معرفی محله چوکور جوما (گودال): خارج از مسیرهای گردشگری رایجچوکور جوما گودال استانبول

چوکور جوما گودال استانبول

 

محله چوکور جوما؛ جاده ای به دنیا بازارهای عتیقه و زیبا 

محله چوکور جوما (گودال)، یکی از مناطق تاریخی و فرهنگی در استانبول است. در این مقاله از بیتوته، با بافت قدیمی و جذاب این محله آشنا خواهید شد. با خیابان‌های خلوت و خانه‌های سنتی، این محله ارزشمند در کنار گالری‌ها و موزه‌ها، جذب توجه گردشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر می‌شود.
تاریخچه چوکور جوما

تاریخچه چوکور جوما

 

تاریخچه محله چوکور جوما (گودال)

چغورتی، یک منطقه تاریخی قدیمی در کرانه چپ رودخانه متکواری است که فابریکا در آن واقع شده است. چوغورتی از کلمه ترکی "چوکور/جوما" گرفته شده است که در زبان گرجی به معنای گودال است. جالب اینجاست که این منطقه از سه طرف توسط تنگه هایی احاطه شده بود. در پایان قرن دوازدهم و اوایل قرن سیزدهم، اقامتگاه پادشاه گرجستان در ساحل چپ رودخانه متکواری بود، از این رو می توانید تصور کنید که زندگی در آن زمان چقدر پر جنب و جوش بوده است.

 

بخش بزرگی از شرکت های کشاورزی و صنایع دستی تفلیس در این منطقه بود. در اینجا یک واقعیت تاریخی جالب وجود دارد: در نتیجه داده های آماری گرجستان جمع آوری شده در سال 1823، چغورتی ده کارخانه آجرپزی، چهار کارخانه کشاورزی، هشت کارخانه تولید رنگ، سه کارگاه آهنگری، یک کارخانه صابون سازی، یک آرایشگاه، دو کارخانه تولید مصالح ساختمانی، یک کارخانه آبجوسازی و یک نانوایی تون . حالا اینکه چه بر سر همه اینها آمده است موضوع بحث دیگری است، تاریخی که هنوز درباره آن تحقیق نشده.

 

از نیمه دوم قرن نوزدهم، معماری اروپایی برجسته شد و بسیاری از بناهای امروزی به عنوان آثار تاریخی به حساب می آیند. 

 

محله Çukurcuma

محله Çukurcuma

 

محله چوکور جوما (گودال)کجاست؟

Çukurcuma منطقه ای خیره کننده است که می توان آن را یکی از زیباترین مکان های استانبول دانست. تاریخچه آن به قرن ها قبل باز می گردد. Çukurcuma با معماری قدیمی و خانه های رنگارنگش توجه جوانان و همه را در شبکه های اجتماعی به خود جلب می کند. محله، خانه بسیاری از موزه‌ها و گالری‌های هنری با هنر و فرهنگ در هر گوشه‌ای است .

 

نام گذاری محله چوکور جوما (گودال)

داستان نام او از این قرار است که طبق شایعه ای، فاتح سلطان محمت اولین نماز جمعه را پس از فتح در اینجا اقامه کرد. فاتح سلطان محمت که با لشکریانش رفته بود گفت: بیا نماز جمعه را در آن گودال بخوانیم. سپس به Çukurcuma، ترکیبی از کلمات گودال و جمعه در ترکی ادغام شد. یکی دیگر از ویژگی های منطقه کم بودن پیاده رو است. این امر فضای متفاوتی را به منطقه می بخشد. و می بینیم که بیشتر ساختمان های این ولسوالی بناهای تاریخی قدیمی هستند. در اینجا می‌توانید محصولات قدیمی، سوغاتی‌ها، جواهرات، پلاک‌ها، وسایل تزئینی و بسیاری از قطعات و مصنوعات کمیاب را بیابید.

 

موزه معصومیت  Çukurcuma

موزه معصومیت Çukurcuma

 

هنر،تاریخ و ذوق درمحله چوکور جوما (گودال)

وقتی از Çukurcuma یاد می شود، اولین چیزی که به ذهن می رسد هنر، عتیقه جات، موزه ها و مکان های تاریخی است.

 

موزه های محله چوکور جوما

یکی از شناخته شده ترین مکان ها موزه معصومیت است. این موزه در سال 2012 افتتاح شد. برای صحبت کوتاه در مورد موزه، اشیایی که در کتاب های اورهان پاموک نویسنده برنده جایزه نوبل آمده است در موزه معصومیت به نمایش گذاشته شده است.  

 

موزه دیگر، موزه اورهان کمال است. این موزه که دارایی ها و آثار اورهان کمال، یکی از مشهورترین نویسندگان دنیای ادبی است، مکانی است که باید از آن بازدید کرد.

 

مکان های تاریخی محله چوکور جوما 

 حمام چوکور جوما : این حمام در سال 1830 توسط Naksedil Valide سلطان، همسر عبدالحمید اول و مادر روحانی محمود دوم ساخته شد. حمام معروف Çukurcuma که برای مدت طولانی در دست بازسازی بود، در سال 2018 بازگشایی شد.

 

حمام تاریخی گالاتاسارای (Tarihi Galatasaray Hamamı) : حمام تاریخی گالاتاسارای، واقع در مجموعه گالاتاسارای، توسط بیازیت دوم در سال 1481 ساخته شده است. داستانی هیجان انگیز دارد. سلطان بیازیت در حین قدم زدن در اطراف زمینی که دبیرستان گالاتاسارای فعلی در آن قرار دارد، چشمش را به یک کلبه جلب می کند. صاحب این کلبه گل بابا است. سلطان بیازیت با این شخص ملاقات می کند و می پرسد که آیا درخواستی دارد؟ گل بابا یک مدرسه بزرگ و یک حمام گنبدی در این سرزمین می خواهد. سلطان این درخواست را رد نمی کند و این مجموعه را در سال 1481 ساخته است.

 

مسجد محتین ملا فناری : مسجد محدین ملا فناری توسط معمار سینان در سالهای 1541-1547 توسط فنری زاده شیخ الاسلام محدین محمت افندی ساخته شد. در مسجد گنبدی وجود ندارد. در عوض، یک سقف چوبی وجود دارد. مساحت آن 300 متر مربع است. درست روبه‌روی مسجد، فواره Ömer Ağa (عمر آغا) وجود دارد که متعلق به سال 1720 است.

 

کلیسای ایا تریادا : کلیسایی است که در زمان عبدالحمید دوم ساخته شده است. این بنا بر اساس نقشه های معمار طرح پوتساروس ساخته شده است. ساخت آن بین سال های 1867 تا 1880 به طول انجامید. این کلیسا که معماری گوتیک دارد، دارای دو برج ناقوس است. در 23 مارس 2003 بازسازی و بازگشایی شد.

 

هتل کورین : در خیابان فایک پاشا است. این بنا توسط معمار کمال الدین بیگ ساخته شده است. این بنا به عنوان سومین مسافرخانه بنیاد در سال های 1911-1913 ساخته شد. این نشان دهنده سبک عثمانی سبک نئو کلاسیک است. به عنوان سریال معروف خانه در دهه 90 مورد استفاده قرار گرفت. 

 

جاذبه‌های گردشگری استانبول

جاذبه‌های گردشگری استانبول

 

مکان های مورد علاقه درمحله چوکور جوما (گودال)

عتیقه فروشی 

ده ها مغازه برای خاطرات قدیمی و احساس این انرژی شما را همراهی می کنند. معروف به Antikacılar Mahallesi است که در پایین ترین قسمت جهانگیر قرار دارد. با ورود به عتیقه فروشی های پراکنده در اطراف می توانید به گذشته سفر کنید.

 

خیابان فرانسوی "الجزایر"

این مکان به خیابان فرانسوی معروف است. این شهر به خاطر بسیاری از کافه های مورد علاقه اش معروف است. برای روشنایی خیابان ها، لامپ های گازسوز وجود دارد که توسط شهرداری پاریس پوشش داده شده است. کافه خیابانی، جاز بار، گالری تصاویر، رستوران، بوتیک هتل، اغذیه فروشی های فرانسوی، عتیقه فروشی، عطرسازی، گل خانه، شیرینی پزی و غیره. این شامل بسیاری از مغازه ها است. دقیقاً یک خیابان خرید است. همچنین می توانید حراج های جالبی را در اینجا پیدا کنید

 

 

رستوران مشهورچوکور جوما

رستوران مشهورچوکور جوما

 

در محله چوکور جوما چه بخوریم؟ 

 Çukurcuma Köftecisi (کوفته):یک رستوران مشهور که به عنوان رستوران کوفته شناخته می‌شود. اینجا ممکن است غذاهای محلی و کوفته‌های خاص را بپسندید.

 

خوراکی‌های محلی در استانبول

خوراکی‌های محلی در استانبول

 

Asri Turşucusu:یک مکان محلی که از سال 1913 خدمت به مردم می‌کند. شاید بخواهید ترشی‌ها و دیگر خوراکی‌های محلی را در اینجا تجربه کنید.

 

Corinne Brasserie:یک براسر از رستوران‌های با فضای متفاوت در Çukurcuma. اینجا می‌توانید لذت ببرید از فضای دلنشین و قهوه‌های متنوع.

 

Salon Cuma – Antique Haus(سالن جمعه - خانه عتیقه):یک مکان با غذاها و خدمات لذیذ در یک فضای عتیقه. ممکن است اینجا یک تجربه چندبعدی از هنر، غذا و موسیقی داشته باشید.

 

چگونه به محله چوکور جوما برویم؟

محله چوکور جوما در منطقه بی اوغلو در استانبول قرار دارد. می‌توانید از بشیکتاش یا تکسیم به محله چوکور جوما برسید. با این حال، اگر به جای سربالایی پایین رفتن را ترجیح می‌دهید، باید از مسیر تکسیم بروید. از تکسیم، به سمت خیابان سیراسلویلر حرکت کنید وقتی به انتهای خیابان نزدیک شدید، در سمت راست ادامه دهید، سپس محله چوکور جوما در مقابل شما خواهد بود.

   

سوالات متداول درباره محله چوکور جوما (گودال)

1- محله چوکور جوما (گودال) کجا واقع شده است؟

محله چوکور جوما (گودال) در منطقه بی اوغلو در شهر استانبول واقع شده است.

 

2- چه تاریخچه‌ای در پس زمینه این محله چوکور جوما وجود دارد؟

Çukurcuma یک منطقه تاریخی در استانبول، ترکیه است که دارای تاریخ و فرهنگ غنی است. این منطقه به قرن ها قبل بازمی‌گردد و از معماری قدیمی و خانه‌های رنگارنگ خود شناخته می‌شود. در پایان قرن دوازدهم و اوایل قرن سیزدهم، اقامتگاه پادشاه گرجستان در ساحل چپ رودخانه متکواری در این منطقه بوده است. از آن زمان به عنوان یک منطقه مهم در استانبول شناخته می‌شود که تا به امروز جذابیت خود را حفظ کرده و بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند.

 

3- چرا محله چوکور جوما معروف به گودال نیز شناخته می‌شود؟

نام این محله از کلمه ترکی "چوکور" گرفته شده که در زبان گرجی به معنای گودال  است و به دلیل ویژگی‌های طبیعی خود گاهی به نام گودال هم اشاره دارد.

 

4- چه جاذبه‌های فرهنگی و هنری در محله وجود دارد؟

این محله با گروه‌های گربه‌های شیرین، خانه‌های سنتی، موزه‌ها و گالری‌های هنری معروف است که هرکدام جاذبه خود را دارند.

 

5- چه موزه‌های معروفی در محله چوکور جوما واقع شده‌اند؟

موزه معصومیت که توسط نویسنده مشهور ترکیه‌ای، اورهان پاموک تاسیس شده است و موزه اورهان کمال که آثار و دارایی‌های این نویسنده مشهور را به نمایش می‌گذارد.

  

نتیجه گیری مقاله درباره ی محله چوکور جوما (گودال) 

در این مقاله از بیتوته تلاش کردیم تا شما را با منطقه زیبا و دیدنی چوکور جوما (گودال) در شهر توریستی استانبول در کشور ترکیه آشنا کنیم. شهر بزرگ و گردشگری استانبول محله‌های مختلفی دارد که هرکدام به دلایل و بخاطر داشتن مناطق گردشگری متفاوتی در بین توریست‌ها شهرت و محبوبیت دارند. در بین این محله‌ها می‌توان به محله چوکور جوما نیز اشاره کرد. این محله به دلیل داشتن بافتی قدیمی و سنتی و زیبایی نوستالژیکش معروف است. همچنین موزه ادبی معصومیت که به دست نویسنده معروف ترکیه‌ای و برنده جایزه نوبل اورهان پاموک (Orhan Pamuk) تاسیس شده نیز در این شهر قرار دارد. 

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------