معرفی روستای پیربالا؛ روستای جذاب و دیدنی در استان آذربایجان شرقیجاذبه های دیدنی روستای پیر بالا, موقعیت جغرافیایی روستای پیربالا, طبیعت روستای پیربالا

روستای پیربالا یکی از روستاهای شهر دیدنی شهر مرند

 

روستای توریستی پیربالا در استان آذربایجان شرقی 

روستای پیر بالا یکی از روستاهای فوق العاده جذاب و دیدنی در استان آذربایجان شرقی است. این روستا از روستاهای شهرستان مرند است که در شمال غربی استان آذربایجان واقع شده است. این روستا یک روستای پلکانی است که در دامنه کوه "میشو" قرار دارد.

پیربالا با شهرستان مرند فاصله نسبتا کوتاهی تا حدود 18 کیلومتر دارد. همچنین فاصله ان تا شهر تبریز حدود 100 کیلو متر است. جمعیت این روستا حدود 900 نفر بوده و در عین حال روستای ارام و خلوتی به حساب می اید. این روستا قدمتی 500 ساله داشته و شکل گیری ان به دوران صفویه باز می گردد. البته این روستا در گذشته در منطقه "ابریز دوگاو" وجود داشته اما اهالی ان به علت سرمای شدید به دره پایین دست مهاجرت کرده اند.

 

اگر از سمت تبریز به سمت این روستا حرکت کنید در مسیرتان از روستا های سرسبز و زیبای ملایوسف، شور دره، پیام و دیزج به شهرستان مرند خواهید رسید. بعد از عبور از شهرستان مرند و برای رسیدن به روستای خوش اب و هوای پیر بالا شما از روستا های انامق، محبوب آباد و عیش آباد عبور خواهید کرد تا به روستای پیر بالا برسید.  

 

موقعیت جغرافیایی روستای پیربالا, طبیعت روستای پیربالا, روستای پیربالا تبریز

برای سفر به روستای پیربالا، شهریور بهترین زمان برای دیدن این طبیعت زیباست

 

طبیعت روستای پیربالا

پیر بالا جزو روستا های فوق العاده زیبا و خوش اب و هوا است. این روستا پر است از درخت های سیب و زردآلو و گردو. در این روستا رودخانه های زیبا و ابشاری دل انگیز وجود دارد که به شما توصیه می کنم برای یک بار هم که شده از این روستای خوش اب و هوا دیدن کنید. این روستا در اواخر تابستان و در ماه شهریور جذابیت های فوق العاده ای برای بازدید کننده گانش خواهد داشت. 

 

در این روستا باغ های بسیار بزرگ وسر سبزی وجود دارد که در کنار رودخانه های روان و خروشان واقع شده اند. در فصل بهار و تابستان جان می دهد که در کنار رود های روان و زیر سایه درختان باغ ها نفسی تازه کنی و به خوردن میوه های خوش مزه این روستا بپردازی. بی شک که این تفریح و این منظره جذاب خستگی کار و زندگی را از تن هر کسی به در خواهد کرد. 

 

روستای پیربالا, تاریخچه روستای پیربالا, عکس روستای پیربالا

در روستای پیربالا علاوه‌ بر کشاورزی ، دامداری و زنبور داری، ارسال محصولات را نیز شاهدیم

 

شغل مردم روستای پیربالا

اکثر مردم این روستا نیز مانند سایر روستا های ایران به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و از این راه امرار معاش می کنند. کار برخی دیگر از اهالی این روستا زنبور داری است که به تهیه و تولید عسل های مرغوب و با کیفیت می پردازند. همچنین بعضی از ان ها به تهیه خشکبار و ارسال ان به استان های دیگر نیز مشغول هستند. 

 

با این تفاسیر شما در این روستا محصولاتی کاملا ارگانیک و طبیعی را پیدا خواهید کرد. محصولات کشاورزی و میوه ها سالم و کاملا طبیعی و همچنین لبنیات مفید و خوش مزه که به صورت ارگانیک از شیر گاو و گوسفند تهیه می شوند. 

 

موقعیت جغرافیایی روستای پیربالا, طبیعت روستای پیربالا, روستای پیربالا تبریز

میوه‌های ارگانیک و کاملا طبیعی در روستا پیربالا کشت و به سایر استان‌ها ارسال می‌شود

 

آداب و رسوم مردم پیربالا

مردم روستای پیر بالا نیز مانند بسیاری از مردم کشور ایران اداب و رسوم و سنت های مخصوص خود را دارند. درست است که امروزه به اداب و رسوم و سنت های قدیمی در برخی جا ها بهای اندکی داده می شود اما مردم این روستا همواره به اداب و رسوم و سنت های قدیمی خود پای بند هستند. 

 

یکی از مراسم هایی که همواره در این روستا به عنوان یک سنت قدیمی و اصیل اجرا می شود مراسم عزاداری و شبیه خوانی در ماه محرم است. همواره با شروع ماه محرم و در روز اربعین مردم خوش قلب و وفادار این روستا برای اباعبد الله الحسین و یارانش سینه زنی کرده و عزاداری می کنند. همچنین با اجرای مراسم شبیه خوانی کودکان خود را با امام حسین (ع) و واقعه روز عاشورا اشنا می کنند. 

 

جاذبه های دیدنی و تاریخی روستای پیر بالا

روستای زیبا و دیدنی پیر بالا از جاذبه های گردشگری بسیار زیادی بهره مند است وهمواره دارای مکان های توریستی و زیبا می باشد. شما می توانید در هنگام سفر به این روستای شگفت انگیز از مکان های زیر دیدن کنید.

 

جاذبه های تاریخی روستای پیربالا, روستای پیربالا, تاریخچه روستای پیربالا

روستای پیربالا جاذبه های گردشگری با توریست های سالانه زیادی دارد

 

- خانه های یزدانی و ابراهیم زاده

همانطور که به قدمت بالای این روستا اشاره شد پس طبیعی است که این روستا دارای مکان های تاریخی و قدیمی زیادی هم باشد. در این روستا اثاری از خانه های چوبی با سقف شیروانی وجود دارد که جذابیت و قدیمی بودن این روستا را هنوز هم حفظ کرده است. اگر شما قصد دیدن خانه های بسیار قدیمی را دارید بهتر است تا به خانه های یزدانی و ابراهیم زاده سری بزنید و از زیبایی های ان خانه ها لذت ببرید. 

 

- آرامگاه پیر بابا

قبرستان پیربالا که از قدمت بسیار بالایی برخوردار است و محل دفن شدن بزرگ مرد روستای پیر بالا یعنی "شیخ پیر بابا بن بر الدین" است. روی سنگ مزار پیر بابا که بسیار بزرگ است تاریخ 906 هجری قمری حکاکی شده است که نشان از قدمت بالای این روستا دارد. 

 

- مسجد کوچک

مسجد کوچک یکی از عبادت گاه های دیدنی این روستا است که بسیار قدیمی بوده و قدمتی 500 ساله دارد. همانطور که از اسم این مسجد پیدا است این عبادت گاه بسیار کوچک بوده و همچنین در طول زمان تا کنون بازسازی های بسیار زیادی روی ان صورت گرفته است. اما با این حال این مسجد هنوزم هم ظاهر قدیمی خود را حفظ کرده و از جذابیت های بالایی برای تماشا برخوردار است. 

 

- آبشار زیبای پیربالا

ابشار پیربالا جزو ابشار های بسیار زیبا و جذاب استان آذربایجان شرقی است که ارتفاعی 10 متری دارد. این ابشار در دامنه کوه های سر به فلک کشیده میشو و در میان دره ای بسیار سرسبز قرار دارد. در این دره یک رودخانه زیبا و پر اب وجود دارد که در مجاور ان باغات گردو و زردآلو قرار گرفته است. 

 

برای رسیدن به این ابشار از روستای پیربالا باید حدود دو ساعت پیاده روی کنید. البته پیشنهاد می شود که برای رسیدن به ابشار راهی بهتر و خلاف جهت رودخانه را انتخاب کنید چرا که در مسیر رود خانه سنگلاخ های فراوانی وجود دارد. همچنین در هنگام بارش فراوان این رودخانه بسیار پر اب و گاهی خطرناک خواهد شد. 

 

البته عبور از این مسیر و رسیدن به ابشار ان چنان هم سخت و دشوار نیست چرا که در طول مسیر شما با مناظری بسیار دل انگیز و زیبا روبه رو هستید و سختی و طولانی بودن مسیر را احساس نخواهید کرد. البته توصیه می شود که برای رفتن به ان جا حتما از کفش های راحتی و لباس های راحت استفاده کنید و همچنین به علت این که در نزدیکی آبشار هیچ مغازه ای وجود ندارد توصیه می شود تا وسایل مورد نیاز تان را همراه خود ببرید. 

 

بهترین زمان برای دیدن این ابشار فصل بهار است. چرا که در این فصل ابشار بسیار پر اب بوده و جذابیت بیشتری دارد. این ابشار در فصل تابستان تقریبا کم اب است و چندان جالب به نظر نمی رسد همچنین در فصل زمستان سطح آن تقریبا یخ خواهد زد. 

 

جاذبه های دیدنی روستای پیر بالا, موقعیت جغرافیایی روستای پیربالا, طبیعت روستای پیربالا

تصویر ابشار معروف پیربالا که یکی از زیبا ترین ابشار های استان آذربایجان شرقی است

 

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری روستای پیر اباد اشنا کنیم. قطعا که جذابیت های این روستا بیش از چیزی است که در مقاله به ان اشاره شد اما ما تا حدودی شما را با این روستای شگفت انگیز اشنا کردیم . به شما توصیه می کنیم که حتما به این روستای خوش اب و هوا سفر کرده و از ان لذت ببرید. 

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------