همه چیز درباره فرودگاه امام خمینی تهرانبرنامه پروازهای فرودگاه امام, برنامه پروازهای فرودگاه امام خمینی, آدرس فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام، فرودگاه بین المللی ایران است که در غرب تهران واقع شده است

 

فرودگاه امام خمینی تهران و هر آنچه باید درباره آن بدانید  

فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب غرب تهران قرار دارد و مهمترین فرودگاه بین المللی کشور است. ساخت این فرودگاه از سال 1346 آغاز شد و در سال 1384 به بهره برداری رسید و افتتاح شد. فرودگاه امام خمینی از اماکانات و تسهیلات بسیار مجهزی برای ارائه خدمات به مسافران برخوردار است.

فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه امام خمینی به پروازهای خارجی اختصاص دارد. این فرودگاه در زمینی به مساحت 14 هکتار ساخته شده است و متشکل از فضاهای بسیار بزرگی در اطراف فرودگاه اعم از باند پروازی به طول 4200 متر  و پارکینگ های با ظرفیت بالا می باشد. فاز یک  این فرودگاه تکمیل شد و با تکمیل آن فرودگاه به بهره برداری رسید. این فاز سالانه بیش از 6 میلیون و 500 هزار مسافر و 120 هزار تن بار را جابجا می کند. فاز دوی آن نیز در حال ساخت می باشد.

 

برای باند این فرودگاه دو تاکسی نیز در نظر گرفته شده است. یکی از این تاکسی ها با طول 4200 متر و عرض 45 متر باند اضطراری است و دیگری برای دسترسی به آشیانه تعمیر هواپیما و محل آزمایش موتور هواپیما و پایانه بار در نظر گرفته شده است که طول آن 9700 و عرض آن 30 متر است.

 

ترمینال فرودگاه امام خمینی با مساحت بیش از 78000 متر برای پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

این فرودگاه دارای امکانات بیشماری است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

 

تاریخچه فرودگاه امام

در سال ۱۳۴۶ سازمان ایکائو پیشنهاد ساخت فرودگاهی مجهز را برای استفاده از توان ترانزیتی ایران بین اروپا و آسیا داد. این طرح در سال ۱۳۵۱ به تصویب هیئت دولت وقت ایران رسید. در سال ۱۳۵۶ کار ساخت فرودگاه با همکاری شرکت‌های آمریکایی و ایرانی آغاز گردید و قرار شد با هزینه 1 میلیارد دلاری تکمیل شود و با رخداد انقلاب ۱۳۵۷ این طرح متوقف گردید. پس از جنگ در سال ۱۳۷۴ یک شرکت فرانسوی و چند شرکت ایرانی کار ساخت آن را از سر گرفتند و در اردیبهشت ۱۳۸۳ فاز نخست آن به‌طور ناقص افتتاح گردید.

 

پارکینگ فرودگاه امام

 

عکس فرودگاه امام خمینی, راه های دسترسی به فرودگاه امام خمینی, فرودگاه امام, فرودگاه امام خمینی

شما می توانید برای رفتن به سفر خودروهای خود را در پارکینگ فرودگاه امام بگذارید

 

• این فرودگاه مجهز به پنج پارکینگ است که برای پارک ماشین هایی که مالکان آن برای مدتی به سفر های خارجی می روند و همچنین برای بدرقه کنندگان که برای مدتی کوتاه نیاز به پارک کردن خودرو دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

• پارکینگ طبقاتی پارکینگی مسقف است که گنجایش آن بیش از 1500 خودرو است. این پارکینگ در طبقات زیرین فرودگاه تعبیه شده و افراد می توانند از طریق آسانسور به ترمینال و فرودگاه رفت و آمد کنند.

 

• پارکینگ روباز شماره 3 و 4 دارای گنجایشی برای بیش از 10000 خودرو است. این پارکینگ ها با فاصله بیشتری از فرودگاه ساخته شده اند از این رو پس از پارک کردن خودرو افراد می توانند از طریق اتوبوس های شاتل به ترمینال مسافران برسند.

 

• پارکینگ روباز شماره 2 نسبت به پارکینگ های شماره های 3 و 4 کمی دورتر است. و گنجایش آن 840 خودرو است. این فرودگاه مخصوص خودروهای توقیفی است و در زمان های شلوغی فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد. برای رسیدن به فرودگاه از اتوبوس های شاتل استفاده می شود.

 

• پارکینگ روباز شماره پنج اختصاص به بخش گمرکی فرودگاه دارد و در نزدیکی ساختمان گمرک فرودگاه ساخته شده است.

 

خدمات CIP

 

فرودگاه امام خمینی, اطلاعات پرواز فرودگاه امام خمینی, اطلاعات فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام دارای اتاق ها و فروشگاه های مختلف برای راحتی مسافران است

 

این فرودگاه مجهز به امکاناتی از قبیل سالن CIP با اتاق های راحت برای استراحت و امکان پذیرایی با انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها و اینترنت رایگان است، که مسافران می توانند پس از تحویل مدارک خود و به جای انتظار کشیدن در صف های طولانی چک این و تحویل بار در این سالن به استراحت و فعالیت های دیگر بپردازند. ( در صورتی که مایل هستید در مورد CIP و VIP بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم مقاله تفاوت خدمات VIP و CIP را مطالعه کنید.)

این فرودگاه همچنین مجهز به فروشگاه های متعددی است که انواع محصولات و سوغاتی ها را برای خریداران ارائه می دهد.

 

اجاره خودرو در فرودگاه

این فرودگاه همچنین مجهز به دفاتری برای اجاره خودروهایی لوکس به مسافران خارجی است که برای مدتی خودرویی را اجاره کرده و در شهر تردد کنند که البته لازمه آن به همراه داشتن یک گواهی نامه رانندگی قابل قبول در ایران است.

 

رستوران و کافی شاپ

 

صرافی فرودگاه امام خمینی, عکس فرودگاه امام خمینی, راه های دسترسی به فرودگاه امام خمینی

در فرودگاه امام رستوران هایی نیز برای مسافران وجود دارد

 

برای مسافرانی که مجبور هستند ساعت ها را در انتظار برای پرواز بگذرانند امکاناتی  از قبیل کافی شاپ و رستوران ارائه شده است تا ضمن استراحت در آنها با میل کردن غذاها و نوشیدنی های متنوع و دلخواه از فضای آن لذت ببرند و این انتظار های طولانی مدت را به حداقل برسانند. اما توجه داشته باشید که اگر در طول پرواز دچار حالت تهوع می شوید از غذاهای سنگین و پرچرب استفاده نکنید.

 

بانک ها و صرافی ها و دستگاه های پرداخت عوارض در فرودگاه

این فرودگاه مجهز به بانک ها و دستگاه های خود پرداز و صرافی هایی در هر دو قسمت خروجی و ورودی فرودگاه می باشد. مسافران می توانند از این امکانات برای تعویض ارز و برداشت و انتقال وجه از حساب های خود استفاده کنند.

به علاوه در صورتی که فرصت پرداخت کردن عوارض خروج را قبل از حضور در فرودگاه پیدا نکردید ،این فرودگاه مجهز به دستگاه هایی است که می توانید از طریق آن با کشیدن کارت بانکی این مبلغ را پرداخت کنید، و یا از طریق شعبه ای از بانک ملی که در فرودگاه است اقدام کنید.

 

اینترنت فرودگاه

فرودگاه همچنین مجهز به اینترنت وایفای می باشد که برای کسانی که در سالن های انتظار برای مدت های طولانی به سر می برند امکان استفاده از اینترنت را فراهم می کند تا با استفاده از آن به پر کردن زمان خود بپردازند.

 

هتل فرودگاه

 

راه های دسترسی به فرودگاه امام خمینی, فرودگاه امام, فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام، برای اقامت مسافران دارای هتل های بسیار بزرگی است

 

در نزدیکی فرودگاه هتل های بزرگی وجود دارد. مسافرانی که از شهر های دور ایران به تهران می آیند و مجبور هستند ساعتها و گاهی تا یک روز قبل از پرواز در انتظار بمانند و تمایل به رفتن در داخل شهر تهران را ندارند می توانند در این هتل ها اقامت کنند.

 

هتل ها با  امکانات فراوان از جمله استخر، سونا، ماساژ و رستوران و کافی شاپ و ...  امکان اقامت 6 ساعته و بیشتر را برای مسافران فراهم می کنند.

مسافران این هتل ها علاوه بر امکانات ذکر شده می توانند از امکانات تحویل بار و دریافت کارت پرواز و ... که توسط هتل انجام می شود نیز استفاده کنند.

 

ترمینال های فرودگاه امام خمینی

 

برنامه پروازهای فرودگاه امام خمینی, آدرس فرودگاه امام خمینی, صرافی فرودگاه امام خمینی

سه ترمینال برای مسافران در فرودگاه امام وجود دارد

 

فرودگاه مجهز به یک ترمینال است که مسافران پروازهای خروجی و ورودی از آن استفاده می کنند و علاوه بر آن دو ترمینال دیگر به نام های ترمینال سلام و ترمینال ایرانشهر نیز به تازگی به این فرودگاه اضافه شده است.

 

راه های دسترسی به فرودگاه امام خمینی

 

عکس فرودگاه امام خمینی, راه های دسترسی به فرودگاه امام خمینی, فرودگاه امام

برای رفتن به فرودگاه امام، باید از تاکسی ها،مترو یا خودروی شخصی استفاده کنید

 

برای حضور در فرودگاه باید با توجه به ساعت پرواز خود به گونه ای اقدام کنید تا حداقل 3 ساعت قبل از پرواز در آن حضور داشته باشید. می توانید با در نظر گرفتن ساعات ترافیک، وقت خود را طوری تنظیم کنید که به موقع به فرودگاه برسید.

 

برای این کار می توانید از تاکسی فرودگاه استفاده کنید. تاکسی فرودگاه در محوطه فرودگاه آماده جابجایی مسافران از فرودگاه به داخل شهر هستند و برای رفتن به فرودگاه نیز باید از طریق سایت های مختلف تاکسی فرودگاه اقدام کنید.

 

راه های دسترسی به فرودگاه امام خمینی, فرودگاه امام, فرودگاه امام خمینی

شما می توانید با استفاده از مترو نیز به فرودگاه امام دسترسی داشته باشید

 

به علاوه می توانید برای صرفه جویی در وقت و هزینه و دوری جستن از ترافیک، از مترو استفاده کنید و باید سوار خط 8 مترو تهران شوید. در ایستگاه سوم یعنی بین واوان و پرند باید از مترو پیاده شوید؛ چند دقیقه بعد در فرودگاه خواهید بود. البته در صورتی که حجم بار و چمدان های شما سبک و کم است مترو بهترین گزینه برای دسترسی به فرودگاه و بالعکس می باشد.

 

از گزینه های دیگر دسترسی به فرودگاه استفاده از اتوبوس است. ایستگاه های اتوبوس روبروی ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد واقع شده اند. این اتوبوس ها در مسیر خود به سمت فرودگاه امام در میدان آزادی و حرم امام نیز توقف دارند.

از دیگر گزینه های دسترسی به فرودگاه امام، استفاده از آژانس ها و تاکسی های آنلاین است. تاکسی های آنلاین اغلب به صرفه تر بوده و نسبت به هزینه های آژانس مقرون به صرفه تر هستند.

 

اما در صورتی که ترجیح می دهید مسیر منزل تا فرودگاه را با خودروی شخصی طی کنید برای این کار بهتر است از یکی از بستگان خود کمک بگیرید تا پس از رساندن شما به فرودگاه خودرو را برگرداند. و در غیر این صورت می توانید از پارکینگ های فرودگاه استفاده کنید و خودروی خود را در طول سفر در پارکینگ پارک کنید.

 

اطلاعات پرواز فرودگاه

برای اطلاع از برنامه های پرواز های ورودی و خروجی فرودگاه امام می توانید از طریق شماره تلفن ها و سایت های مربوطه اقدام کنید. شماره تلفن های مربوطه را می توانید از طریق شماره گیری اطلاعات مخابرات و یا از طریق جستجو در گوگل پیدا کنید و یا از طریق گوگل از سایت های مربوط به اطلاعات پرواز، از برنامه پروازها و زمان پرواز های ورودی و خروجی مطلع شوید.

 

اشیاء گم شده در فرودگاه

در صورتی که شما مدارک و یا وسایل خود را در فرودگاه جا گذاشته و یا گم کرده باشید برای یافتن آن باید به فرودگاه مراجعه کرده و نزد پلیس مخصوص اشیاء گم شده بروید. اشیاء گم شده را در جاهای مخصوصی در فرودگاه نگهداری می کنند تا در صورت مراجعه مالکان آن با دریافت مدارک و اطلاعاتی به آنها تحویل بدهند.

 

در این مورد یک سری قوانینی باید طی شود که شامل موارد زیر است:

• شناسایی هویت مالک توسط پلیس و بیان دقیق مشخصات لازم اموال و اشیاء گم شده.

• ارائه اسناد و مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت.

• به همراه داشتن سند مالکیت اشیاء گم شده مانند فاکتور خرید مانند فاکتور خرید طلا و جواهرات. در مورد اشیائی مانند موبایل و دوربین و لپتاپ و تبلت و.. باید علاوه بر فاکتور خرید جعبه آن را نیز به همراه داشته باشید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------