آشنایی با آرامگاه حیات الغیب در لرستان (+عکس)آرامگاه حیات الغیب,مقبره ‌محمد بن احمدرضی الدین در لرستان,مکانهای مذهبی لرستان

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس

 

آشنایی با آرامگاه حیات الغیب در لرستان (+عکس)
مقبره ‌محمد بن احمدرضی الدین از نوادگان امام موسی بن جعفر ملقب به حیات الغیب در کنار رودخانه کشکان و جاده خرم آباد - اندیمشک در شهر ویسیان شهرستان دوره چگنی واقع شده‌است.

 

آرامگاه حیات الغیب,مکانهای مذهبی لرستان,مقبره ‌محمد بن احمدرضی الدین در لرستان

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس در لرستان

 

بنای مقبره حیات الغیب در روستایی با همین نام و بر روی تپه‌ای مشرف به روستای قالبی قرار دارد. در این آرامگاه علاوه بر مقبره حیات الغیب، مقبره شهاب الدین الیاس لنبکی از حکم رانان لر کوچک نیز واقع است. طوایف حیات الغیبی و پیرحیاتی و کریم پیرحیاتی خود را از نوادگان حیات‌الغیب می‌دانند.

 

عکس های امامزاده محمد بن احمدرضی الدین,مقبره ‌محمد بن احمدرضی الدین در لرستان,مکانهای مذهبی لرستان

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس با قدمت دوره قاجاریه

 

پلان مقبره حیات الغیب به صورت مستطیل و معماری آن از یک ورودی (کفش کن) تشکیل شده‌است. مقبره با پلان مربع که گنبدی به سبک نار دو پوسته بر پایه‌ای مدور کوتاه بر روی آن قرار گرفته‌است. سطح مقبره ۲۵ متر در ۶ متر در ۶ متر و ۵/۴ متر در۵/۴ متر است.

 

آرامگاه حیات الغیب,عکس های امامزاده محمد بن احمدرضی الدین,مکانهای مذهبی لرستان

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس در لرستان

 

در دیوار جنوبی محرابی به بلندای ۲×۱ متر با گچبری ساده بر حاشیه آن ساخته شده‌است گنبد مقبره قدیمی تر از دیگر قسمتها است. بر بالای فضای داخلی مقبره نقاشیهایی با نقش کبوتر و چند گچبری دیگر به شکل گل دیده می‌شود. این بنا مربوط به دوره قاجار و به شماره ۱۹۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
منبع : fa.wikipedia.org

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------