌ ها و پنجره ‌های جالب کنده کاری شده و نورگیر‌های مشبک چوبی و خاص همگی گویای این اتفاق هستند.

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم, خانه شیخ سعید آل مکتوم, خانه حاکم دبی

تصویری دیگر از نمای خانه شیخ سعید

 

شاید در نگاه اول شما از این بنا یک خانه قدیمی باشد اما این را بدانید که با گشتن در آن مجذوب زیبایی های این خانه میشوید. این نکته را نباید فراموش کنید که این خانه قدیمی و بی نهایت زیبا متعلق به حاکم قبلی شهر دبی یعنی شیخ سعید آل مکتوم بوده است.

وسعتی در حدود 3600 متر مربع را برای این خانه در نظر بگیرید؛ واقعا شگفت انگیز است درسته؟؟؟

 

این خانه وسیع و بی نهایت زیبا با قرار گرفتن در مجاورت خور و یا همان نهر دبی و منطقه شندغه زیبایی دو چندانی به خود بخشیده است تا همه را شیفته خود کند.

 

قطعا ورود به خانه ای که توانسته وسعتی به اندازه 3600 متر مربع از شهر دبی را به خود اختصاص دهد، آن را به یکی از هیجان انگیزترین جاذبه های گردشگری دبی تبدیل کرده است. خانه شیخ سعید علاوه بر این که توانسته خانه های کوچک را در خود جای دهد از بخش های دیگری نیز تشکیل شده که عبارت است از: مهمان‌خانه ، چندین اتاق کوچک و بزرگ ، یک ایوان بسیار زیبا ، نورگیرهای با جنس چوب و کنده کاری شده ، پنجره های زیبا در قسمت های بالایی بنا ، بادگیرهای آهکی و درهای چوبی کنده کاری شده.

 

این را هم بدانید که خانه وزیر شیخ سعید آل مکتوم یعنی شیخ عبید بن ثانی هم امروزه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و قرار است به موزه تبدیل شود.

 

از نمایشگاه های خانه شیخ سعید با خبرید؟

یک نمایشگاه برای نمایش مجموعه ای چشمگیر از آثار باستانی دوره حکومت شیخ و همچنین برخی از آثار باستانی شخصی وی در این خانه به وجود آمده که عبارت است از:

 

 خانه شیخ سعید دبی, تاریخچه خانه شیخ سعید, خانه شیخ سعید آل مکتوم

موزه تمبر خانه شیخ سعید

 

• سکه های پولی مورد استفاده در زمان حکومت شیخ 

 

• به نمایش گذاشتن برخی از عکس های آموزنده و به یاد ماندنی از شیخ سعید آل مکتوم، زندگی حرفه ای و شخصی وی با دیگر حاکمان سیاسی و همچنین با خانواده

 

• جمع آوری مجموعه گسترده ای از تمبرها از دوران حکومت وی برای بازدیدکنندگان از این خانه

 

• دیدن بقایای جواهرات متعلق به شیخ سعید آل مکتوم و اعضای خانواده

 

9 نمایشگاهی که در این امارت قرار گرفته عبارت است از:

 

خانه شیخ سعید دبی, تاریخچه خانه شیخ سعید, خانه شیخ سعید آل مکتوم

موزه عکس های خانوادگی شیخ سعید

• تاریخچه خانه سعید آل مکتوم

 

• اسناد و نقشه های تاریخی

 

• خانواده آل مکتوم

 

• سکه

 

• تمبر

 

• دبی قدیم

 

• زندگی اجتماعی در دبی

 

• نمایشی از دبی

 

• زندگی دریایی

 

بازدید از جاذبه های دیگر در نزدیکی خانه شیخ سعید:

• البستکیه

این منطقه ی تاریخی به دهه 1890 میلادی برمیگردد که یکی از مناطق مسکونی مهم اعراب شناخته میشد. شما با استفاده از مسیر" Al Hamriya، Bur Dubai دبی، امارات متحده عربی" میتوانید از این جاذبه زیبا بازدید کنید.

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی, معرفی خانه شیخ سعید آل مکتوم, معماری خانه شیخ سعید

تصویری زیبا از نمای البستکیه دبی

 

• آب نمای دبی

 نمایی جذاب از آب نمای رقصان در جهان با آب و نور رنگارنگ و موزیکال فوق العاده سرگرم کننده که ناگفته نماند بزرگترین آب نما است. برای دیدن این جاذبه فوق العاده زیبا و آرامبخش به "پارکینگ مد، دبی مال، بلوار شیخ محمد بن راشد، دبی، امارات متحده عربی" بروید.

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم, خانه شیخ سعید آل مکتوم, خانه حاکم دبی

تصویر زیبای آب نمای دبی

 

کلام آخر:

امیدوارم از گردشگری ما از دبی لذت برده باشید. ما سعی کردیم تا خانه شیخ سعید آل مکتوم، معماری و جاذبه های گردشگری زیبای نزدیک آن را برای شما به تصویر بکشیم تا در سفر خود به دبی - امارات متحده عربی به مدت 2 ساعت غرق در زیبایی های این خانه شوید و از آن لذت ببرید. به شخصه برای بنده، قدم زدن در خانه ای به این وسعت و وجود آثار تاریخی و تماشای تصاویر خانوادگی و ..... جذاب خواهد بود. شما چطور؟

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------