آشنایی با میدان تکسیم؛ معروف ترین و توریستی ترین مرکز شهرمیدان تکسیم در استانبول, معماری تکسیم, خیابان استقلال در میدان تکسیم

میدان تکسیم در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد

 

تکسیم، میدان دوست داشتنی استانبول

یکی از مراکز مدرن شهر استانبول که به عنوان توریستی ترین و معروف ترین مکان شناخته شده است، میدان تکسیم است. این میدان در بخش اروپایی، منطقه بی اغلو استانبول قرار دارد. در میدان تکسیم، برای گشت و گذارهای شهری تراموا هایی نوستالژیک تعبیه شده است. همچنین در داخل میدان مجسمه هایی وجود دارند که یادبود جمهوریت هستند. 

میدان تکسیم واقع در استانبول 

یکی از شهر های پرجمعیت واقع در ترکیه، استانبول است. در سال 2020 میلادی از کلان شهر استانبول به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا یاد شد. 

شهر استانبول، یادگاری از دوره امپراتوری روم و امپراتوری عثمانی است. بدین ترتیب شاهکار های بی نظیری از معماری اسلامی و عثمانی در استانبول قابل مشاهده است. 

قلب استانبول مدرن، میدان تکسیم یا تقسیم است.

 

میدان تکسیم استانبول، معروف ترین، شناخته ترین و توریستی ترین مرکز مدرن شهر به شمار می رود. این میدان یکی از مراکز خرید، جاذبه های تفریحی و گردشگری در استانبول است که به موجب وجود هتل های متعدد، مغازه و رستوران های مجلل معروف شده است. 

از سری مکان های گردشگری موجود در اطراف میدان تکسیم می توان به تراموا نوستالژیک، پارک گزی، کلیسای گنبدی ایا تریادا و مسجد حسین آقا اشاره کرد. 

 

معماری تکسیم؛ از گذشته تاکنون 

 

میدان تکسیم استانبول, میدان تکسیم, هتل های میدان تکسیم

میدان تکسیم از معروف ترین و توریستی ترین مراکز مدرن شهر استانبول است

 

در میدان تکسیم، ایستگاه مرکزی شبکه ی متروی استانبول تعبیه شده است. متروی استانبول، سیستم قطار شهری زیر زمینی می باشد. 

در قدیم الایام میدان تکسیم، محل دور زدن تراموا هایی بوده است که در خصوص جا به جایی مسافران، مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

تراموا های قدیمی موجود در میدان، جزو قدیمی ترین ترامواها در سطح جهان شناخته می شوند که امروزه، برای حمل و نقل در طول خیابان استقلال کاربرد دارند.

بهتر است بدانید ترامواها به منظور گشت و گذار در منطقه تعبیه شده اند و مورد استفاده توریست و گردشگران استانبول قرار دارند. 

میدان تقسیم متشکل از هتل های شیشه ای مدرن، مرکز فرهنگی اتاتورک، دکه های غذا فروشی، کافی شاپ، چای خانه در ساختمان های نئو کلاسیک، گل فروشی، خانه پوستر های تبلیغاتی و دفاتر کاری می باشد. 

 

وجه تسمیه میدان تکسیم

در دوره عثمانی، نام تکسیم به معنی تقسیم برای میدان انتخاب شد. از میدان تکسیم به عنوان یک محل در راستای جمع آوری و ارسال آب به کل شهر استفاده می شده است.

در واقع، سلطان محمود اول در سال های آخر دوره عثمانی، میدان تکسیم را به عنوان یک نقطه انتخاب کرد تا جریان اصلی آب از شمال استانبول را در مرکز مبدا جمع آوری نماید. سپس از طریق میدان، آب را به نقاط مختلف شهر تقسیم کند. 

 

معماری میدان تکسیم 

 

هتل های میدان تکسیم, استانبول میدان تکسیم بازار, از میدان تکسیم استانبول

در مرکز میدان تکسیم یک مجسمه یاد بود جمهوریت وجود دارد

 

یکی از قطب های حائز اهمیت در شهر استانبول واقع در ترکیه، میدان تکسیم است. میدان تکسیم زمینه ی دسترسی ساکنان و مسافران را به نقاط متعدد شهری فراهم می سازد. 

علاوه بر این، میدان تکسیم، بهترین نقطه شروع برای گشت و گذار در شهر زیبای استانبول به شمار می رود. 

 

میدان تکسیم، نمادی از جمهوری سکولار و مدرن ترکیه است که جنبه سمبلیک ویژه در استانبول به شمار می رود. این بنا به وسیله ی مصطفی کمال، ملقب به آتاتورک در زمان شکل گیری جمهوری ترکیه، تشکیل شده است. 

 

در ابتدای خیابان استقلال، در مرکز میدان تکسیم یک مجسمه یاد بود جمهوریت وجود دارد. این بنای یاد بود مهم ترین بنای تاریخی میدان تکسیم به شمار می رود که به وسیله یک پیکر تراش مطرح ایتالیایی به نام پیئترو کانونیکا طراحی شده است. 

یاد بود جمهوریت نوعی ادای احترام است که حاکی از شکل گیری جمهوری ترکیه، به موجب جنگ استقلال در سال 1923 میلادی دارد. 

 

بنای یاد بود تکسیم، در راستای گرامی داشت بنیان گذار جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک در دو نقش دولت مرد و فرمانده کل ارتش تعبیه شد. 

بهتر است بدانید مجسمه مصطفی کمال در لباس سربازی، در حالی که رهبری نیرو های ترکیه را نشان می دهد، طراحی شده است. این مجسمه در نمای جنوبی بنا، مشرف به خیابان سیراسلویر قرار دارد. 

 

در نمای جلویی بنای یاد بود مجسمه مارشال فوزی چخماق و عصمت اینونو تعبیه شده است. پشت سر دو مجسمه مذکور نیز، مجسمه های دو ژنرال روسی با نام های "کلمینت یفرموویچ وروشیلوف" و " میخائیل واسیلیویچ فرونز" وجود دارد.

این مجسمه ها به عنوان اساس و پایه جمهوری ترکیه شناخته می شوند و به کمک های نظامی ولایدمیر لنین در طول جنگ استقلال اشاره دارند. 

 

در نمای شمالی بنای یاد بود، مشرف به خیابان جمهوریت، نماد جنگ استقلال ترکیه تعبیه شده است. در اطراف یادواره در بخش های شرقی و غربی، سرباز هایی وجود دارند که پرچم ترکیه را در دست دارند و نماد ارتش ترکیه هستند. 

پس از تعبیه مجسمه یادبود جمهوریت در میدان تکسیم، این میدان به عنوان یک محل برای برگزاری جشن، اجتماعات مردمی و اعتراضات در برابر نظام حکومت مورد استفاده قرار گرفت.

 

خیابان استقلال در میدان تکسیم 

 

زمان بازدید از میدان تکسیم, مسیر دسترسی به میدان تکسیم, میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم نمادی از جمهوری سکولار و مدرن ترکیه است

 

مشهور ترین خیابان متصل به میدان تکسیم، خیابان استقلال است. اهالی استانبول در این خیابان پر ترافیک، به عرضه موارد مختلف می پردازند. 

زمانی که مردم استانبول خواهان رساندن صدا به گوش دولت هستند، مسیر تجمع اعتراضی را از خیابان استقلال آغاز می کنند و هم گام با سر دادن شعار، به سوی میدان تکسیم حرکت می کنند. 

 

اول ماه مه عده ای از مردن به عنوان فعالان کارگری در میدان تکسیم جشن برگزار می کردند. در یکی از اعتراضات میدان تکسیم، در سال 1977 افرادی مسلح و ناشناس به سمت فعالان کارگری تیراندازی نمودند. در این واقعه جان چندین انسان بی گناه گرفته شد. بدین ترتیب میدان تکسیم به نماد ایدئولوژیک مبدل شد. 

 

مناسب ترین زمان برای بازدید از میدان تکسیم 

مشخصه اصلی آب و هوایی در استانبول، وجود تابستان های گرم و مرطوب با زمستان هایی سرد، بارانی و برفی است. 

مناسب ترین زمان برای سفر به استانبول و بازدید از میدان تکسیم، برای افرادی که از گرما فراری هستند فصل بهار است. در این فصل فستیوال های مختلف اعم از جشن روز خضر، موسیقی چیل اوت و گل لاله برگزار می گردد. 

در فصل پاییز نیز، به مثابه ی فصل بهار هوای استانبول دلچسب می شود.  

 

مسیر دسترسی به میدان تکسیم 

ترکیه- استانبول- بخش اروپایی- منطقه بی اغلو- میدان تکسیم 

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------