چگونه بلیت اینترنتی بخریم؟چگونه بلیط هواپیما بخریم, چگونه بلیط اینترنتی بگیریم, از کجا بلیط هواپیما بخریم

چگونه بلیط اینترنتی بگیریم

 

چطوری بلیط هواپیما بگیریم؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اینترنتی شدن کارها، خرید بلیط سفر بیشتر به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می شود و اشخاص کمتر به دفترهای فروش بلیط و آژانس های مسافرتی مراجعه می کنند. این شیوه به علت مزیت های زیادی که در قیاس با شیوه حضوری خرید بلیط دارد، طرفداران بسیاری دارد. با بیتوته همراه باشید تا بیشتر به بررسی این موضوع بپردازیم.

بهترین شیوه خرید بلیط سفر

با توجه به گرفتاری های زندگی روزانه و خیابان های شلوغ و پر ترافیک شهر خرید آنلاین بهترین راه خرید بلیط سفر می باشد. این شیوه مزیت های زیادی دارد که از جمله آن می توان به صرفه جویی در وقت و هزینه، دسترسی راحت، امکان رزرو بلیط به صورت ۲۴ ساعته، امکان مقایسه بلیط ها، حق انتخاب بیشتر و … اشاره کرد.

 

پس با استفاده از این شیوه دیگر احتیاجی نیست که چند ساعت کارهای خود را کنار گذاشت و به دفاتر فروش بلیط و آژانس های مسافرتی سطح شهر رفت. البته شیوه آنلاین رزرو بلیط در کنار همه فوایدی که دارد دارای عیوبی نیز می باشد.

 

به عنوان مثال تنوع وب سایت هایی که در این زمینه فعالیت دارند خیلی زیاد است و بعضی از آن ها امکان دارد بلیط ها را به صورت تقلبی ارائه دهند. اگر مسافران به یکی از وب سایت ها برای رزرو بلیط مراجعه کنند هم دچار ضرر و زیان می شوند هم اینکه در زمان سفر با مشکلات زیادی روبرو می شوند. پس نیاز است که با به دست آوردن اطلاعات در این زمینه یکی از وب سایت هایی که دارای نماد اعتماد هستند و سابقه درخشانی دارند انتخاب کرد تا بتوانید سفری با امنیت و لذت بخش را تجربه کنید.

 

خرید بلیط هواپیما به صورت اینترنتی هر روز بیشتر و بیشتر جایگزین خرید بلیط هواپیما به صورت حضوری می‌شود. چرا؟ چون اولا خیلی آسان است. دوم اینکه امنیت بیشتری دارد و می‌توانید همه تراکنش‌های خودتان را ذخیره و پیگیری کنید.

 

خرید اینترنتی بلیط هواپیما طرفداران مخصوص خود را پیدا نموده است. برای خرید اینترنتی باید دو شرط زیر را داشته باشید.

 

- یک ایمیل باید داشته باشید تا بتوانید ثبت نام کنید. چنانچه ندارید برای خود یک حساب به وجود آورید.

 

- یک کارت بانکی عضو شتاب که رمز دوم آن را نیز داشته باشید. چنانچه رمز دوم ندارید می توانید از خودپرداز همان بانکی که در آن حساب دارید رمز دومتان را بگیرید.

 

چگونه بلیط هواپیما بخریم, چگونه بلیط اینترنتی بگیریم, چطوری بلیط هواپیما بگیریم

از کجا بلیط هواپیما بخریم

 

آشنایی با فرمت خام بلیط هواپیما

بلیط هواپیما به صورت کلی از چهار بخش مهم تشکیل شده است؛ نخست بلیط نام و نام خانوادگی شما نوشته شده است که باید مطابقت کامل با شناسنامه شما داشته باشد. بعد از آن به ترتیب اطلاعات پرواز در طرف راست و اطلاعات بلیط در طرف چپ ثبت شده و در آخر نیز اطلاعاتی مانند شماره سفارش و هزینه بلیط شما هم وجود دارد. دقت کنید که شماره سفارش یا همان شماره قرارداد برای پیگیری سفارش شما خیلی دارای اهمیت است.

 

شماره پرواز در بلیط هواپیما

در سمت چپ بلیط هواپیما، لوگویی وجود دارد که شاید خیلی از مسافران فکر کنند که این علامت الکترونیکی فقط به ایرلاین مربوط است ولی چنانچه به قسمت پایین لوگو دقت کنید، عددی را می بینید. این عدد، شماره پرواز شما است و مسافر به محض وارد شدن به فرودگاه برای پیدا کردن گیت پرواز موردنظرش به این شماره نیاز دارد. البته برای تحویل بار هم باز هم به شماره پرواز احتیاج پیدا می کنید.

 

بعضی اوقات پیش می آید که سفر هوایی شما چند مقصد باشد؛ در چنین پروازی هم برای پیدا کردن گیت مربوطه، دوباره باید به این شماره پرواز مراجعه کنید و از این روش گیت خود را پیدا کنید. کد PNR که مربوط به شماره پرواز می شود، جدا از کمک به مسافران برای پیدا کردن گیت خود، به ایرلاین ها هم کمک می کند تا در دسته بندی مسافران خود مرتب و منظم عمل کنند.

 

کدهای مشترک در بین همه شرکت‌های هواپیمایی

حروف لاتین Q و N از جمله حروفی هستند که در خیلی از بلیط های هواپیما دیده می شوند و شناسه نرخ را معین می کنند. لازم به گفتن است که چنانچه بر روی بلیط هواپیما موردنظر، حرف Q را دیدید، بدانید که در حال خرید ارزان ترین کلاس های پروازی هستید.

 

 - P, F, A شناسه نرخی پروازهای کلاس فرست کلاس

 - D, J, R شناسه نرخی پروازهای کلاس بیزنس کلاس

 - O,Y, H, B, K,M شناسه نرخی پروازهای کلاس اکونومی

 

کانفرم بلیط هواپیما به چه معنی است؟

کانفرم یا همان استعلام بلیط هواپیما برای این است که مسافر بتواند از خرید و اجرا بلیط هواپیما خود اطمینان پیدا کند. استعلام بلیط هواپیما به عهده صادرکننده بلیط است و مسافر باید با مراجعه به سایت و یا تماس با صادرکننده از کانفرم بلیط خود مطمئن شوید.

 

پس از خرید اینترنتی بلیط هواپیما و صدور بلیط چه کار باید بکنیم؟

پس از این که مراحل جستجو پرواز را به خوبی بررسی کردید و اقدام به خرید اینترنتی بلیط هواپیما کردید، نوبت به دریافت بلیط هواپیما می رسد. صدور اینترنتی بلیط هواپیما از راه وبسایت های معتبر، پس از گذراندن مراحل ثبت اطلاعات به صورت اینترنتی انجام می شود. لازم به گفتن است که بدانید بلیط به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال می شود، پیشنهاد می کنیم به جز پرینت بلیط یک نسخه از آن در تلفن همراهتان داشته باشید.

 

بهترین و بدترین صندلی های هواپیما

آمارهای جهانی می گویند، در صورت فرود اضطراری یا وقوع آتش سوزی تعدادی از صندلی های هواپیما امکان بهتری برای خروج و زنده ماندن برای صاحبانشان دارند. نتیجه تحقیق دانشگاه گرینویچ پس از بررسی 105 سانحه هوایی گفته است مسافرانی که در قسمت جلوی هواپیما (تا ردیف 5)، پشت یا جلوی خروجی های اضطراری می نشینند، بیشترین شانس زنده ماندن را دارند ولی بدترین صندلی ها که در مسافرت های طولانی چند ساعته خواب و خوراک را از شما می گیرند، صندلی های روبروی دستشویی ها، صندلی های نزدیک آشپزخانه و صندلی های ردیف میانی هواپیما هستند که با بوی نامطبوع و رفت و آمد زیاد مسافران و مهماندارها آسایش خود را از دست می دهید.

 

مقدار باری که می توانید به طور رایگان حمل کنید

با توجه به مکان نهایی سفرتان، چمدانی که حمل می کنید به دو شیوه وزنی و تعدادی پذیرش می شود. در مسیرهای آمریکا و کانادا چمدان به شیوه بسته ای و در دیگر مسیرها به طور وزنی محاسبه می شود همین طور تعداد چمدانی که مجاز هستید حمل کنید طبق رده های گوناگون پروازی متفاوت است. مقدار دقیق بار مجاز در بلیت شما گفته می شود. در پروازهای داخلی مقدار بار مجاز 20 کیلوگرم است.

 

نکته: چنانچه چمدان تان گم شد به کارهای جامه دان شرکت هواپیمایی پروازتان، مستقر در سالن ورودی فرودگاه مراجعه کنید و با پر کردن برگه ها و فرم های مخصوص برگه «اطلاعات و مشخصات اثاثیه تحویل نشده به مسافر» را تحویل بگیرید که دارای یک شماره پیگیری برای پیدا کردن و پیگیری وسایل تان است.

 

هنگامی که می خواهیم بلیت مان را پس بدهیم

همه بلیت های معمولی و غیرچارتر با کسر مبلغی خسارت، امکان لغو یا تغییر دارند. پول پرداختی نیز تا پایان همان روز ابطال بلیت، به حساب شما بازگردانده می شود.

 

مهمترین نکات رزرو اینترنتی بلیط هواپیما که باید به آن ها دقت کنید

برای اینکه بتوانید هزینه های سفرتان را به طور قابل توجهی کم کنید، نیاز است تا با آگاهی کامل نسبت به خرید اینترنتی بلیط خود اقدام کنید. در این قسمت می خواهیم به چند نکته کلیدی اشاره کنیم.

 

اگر تصمیم به سفر گروهی دارید، پیشنهاد می کنیم که حتما قیمت بلیط هواپیما را نیز به طور گروهی و نیز به طور انفرادی جستجو کنید؛ به این ترتیب امکان دارد قیمت بلیط های تکی ارزان تر باشد و شما می توانید هزینه کمتری را بپردازید.

 

چنانچه تاریخ برگشت خود را می دانید بهتر است که اقدام به خرید بلیط هواپیما رفت و برگشت کنید چرا که در کاهش قیمت بلیط شما اثر زیادی دارد.

 

حتما می دانید پروازهای توقف دار کم هزینه تر هستند؛ بنابراین اگر وقت کافی در اختیار دارید، پیشنهاد می کنیم پروازهای توقف دار را انتخاب کنید.

 

پیشنهاد می کنیم که حتما در جریان اخبار به روز آژانس های مسافرتی خودتان را بگذارید و آن ها را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، چرا که به محض ارائه تخفیف و پیشنهادهای شگفت انگیز شما جز نخستین نفرات استفاده کننده از آن تخفیف ها خواهید بود.

 

چگونه بلیط هواپیما بخریم, چگونه بلیط اینترنتی بگیریم,چگونه بلیط هواپیما بگیریم

بلیط اینترنتی هواپیما چگونه است

 

سوالات رایج بلیط هواپیما

میزان بار مجاز در پروازهای داخلی و خارجی چقدر است؟

مقدار مجاز بار به کلاس پرواز و کلاس نرخی بلیط بستگی دارد. موقع خرید بلیط هواپیما می‌توانید مقدار بار مجاز را در اطلاعات بلیط مشاهده کنید. عادی است که اگر مقدار بارتان بیش از اندازه مجاز باشد، باید جریمه پرداخت کنید.

 

چطور بلیط هواپیما ارزان تهیه کنیم؟

قیمت بلیط در سفرمارکت به وسیله آژانس های مسافرتی و وب سایت‌های معتبر، به صورت یکجا نمایش داده می‌شود و امکان مقایسه قیمت‌های پروازهای گوناگون از میان ۶۵ سایت برایتان فراهم است. تهیه بلیط ارزان هواپیما از سفرمارکت، شما را از گشتن در میان سایت‌های مختلف بی‌نیاز می‌کند و انتخابی سریع و به صرفه را برای شما ایجاد می‌کند.

 

شرایط استرداد و کنسلی بلیط هواپیما چگونه است؟

هنگامی از سفرمارکت بلیط تان را رزرو می‌کنید، خیالتان راحت است که سفرمارکت امکان برگشت پول در صورت کنسل کردن بليط از آژانس ها را فراهم می کند.

 

قبل از تکمیل خريد بليط هواپيما در بخش قوانین و مقررات پرواز در سایت فروشنده می‌توانید جزئیات مربوط به شرایط تغییر بلیط و کنسلی را مطالعه کنید. مقدار جریمه به نوع بلیط، کلاس پروازی، کلاس نرخی و... بستگی دارد.

 

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی در چیست؟

بلیط های سیستمی، بلیط هایی هستند که قیمتشان همه‌جا یکسان است و قیمت مصوب شرکت هواپیمایی است. اما بلیط های چارتر همیشه تغییر قیمت دارند و در بسیاری وقتها، نسبت به بلیط های سیستمی ارزان تر هستند.

 

رزرو بلیط هواپیما برای نوزاد و کودک چطور است؟

در زمان خرید، خرید آنلاین بلیط هواپیما نیاز است تعداد مسافران را متناسب با سن آن ها انتخاب کنید تا در زمان محاسبه قیمت نهایی بلیط، مبالغ مربوط به نوزاد (تا ۲ سال) و کودک (۲ تا ۱۲ سال) انجام شود.

 

به طور کلی، قیمت بلیط مسافر کودک معادل ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بلیط بزرگسال، و قیمت بلیط مسافر نوزاد ۱۰ درصد بلیط بزرگسال است.

 

آیا امکان انتخاب صندلی زمان خرید بلیط هواپیما وجود دارد؟

در بعضی موارد انتخاب صندلی با هماهنگی آژانس هم قابل انجام است.

 

شرایط حمل حیوانات خانگی در هواپیما چگونه است؟

۲۴ ساعت پیش از سفر با فرودگاه تماس بگیرید و اطلاعات لازم برای همراه داشتن حیوانات خانگی را بگیرید. کد AVIH (هزینه حمل) را از دفاتر فروش بلیط هواپیما دریافت کنید و ۲ تا ۳ ساعت پیش از سفر در فرودگاه حاضر باشید. همراه داشتن حیوان به عنوان بار اضافه بر روی مبلغ بلیط شما افزوده می شود که محاسبه این وزن طبق وزن حیوان و وزن قفس است.

 

مدارک موردنیاز برای خرید بلیط هواپیما کدام است؟

در سفر داخلی به همراه داشتن کارت ملی و در سفر خارجی پاسپورت و تاریخ انقضای (بیش از ۶ ماه) آن دارای اهمیت است.

 

بليط هواپيما را چند روز پیش از مسافرت خریداری کنیم؟

تهیه بلیط هواپیما از چند ماه پیش برای مسافران ممکن است. ولی چنانچه در زمان‌های خلوت سال سفر می‌کنید، بهتر است رزرو بلیط هواپیما خود را در روزهای پایانی انجام دهید چون، گاهی ارزانترین نرخ بلیت هواپیما را می‌توانید در روزهای نزدیک به پرواز خریداری کنید. همین طور در روزهای شلوغ، بلیط پرواز را زودتر خریداری کنید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------