مکان های دیدنی شهر مالاکا، یکی از شهرهای زیبای مالزیمالاکا یکی از شهرهای بسیار زیبای کشور مالزی و در واقع مرکز تجاری این کشور است. زیبایی آن را می توان در بناهای تاریخی و معماری ساختمان هایش دانست. در مالاکا موز ه ها و بناهای تاریخی فراوانی وجود دارد که توسط هلندی ها بنا شده اند. آب و هوای مالاکا نیز بسیار دلچسب و معتدل است و مسافران از بودن در آنجا لذت خواهند برد.

مکان های دیدنی شهر مالاکا

موزه فرهنگی
موزه فرهنگی مالاکا ماکتی از کاخ معروف سلطان منصور شاه است  که از سال 1456 تا 1477 میلادی در این منطقه حکومت می کرده است. باید گفت این موزه، ویترینی برای نمایش فرهنگ و سنت های مالاکاست.

همه معماری و طراحی این موزه نمونه کپی شده از کاخ سلطان منصور است. یعنی خلاقیت جدیدی در آن به کار نرفته است و فقط به صورت ماکتی بزرگ از ساختمان کاخی موجود، ساخته شده است.

در کل این موزه حدود 1350 آیتم مختلف به نمایش گذاشته شده است. این آیتم ها شامل عکس ها، مصنوعات، تسلیحات و نقاشی های مختلف هستند. همه آنها نمایشگر فرهنگ و سنت مالاکایی ها و میراث بر جا مانده از سال های دور هستند. قدمت آنها مربوط به قرن های 15 و 16  میلادی است.

این موزه به شکل ساختمان سه طبقه است که از چوب ساخته شده است. ساختمان موزه به هشت اتاق مجزا تقسیم شده است و سه گالری دارد. گالری ها، محلی برای نمایش سلاح های جنگی، وسایل سلطنتی، هنرهای تزئینی و دیگر اقلام فرهنگی است. سه سالن دیگر به نام های سالن حضار، مسلمانان و تفریحی نیز در موزه فرهنگی وجود دارد.

گالری ها شامل ماکت ها و نقاشی های مربوط به جنگ های مشهور مالایی ها به نام های Hang Jebat و Hang Tuah هستند. سالن شبستان سطلنتی نیز نمای بسیار زیبایی دارد. ماکتی از قصر سلطان منصور شاه، لباس های عروسی های سنتی، زیورآلات مالایی، سلاح های جنگی نیز دیگر مواردی هستند که در موزه فرهنگی به چشم می خورند.

  سفر به مالاکا، یکی از شهرهای زیبای مالزی,گردشگری

 معبد چنگ هون تِنگ
معبد چنگ هون تِنگ، برای تائوئیست هاست. ساختمان این معبد در خیابان شماره 25 جالان توکونگ است. این معبد را باید یکی از قدیمی ترین معابد کشور مالزی معرفی کرد.

این معبد برای برپایی مراسم مذهبی برای چینی های مقیم مالاکا ساخته شده است. معبد چنگ هون تِنگ، بر سه مذهب تائویسم، بودیسم و کنفوسیوس استوار است. در این معبد انواع مناسک چینی و مراسم روحانی نیز برگزار می شود. کاهنان آنجا مدام در حال خواندن دعا و آمرزش طلبیدن برای مرده و از دنیا رفته ها هستند. 

چنگ هون تِنگ، معبد بسیار زیبایی است. مساحت آن به بیش از 4600 مترمربع می رسد. معماری داخلی این معبد کمی پیچیده و شامل سالن ها متعدد برای نماز و عبادت است. نمازخانه یا محراب اصلی این معبد به الهه رحمت آنها یعنی Kuan Yin اختصاص داده شده است.
ستون های قرمز رنگی در این معبد وجود دارد که رو به سمت سالن اصلی دعاست. طراحی ساختمان این معبد بر اساس معماری چینی ساخته شده است. در ضمن، در آن اصول فنگ شویی نیز به طور کامل رعایت شده است. در امتداد خیابانی که معبد در آن قرار دارد، سالن تئاتری اپرا دارد که به خود معبد مرتبط می شود.

    سفر به مالاکا، یکی از شهرهای زیبای مالزی,گردشگری

 موزه نیونیا بابا
موزه Baba Nyonya، آمیزه ای از فرهنگ چینی و مالایی است. این موزه بیشتر برای آشنایی با فرهنگ  بابا نیونیا که ترکیبی از دو فرهنگ چینی و مالایی است، مناسب است.

موزه نیونیا بابا در قلب شهر مالاکا واقع شده است. نیونیا بابایی ها در اصل فرزندان و نوادگان چینی هایی هستند که زمان حکومت بریتانیایی ها به مالزی مهاجرت کرده بودند. این چینی ها با زنان محلی و اهل مالزی ازدواج کردند و حاصل ازدواج آنها نسلی به نام Baba Nyonya بوده است.

نسلی که امروز با نام نیونیا بابا یاد می شوند در واقع ترکیبی از مالایی ها و چینی ها هستند. «بابا» به معنای «مرد» و « نیونیا » به معنای «زن» است. ترکیب آنها فرهنگ جدیدی به همان نام را ساخته است.

این موزه مملو از مبلمان های چوبی و کنده کاری شده عتیقه، لباس های سنتی و ظروف غداخوری با ارزش و قدیمی است. طراحی و نوع سخت میزها و صندلی ها همه نشان دهنده سبک زندگی و فرهنگ Baba Nyonya هستند. ظروف و لباس هایشان نیز نشان دهنده سبک زندگی آنها در زمان های قدیم هستند. 

    سفر به مالاکا، یکی از شهرهای زیبای مالزی,گردشگری

 کلیسای سنت پیتر
کلیسای سنت پیتر یک شاهکار معماری است. شاهکاری که در ساخت آن از هر دو معماری شرقی و غربی استفاده شده است. این کلیسا که قرن ها پیش ساخته شده است همچنان مورد استفاده مسیحی های کاتولیک مالزی است.

کلیسای سنت پیتر، در سال 1710 میلادی ساخته شده است. این کلیسا زمانی ساخته شده است که هلندی ها به مردم مالاکا اجازه انتخاب مذهب کاتولیک را دادند.

این کلیسا توسط سربازان پرتغالی ساخته شده است. در زیر نیمکت های این کلیسا، سنگ قبرهایی وجود دارند که دیدنشان خالی از لطف نیست. کلیسای سنت پیتر محلی برای جمع شدن و ملاقات و دیدار کاتولیک های سراسر جهان با ملیت های مختلف است. این کلیسا از قدیمی ترین کلیساهای رومی در مالزی است. زنگ این کلیسا در سال 1608 میلادی از گوا به اینجا آورده شده است.

    سفر به مالاکا، یکی از شهرهای زیبای مالزی,گردشگری

 قلعه پورتا دسانتیاگو
پورتا دسانتیاگو (Porta De Santiago)، یکی از جاذبه های ایالت مالاکا در مالزی است. این بنا را قرن ها پیش پرتغالی ها ساخته اند. این ویرانه های تاریخی را با نام A’Famosa نیز می شناسند. این ساختمان، در واقع قلعه ای محکم بوده و در طول سال ها از بین رفته است و فقط ویرانه هایی از آن برجای مانده است.

شهرت این بنا برای قدمت آن و ویرانه بودنش است. پرتغالی های چهار دروازه اصلی برای این بنا گذاشته اند. معماری این بنا جذابیت خاص خود را دارد. دیوارهای آن حدود 3 متر ضخامت دارند! این ضخامت برای محافظت کامل در برابر دشمنان در نظر گرفته شده است. در ضمن، یک برج مراقب با ارتفاع 40 متری نیز دارد و باز برای محافظت و نگهبانی در برابر حملات ناگهانی دشمنان لازم و ضروری بوده است.

    سفر به مالاکا، یکی از شهرهای زیبای مالزی,گردشگری

 کلیسای مسیح - مالاکا
شاهکار معماری هلندی ها تبدیل به مکانی دیدنی در مالاکای مالزی شده است. کلیسای مسیحی های این شهر یکی از قدیمی ترین کلیساهای مالاکاست. این کلیسا همچنان کار می کند و مسیحیان در آن فرائض دینی خود را به جا می آورند.

وقتی وارد کلیسا می شوید تازه متوجه معماری زیبا آن می شوید. یعنی بیشتر زیبایی معماری این بنا در داخل آن است. تیرها و نیمکت های این کلیسا همه دست ساز هستند و می توان به جرات گفت شاهکار واقعی هستند.

کلیسای مسیح، سازه ای بسیار شگفت انگیز و جالب توجه است. تیرها سقف این کلیسا با تنه های درختان بزرگ بدون هیچ فاصله ای ساخته شده اند. این نوع معماری هلندی بسیار خیره کننده است. تصور کنید بدون اینکه فاصله ای بین تیرها باشد با تنه های درختان به صورت یکپارچه تهیه شده اند.

از دیگر جاذبه های این کلیسا، کتاب مقدس برنجی است. روی  این کتاب مقدس یادی از سنت جان به زبان هلندی حکاکی شده است. همچنین در کف زمین نیز سنگ قبرهایی وجود دارند که با زبان ارمنی روی آنها نوشته شده است.

نقاشی معروف «شام آخر» نیز با کاشی های براق و لعابی با رنگ های مختلف در این کلیسا کشیده شده است. این نقاشی درست مشابه نمونه اصلی آن ترسیم شده است. تنها فرق آنها زمینه نقاشی است؛ نقاشی روی کرباس کشیده شده است و نمونه ای که در کلیسای مسیح قرار دارد روی کاشی های لعابی طراحی شده است.

  

 

 

  سفر به مالاکا، یکی از شهرهای زیبای مالزی,گردشگری

 

منبع:bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X قیمت تورهای شهر وان ترکیه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023