تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه در چیست؟تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه در چیست,تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه,خدمات VIP در هواپیما و فرودگاه

تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه

 

خدمات VIP و CIP در فرودگاه

احتمالا شما نیز تا به حال بارها با کلمه VIP مواجه شده‌اید و حتما با معنی و کاربرد این کلمه در جاهای گوناگون آشنایی دارید. ولی آیا می‌دانید که خدمات VIP در فرودگاه به چه نوع خدماتی گفته می‌شود؟ آیا با کاربرد آن در فرودگاه و تفاوت آن با کلمه‌ CIP که کمتر شنیده اید آشنا هستید؟ همراه ما باشید تا با تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه آشنا شوید.

خدمات VIP در هواپیما و فرودگاه

این اصطلاح برای توصیف کسانی به کار می‌رود که ازنظر سیاسی و یا هنری از اهمیت خاصی برخوردار هستند. VIP در حقیقت مخفف Very Important Person است. این افراد در جاهای مخصوصی مانند فرودگاه‌ها یا حتی جشنواره‌ها از جایگاه خاصی مورد پذیرایی قرار می‌گیرند. در همه دنیا بعضی از هواپیمایی‌ها خدماتی را ارائه می‌کنند که امکان دارد تنها رویای آنها را ببینید!

 

ازجمله خدمات VIP که در بعضی از ایرلاین های خارجی می‌توان نام برد باید به سوارشدن به هواپیما با پورشه اشاره‌کنیم! افراد برنامه‌ی فوق خاص هواپیمایی یونایتد می‌توانند مسیر میان دو پروازشان را با یک مرسدس طی کنند! حتی در بعضی موارد شرکت‌های هوایی تأخیری ۳۰ دقیقه‌ای را برای رسیدن و سوارشدن مسافران خاص در برنامه خود قرار داده اند. البته این موارد شاید قدری پیش و پا افتاده باشد و خیلی نیز خاص به نظر نرسند.

 

از دیگر خدماتی که در قسمت VIP پروازها داده می‌شود می‌توانیم به این مورد اشاره‌کنیم که در قسمت VIP، شما را از بخش حراست رد کرده و لانژ اختصاصی درحالی‌که دیگر خدمه با خوراکی موردعلاقه‌ی شما منتظرتان هستند، قرار دارند.

 

تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه در چیست,تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه,خدمات VIP و CIP در فرودگاه ایران

تشریفات اختصاصی فرودگاه یا CIP چیست

 

خدمات VIP و CIP در هواپیماها

در زندگی عادی دوش گرفتن یک امتیاز خاص نیست. ولی در ارتفاع ۱۲۰۰۰ متری چطور؟ این امکان تنها برای افرادی است که برای هر پرواز چندین میلیون تومان بیشتر هزینه می‌کنند یا مسافرین خاصی که برای راضی کردنشان باید به آن‌ها هدیه‌ای خاص داد. در بخش کلاس اول یا First class هواپیمای A۳۸۰ هواپیمایی امارات حمام، سونا و جکوزی از مرمر و چوب گردو ساخته‌شده‌ است، کف گرم شونده دارد و این‌قدر لوازم بهداشتی در آن‌ها است که گویی وارد بازار خریدوفروش محصولات بهداشتی باکیفیت شده اید.

 

تشریفات اختصاصی فرودگاه یا CIP چیست؟ 

حتما شما نباید یک شخصیت تجاری قوی باشید که برای شما امکانات CIP یا VIP دریافت شود. شما می توانید هزینه این خدمات را پرداخت کنید و تبدیل به یک فرد CIP شوید. وقتی حرف از VIP یا CIP می شود چنانچه شخصیت های سیاسی را کنار بگذاریم، تفاوت در هزینه های پرداختی به وسیله مسافرین یا افراد گوناگون است که مهم بودن آنها را نشان می دهد. در نظر داشته باشید که خدمات CIP و VIP بسته به نوع خدمات درخواستی شما، هزینه پرداختی، امکانات محل و … فرق دارد.

 

مطمعنا وقتی حرف از CIP در فرودگاه مهرآباد می شود خیلی خیلی متفاوت تر از چیزی خواهد بود که شما در فرودگاه هایی مانند اسخیپول آمستردام دریافت می کنید. همین طور در برخی از فرودگاههای داخلی مفهموم سی ای پی با دیگر فرودگاهها از نظر امکانات و سرویس ها فرق دارد. البته این تفاوت چشم گیر نیست. مثلا در فرودگاه مهرآباد بخش سی آی پی در داخل ترمینال شماره یک قرار دارد و همانند cip فرودگاه امام ساختمان مجزایی ندارد. فرودگاه امام در دیگر خدمات یکسان است. مثالی دیگر هم سالن سی ای پی فرودگاه کیش است که هم بخش vip و هم بخش cip با هم ادغام شده اند و محدودیت هایی را به وجود آورده است. 

 

تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه در چیست,تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه,خدمات VIP در هواپیما و فرودگاه

خدمات VIP و CIP در هواپیماها

 

تفاوت خدمات VIP و CIP چیست؟

تا اینجای کار به‌خوبی با تفاوت خدمات VIP و CIP آشنا شده‌اید. ولی فرق های دیگری هم در خدمات VIP و CIP  وجود دارد. شاید مهم‌ترین فرق خدمات VIP و CIP در تأمین امنیت مسافران باشد. تأمین امنیت شما شامل محافظان شخصی، جایگاه اختصاصی، دوربین‌های نظارتی و امکاناتی چنینی است.

 

نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که هزینه خدمات VIP به وسیله شرکت‌ها و سازمان‌های مربوطه افراد پرداخت می‌شود ولی در خدمات CIP هزینه به وسیله خود فرد خریدار خدمات پرداخت می‌ شود. اهمیت وجود بخش‌های VIP برای کسانی است که دارای پست و یا شغل‌های حساس‌اند و به همین علت احتیاج به تأمین امنیت بالایی دارند.

 

تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه در چیست,تفاوت خدمات VIP و CIP در فرودگاه,تفاوت خدمات VIP و CIP چیست

تفاوت خدمات VIP و CIP چیست

 

نمونه خدمات VIP و CIP

ازجمله خدمات VIP و CIP که در فرودگاه‌های کشور صورت می‌گیرد می‌توانیم به انجام کلیه تشریفات مسافر مانند دریافت کارت پرواز، تحویل جامه‌دان، پذیرایی در سالن، بازرسی اختصاصی، ترانسفر تا پای پلکان پرواز و …. اشاره‌کنیم. خرید خدمات VIP و CIP مثل خرید بلیط هواپیما و به صورت اینترنتی انجام می گیرد.

 

خدمات VIP و CIP در فرودگاه ایران

خدمات VIP فرودگاه امام خمینی به‌ صورتی است که اشخاص می‌توانند به همراه مستقبلین بدون نیاز به اجرای فرایندها و روال‌های عادی عملیات فرودگاهی ازجمله دریافت کارت پرواز،تحویل بار و انتظار در صف‌های طولانی سفری دلپذیر با هواپیما را تجربه کنند.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------