موزه پنج قاره مونیخ؛ اولین موزه قوم شناسی در آلمانساعت کاری موزه پنج قاره مونیخ, موزه تاریخ مونیخ

موزه پنج قاره مونیخ آلمان

 

همه چیز قبل از رفتن به موزه پنج قاره باید بدانید  

موزه پنج قاره در مونیخ آلمان با طیفی بسیار گسترده از مصنوعات فرهنگی سراسر دنیا، تبدیل به موزه ای منحصر به فرد برای گردشگران و شهروندان آلمانی شده است. در این مطلب از بیتوته شما را با این موزه زیبا و منحصر بفرد آشنا می کنیم.

موزه پنج قاره مونیخ در آلمان ( به انگلیسی : Museum Five Continents ) ( به آلمانی : Fünf Kontinente) موزه ای برای آثار هنری غیر اروپایی و اشیا با ارزش فرنگی است این موزه تا سال 2014 به عنوان موزه ایالتی قوم شناسی باواریا Staatliches Museum für Völkerkunde شناخته می شد در سال 1862 به عنوان اولین موزه قوم شناسی در آلمان تاسیس شد. 

 

مجموعه مصنوعات زندگی روزمره و اشیاء آیینی و آثا رهنری که در این موزه به نمایش گذاشته شده اند به طور مداوم در حال گسترش است و تنوع فرهنگی بشریت را به نمایش می گذارد. این موزه از گذشته تا امروز پل هایی می سازند و درهایی را به سوی دیگر  روش ها و نقطه نظرات ساکنین زمین به زندگی را می گشاید. 

 

فرهنگی غنی مردمان زمین در این موزه به نحوی زیبا و چشم نواز به نمایش گذاشته شده اند ، طیف گسترده موزه پنج قاره مونیخ این موزه راتبدیل به مکانی منحصر به فرد کرده است. کلکسیون های این موزه اشتراکات و تفاوت های تمدن های آفریقا ، آمریکا ، آسیا ، استرالیا ، اقیانوسیه ، اسکاندیناوی و اروپا را به نمایش گذاشته است. 

 

بازدید از این موزه برای کودکان و بزرگسالان به آنها کمک میکند تا با انواع تمدن ها و افرادی که آن ها را شکل داده اند آشنا شوند. در این موزه بازدیدکنندگان تشویق می شوند تا شیوه های فکری که شاید به نظرشان عجیب باشد را مد نظر بگیرند و درباره دیدگاه های مختلف تامل کنند و الهامات و ایده های جدید را برای زندگی خودشان از این موزه به ارمغان ببرند.

در این موزه به نگرش باز احترام گذاشته شده و برای ترویج درک فرهنگ های دیگر و شکست تبعیض و بیگانه هراسی تلاش شده است. 

 

موزه پنج قاره, موزه پنج قاره در مونیخ آلمان, عکس های موزه پنج قاره

ساختمان موزه پنج قاره مونیخ

 

موزه پنج قاره مونیخ کجاست؟

ساختمان موزه پنج قاره مونیخ در خیابان ماکسیمیلیان استراسه یکی از چهار خیابان سلطنتی شهر قرار دارد که در سال های 1859 - 1865 توسط ادوارد ریدل در مقابل ساختمان دولت ساخته شد. سبک معماری موزه متاثر از سبک معماری ستونی یا Perpendicular است. 

 

کلکسیون های موزه پنج قاره

کلکسیون های موزه در سال 1868 تاسیس شده اند . امروزه این موزه با مجموعه ای از 200 هزار شیء و فضای نمایشگاهی با وسعت 4500 متر مربع دومین موزه بزرگ آلمان است.

مساحت کل بنا حدود 12 هزار متر مربع است و شامل امکانات نجاری ، فلزکاری ، نقاشی ، مرمت ، مجلات ، اتاق جلسات ، کنفرانس و دفاتر موزه می شود. 

 

در طبقه دوم بنا نمایشگاه های دائمی هنر و فرهنگ قاره آمریکا و آفریقا به نمایش در آمده است و نمایشگاه های جهان اسلام ، هند ، آسیای شرقی و اقیانوسیه در طبقه اول قرار گرفته است. 

 

 موزه پنج قاره کجاست, موزه پنج قاره مونیخ, کلکسیون های موزه پنج قاره

کلکسیون آمریکای شمالی در موزه پنج قاره

 

کلکسیون آمریکای شمالی North America

چادرهای سرخپوستان ، قدیمی ترین کایاک بازمانده جهان مربوط به سال 1577 ، ماسک های سرخپوستان ساحل شمال غربی ، ماسک های چوبی پرندگان ، کفش های سنتی یا موکاسین های تزئین شده و سایر منسوجات مربوط به آمریکای شمالی در این کلکسیون به نمایش در آمده اند. 

 

کلکسیون آمریکای جنوبی South America

اشیاء سرامیکی ، طلایی ، نقره ای ، چوبی ، هنر سرخپوستان اینکای مکزیک ، پیکرهای خدایان و جنگجویان ، ماسک ، جواهرات ، ظروف و منسوجات کشورهای پرو و بولیوی ، وسایل مورد استفاده سرخپوستان آمازون و غنائم برزیلی در این مجموعه نگهداری می شود. 

 

سبک معماری موزه پنج قاره, موزه قوم شناسی, موزه پنج قاره

کلکسیون آفریقا در موزه پنج قاره

 

کلکسیون آفریقا Africa

ماسک های پلاستیکی هنرمندانه ، پیکره هایی از تمام نقاط آفریقا از جمله شخصیت های مذهبی اندودا ، مجسمه ها ، سلاح هایی از غرب آفریقا ، صنایع دستی نقره از اتیوپی ، جواهرات بدن از آفریقای جنوبی ، عاج و برنز از گینه در این مجموعه نگهداری می شود. 

 

کلکسیون فرهنگ و هنر اسلامی Islamic Arts and Cultures

این مجموعه شامل 20 هزار شیء فرهنگی از جوامع اسلامی ، مسیحی ، یهودی ، اروپای جنوب شرقی ، شمال آفریقا ، غرب آسیا ، آسیای مرکزی و جنوبی است. همچنین اشیای باستانی پیش از اسلام از جنول عربستان و لرستان در غرب ایران و قوم نگاری اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 در این مجموعه دیده می شود. 

 

مجموعه های قوم نگاری تحت تاثیر اسلام بیشتر شامل جواهراتی از یمن و افغانستان و وسایل مورد استفده مردم از قفقاز ، شمال آفریقا ، ایران ، پاکستان و آسیای مرکزی است. 

در این مجموعه 180 عروسک سایه تترکی و بیش از 200 پوستر صوفی پاکستانی دیده می شود. 

 

بیش از 1300 فرش و تکه های فرش بی نظیر در اروپا در این مجموعه نمایش داده می شود. 

شاهکارهای هنر اسامی از ترکیه ، خاورمیانه ، ایران ، عراق و هند که نشان دهنده خلاقیت و غنای این منطقه است از قرون 10 و 11  به نمایش گذاشته شده اند. 

 

کلکسیون آسیای جنوبی South Asia

خدایان رنگارنگ هندی، مجسمه ناندی از هند ، مجسمه کاپاردین بودا که مربوط به قرن 2 بعد از میلاد است ، سرهای بودا از ماسه سنگ ، مجسمه های شیوا و کریشنا در این مجموعه به نمایش گذاشته شده اند.

 

موزه پنج قاره کجاست, موزه پنج قاره مونیخ, کلکسیون های موزه پنج قاره

کلکسیون آسیای شرقی در موزه پنج قاره

 

کلکسیون آسیای شرقی East Asia

مجسمه های چوبی چینی ، مجسمه بودا آمیتابا که بر تخت جهان نشته است ، مدل عاج بتکده امپراتوری چین ، کنده کاری های تزئین شده ای چین ، ژاپن و اندونزِی در این مجموعه به نمایش گذاشته شده اند. 

 

موزه تاریخ مونیخ, سبک معماری موزه پنج قاره, موزه قوم شناسی

کلکسیون اقیانوسیه در موزه پنج قاره

 

کلکسیون اقیانوسیه Oceania

مجسمه خدای بار پلینزی جزایر کوک ، قایق و پاروهای ملانزیایی که صحنه ماهیگیری را نشان میدهند ، فیگورهای مالانگان از ملانزیا ، بازوبرند ها و سپرهای استرالیایی در این مجموعه به نمایش در آمده اند.

 

موزه پنج قاره در مونیخ آلمان, عکس های موزه پنج قاره, موزه پنج قاره کجاست

بازدید از موزه پنج قاره

 

هزینه بازدید و ساعت کاری موزه پنج قاره مونیخ

این موزه به جز برخی تعطیلات رسمی از سه شنبه تا یکشنبه ساعت 9:30 – 17:30 باز است. 

هزینه بازدید از موزه :

بزرگسالان : 4 – 5 یورو  ، یکشنبه ها : 1 یورو

کودکان و نوجوانان زیر 18 سال : رایگان 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------