همه موارد درباره فرق ویزا و پاسپورتفرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

فرق ویزا و پاسپورت چیست؟

 

فرق ویزا و پاسپورت در ماهیت آنهاست. فرق ویزا و پاسپورت در مدت زمان اعتبار آن ها، نحوه تمدید و صدور و شکل ظاهری آن ها و زمان استفاده از انها نیز می باشد.

فرق ویزا و پاسپورت در چیست؟

ویزا و پاسپورت دو مقوله جدا از هم و دو سند جداگانه اند. فرق ویزا و پاسپورت در ماهیت آنهاست هر چند که هر دو برای سفر به کشورهای مختلف مورد نیاز می باشند. ویزا یک سند رسمی ست که به شخصی برای اقامت در یک کشور خارجی اعطا می شود. در حالی که پاسپورت یک سند شخصی ست و در پاسپورت قید می شود که شما شهروند قانونی کشور خود هستید، به عنوان مثال ایرانی هستید مثلا زمانی می خواهید به انگلیس وارد شوید باید پاسپورت خود را در انگلستان به گمرک نشان دهید تا به شما اجازه ورود به خاک کشور بدهد.

 

پاسپورت توسط کشور خود شما صادر می شود تا هنگام مراجعه به کشورهای دیگر سند هویتی داشته باشید و سندی دال بر اثبات هویت و شهروندی شماست اما ویزا مهری است که توسط کشور مورد نظر (یا به محض ورود و یا قبل از ورود ) در کشور روی پاسپورت زده می شود  این عمده ترین فرق ویزا و پاسپورت است و بر همین مبناست که به شما اجازه حضور در آن کشور را به عنوان گردشگر یا نیروی کار و...داده می شود.

پاسپورت چیست؟
پاسپورت سندی است که در هر کشور دیگری، هویت شما را تایید می کند. پاسپورت، دفترچه ای دولتی ست. پاسپورت یک سند رسمی دولتی که هویت و شهروندی فرد را تایید می کند و برای (امکان) مجدد ورود به کشور به عنوان شهروند الزامی است در واقع شناسنامه، تابعیت و مالکیت اجازه سفر به کشورهای خارجی است. سند مسافرتی که توسط یک دولت ملی صادر می شود و معمولا دارنده آن را به عنوان تبعه کشور صادر کننده، معرفی می کند و درخواست می کند که فرد اجازه ورود و عبور از کشور های دیگر را دارد.

 

فرق ویزا و پاسپورت در این است که پاسپورت حق حمایت قانونی در خارج از کشور و حق ورود به کشور تابعه مرتبط است. پاسپورت حاوی عکس دارنده، امضا و تاریخ تولد، ملیت و بعضی اوقات سایر موارد که جهت شناسایی فرد است، می باشد.

 

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

تفاوت ویزا و پاسپورت


ویزا چیست؟
ویزا سندی است برای سفر به کشوری غیر از کشور خودتان و برای بازدید های یک یا چند منظوره کشورهای دیگر معتبر می باشد. در واقع ویزا تایید می کند کشور مقصد قانونا اجازه ورود به تبعه کشورش را به شما داده است. ویزا یک مهر در صفحه ی پاسپورت می باشد، یک سند رسمی دولتی است که به طور موقت اجازه می دهد در کشوری که از آنجا بازدید می کنید حضور داشته باشید.

 

بسیاری از کشورها برای ورود به کشورهایی غیر از کشور خود به ویزا نیاز دارند و ویزا تمبری در پاسپورت است و از کشور مقصد(کشوری که از آن بازدید می کنید) اخذ می شود. ویزا اعلام موافقت با ورود، رسمی از سمت یک کشور است که در پاسپورت شخص درج می شود و اجازه ورود هر فرد را به کشور مقصد تایید می کند و چگونگی این (زمان ورود و مدت اقامت و موارد این چنینی)موضوع مشخص می شود در واقع چه مدت و چگونه اجازه اقامت در کشور مقصد را خواهید داشت. ویزا تاییدیه ای است که به دارنده پاسپورت اعطا می شود و به صاحب پاسپورت اجازه ورود رسمی یا ترک و اقامت در یک کشور را برای مدت زمانی معین می دهد.


فرق ویزا و پاسپورت؟
از تعاریف فوق فرق ویزا و پاسپورت کاملا مشخص شد، بسیاری از کشورها در تلاشند تا خصوصیات بیومتریک را برای پاسپورت های خود بدست آورند تا بیشتر مورد تایید مجامع بین المللی باشد. این باعث می شود فرد ارائه دهنده پاسپورت دارای وجه قانونی بیشتری باشد. مهری که بر روی پاسپورت به عنوان اجازه ورود می خورد، سندی است که توسط یک کشور صادر می شود و به یک فرد خاص اجازه می دهد تا به طور رسمی درخواست ورود به کشور را در طی یک دوره زمانی خاص و برای مقاصد خاص صادر نماید.

 

اکثر کشورها نیاز به داشتن ویزای معتبر به عنوان شرط ورود افراد اخراجی را دارند اگر چه برنامه ای برای معافیت از این شرط وجود دارد به طور معمول مهر و امضا ضمیمه پاسپورت می شود و فرق ویزا و پاسپورت دقیقا همین است .بعضی اوقات به صورت جدا گانه ایی این مجوز ها(پاسپورت و ویزا)  صادر می شود. ویزاها با در خواست و اجازه ورود یا خروج از یک کشور صادر می شود، برای برخی از کشورها از مجوز رسمی برای ورود و خروج بیگانه در کشور متمایز است. عمده ترین فرق گذرنامه و پاسپورت در این است که پاسپورت یک سند هویتی برای کشورهای دیگر است و ویزا مهری است که از کشور مبدا بر روی این پاسپورت جهت اجازه ورود به کشور زده می شود. فرق ویزا و پاسپورت در این است که ویزا انواع مختلفی دارد و مقاصد فرد از سفر ، نوع ویزا را مشخص می کند.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

فرق ویزا و پاسپورت


تایید هویت ویزا و پاسپورت چگونه است؟
یکی دیگر از تفاوت های ویزا و پاسپورت در نوع تایید هویت در کشورهای دیگر  است، پاسپورت سندی معتبر  دفترچه ای مانند شامل عکس و چندین صفحه خالی برای مستندات رسمی که هنگام ورود به کشوری دیگر مورد نیاز است، می باشد. اما ویزا یک سند رسمی از سوی کشوریست که تمایل به بازدید از آن دارید و به شما اجازه ورود موقت را برای مدت معینی اعطا می کند. ویزاها بسته به طول مدت اقامت و هدف بازدید شما متفاوت هستند. بسته به کشور، ویزا مهری بر روی کاغذ و سندی کاغذی و یا یک تمبر در پاسپورت است.

 

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

نحوه تایید هویت ویزا و پاسپورت


فرق ویزا و پاسپورت در زمان استفاده:
تا اینجا متوجه فرق ویزا و پاسپورت شدید، یکی دیگر از تفاوت های عمده این دو سند زمان استفاده از آن هاست. زمانی به خارج از قلمرو کشور خود سفر می کنید باید برای ورود به کشوری دیگر پاسپورت تهیه نمایید.

 

پاسپورت شما قبل از هر پرواز بین المللی بررسی می شود همچنین هنگام ورود به یک کشور خارجی چه در فرودگاه و چه در گذرگاه مرزی، باید پاسپورت خود را به افسر مهاجرت نشان دهید، در برخی کشورها ویزای رسمی چه تمبر است و چه سند  باید نشان دهید (اما نه در همه ی کشورها) بسیاری از کشورها از جمله اکثر کشورهای اروپای غربی و کارائیب و کانادا و مکزیک برای شهروندان ایالات متحده (برای ویزای در مدت محدود مثلا کمتر از سه ماه ) ویزا صادر نمی کنند. پاسپورت ها به طور معمول با تاریخی که در آن درج شده یا تاریخی که افسر مهاجرت از شما می خواهد آنجا را ترک کنید، مشخص می شوند.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

تفاوت زمان استفاده ویزا و پاسپورت

 
فرق ویزا و پاسپورت و چگونگی صدور آن
هر کشور برای صدور پاسپورت و ویزا برنامه ای توسط وزارت امور خارجه مشخص می کند و در سایت می گذارد و شما برای دریافت پاسپورت باید به صورت آنلاین فرم مشخص شده را چاپ نموده و پر کنید و همچنین گواهی هویت مانند گواهینامه رانندگی و اثبات تابعیت مانند شناسنامه و یا کارت ملی و عکس و هزینه درخواست را تهیه نمایید.

 

شرایط صدور ویزا برای هر کشور با توجه به کشور و هدف از بازدید شما متفاوت است. حداقل برای ویزای توریستی برای اکثر کشورها باید در خواست ویزا را تکمیل کنیم. یک گذرنامه معتبر و یک نسخه از برنامه سفر و هزینه ویزا از مراحلی است که باید طی کنید. بسته به کشور باید در کنسولگری و یا خود سفارت و یا سایت در خواست ویزای خود را اعلام نمایید. پاسپورت و گذرنامه به یک معناست اما ویزا مقوله مجزایی است. برای بازگشت به کشورتان به پاسپورت تان نیاز دارید اما ویزا هنگام بازگشت به کشور نیازی نیست. 

 

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

شرایط صدور ویزا و پاسپورت

 
فرق ویزا و پاسپورت در مدت اعتبار:
فرق ویزا و پاسپورت در مدت زمان اعتبار آن ها نیز هست، پاسپورت ها مدت 5 سال اعتبار دارند اما مدت زمان اعتبار ویزا را کشور مقصد مشخص می کند. مدت اعتبار را می توان عمده ترین فرق ویزا و پاسپورت دانست. اعتبار ویزا ها یک ماهه، سه ماهه و بیشتر است و این مدت متفاوتی که برای ویزا ها در نظر گرفته می شود به دلیل همان هدف از بازدید شما از کشور مقصد تعیین می شود البته پاسپورت ها هم انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن می پردازیم، پاسپورت ها با عنوان اسنادی مبنی بر اجازه خروج یا ورود به خاک کشور مبدا که بر مبنای سیاست های داخلی هر کشور زمان و اعتبار آن مشخص می شود.

 

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

فرق زمان اعتبار ویزا و پاسپورت


انواع پاسپورت:
ویزا ها هم مدت زمان مشخصی دارد اما فرق ویزا و پاسپورت در انواع آن است مثل این که شما دو مجوز ورود داشته باشید که هر دو لازم و ملزوم سفر های خارجی است، پاسپورت ها انواع مختلفی از قبیل پاسپورت سیاسی، پاسپورت توریستی و پاسپورت خدمت و فرمال پاسپورت، اینیشیال پاسپورت و پرسنال پاسپورت دارند، فرمال پاسپورت که داشتن آن باعث افزایش سقف تراکنش ها ی مجاز که البته مقدار آن محدود است می شود، برای افرادی که پرداخت هایشان کم است.

 

اینیشیال پاسپورت سطح بالاتری از فرمال پاسپورت ها هستند که رایگان نیست و هزینه صدور دارند برای دریافت این پاسپورت لازم است مصاحبه حضوری داشته باشید. پرسنال پاسپورت، این نوع پاسپورت هزینه ی بیشتری نسبت به سایر پاسپورتها دارد و مزایای زیادی برای دارنده خواهد داشت. با تعریف فوق بهتر درک می کنید فرق ویزا و پاسپورت در چیست.

 

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

انواع پاسپورت


انواع ویزا و تعاریف اولیه آن:
کشورها از نظر نحوه صدور ویزا و از نظر هدف سفر و دفعات اجازه ورود به کشور و نحوه اقدام کردن و اعتبار ویزا برای سفر به بیش از یک کشور متفاوت هستند در حالی که پاسپورتها فرق چندانی ندارد، البته مدارک تقریبا مشترکی برای در خواست همه ویزا ها وجود دارد. ویزا ها را می توان به انواع توریستی، کار، تحصیلی و... به ویزای بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد. هر کدام از این ویزا ها با توجه به هدف شما از مسافرت صادر می شود و برای هر کدام هم محدودیت زمانی وجود دارد در صورتی که برای پاسپورت این موضوع صدق نمی کند، شاید این مورد را هم بتوان فرق ویزا و پاسپورت دانست

 

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

انواع ویزا


فرق ویزا و پاسپورت در شرایط دریافت آن:
برخی افراد مجوز ورود به کشور مقصد را نخواهند داشت در صورتی که پاسپورت دارند این مورد را می توان فرق ویزا و پاسپورت دانست. اغلب افرادی که بدهکاری مالی دارند و یا پرونده های سو‌ پیشینه و کلاهبرداری دارند ممنوع الخروج می شوند. اما برخی افراد هم هستند که پاسپورت دارند اما ویزا برایشان صادر نخواهد شد و این بسته به کشور مقصد دارد. فرق ویزا با پاسپورت در تعدد آن است، شما برای ورود و خروج از کشور تنها به یک پاسپورت نیاز دارید اما ویزاهای با اعتبار سفر برای بیش از یک کشور وجود دارد. ویزای شنگن یکی از ویزاهایی است که به دارندگان این اجازه را می دهد که به بیش از 26 کشور اروپایی عضو شنگن سفر کنند.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

فرق شرایط دریافت ویزا و پاسپورت

 
تفاوت ویزا و پاسپورت در زمان تمدید:
اگر در زمان سفر مدت ویزایتان تمام شد این امکان را دارید که در کشور مقصد مدت زمان ویزای تان را در کشوری که هستید، تمدید کنید. البته این موضوع هم بر می گردد به کشور مورد نظر. در بعضی از این کشورها این موضوع ساده است و در برخی سخت گیری های زیادی وجود دارد و قانع کردن ماموران پلیس و مرزبانان در دفعات بعدی در خواست برای صدور ویزا سختگیرانه تر خواهد بود و در صورتی که با پایان مدت ویزا همچنان در کشور مقصد بمانید باید جریمه پرداخت نمایید، همچنین تا مدتی اجازه سفر به کشور مذکور به شما داده نمی شود و ویزای آن برایتان صادر نخواهد شد. در صورتی که پاسپورت از کشور خودتان صادر شده و با مراجعه به کنسولگری در زمان سفر می توانید مدت آن را  تمدید نمایید.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست

زمان تمدید ویزا و پاسپورت


مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و پاسپورت:
اغلب مدارک مورد نیاز برای ویزا مشترک هستند پاسپورت با تاریخ انقضا بعد از سه ماه سفرتان باشد این مورد در بعضی موارد 6 ماه است. در تمام موارد داشتن شناسنامه و پر کردن فرم ویزا به صورت کاغذی یا آنلاین یا هر دوی این فرم ها ضروری است. عکس و عدم سو پیشینه از مواردی است که در هر دو باید مشخص شود به طور کلی کلیه مشخصات شخصی فرد مورد نیاز است. در ویزا شما باید گواهی تمکن مالی و بیمه مسافرتی داشته باشید. کپی کلیه مدارک مورد نیاز است. باید توجه داشته باشید امکان تمدید ویزای توریستی و ویزاهای کمتر از 6 ماه که با عنوان مثال برای مشکلات پزشکی صادر می شود، نیست.

پاسپورت هویت ملی شما در کشوری خارجی است این کارت شناسایی شما و مدرک ورود شما به صورت قانونی به کشور مقصد است لازم است در حفظ و نگهداری این مدارک نهایت سعی خود را نمایید برای احتیاط بیشتر  بهتر است از تمام صفحات پاسپورت و ویزا کپی تهیه نمایید بهتر است این کپی ها در محل اقامت شما در کشور مقصد نگهداری شود و سری دوم را همراه خود داشته باشید تا در صورت مفقود شدن و یا به سرقت رفتن پاسپورت مدارک لازم برای صدور المثنی و اثبات ورود قانونی خود به کشور مقصد داشته باشید.

پاسپورت و ویزا:
سفر به کشورهای مختلف لزوما به هر دوی اینها نیاز دارد و این دو را می توان مکمل یکدیگر دانست و اغلب به ویزای مسافرت نیاز دارید. پاسپورت را اغلب افراد به عنوان یک شناسنامه پذیرفته شده بین المللی می شناسند و این تابعیت را تایید می کنند.

 

پاسپورت نه تنها برای ورود به سایر کشورها نیاز است بلکه برای ورود مجدد به کشور خودتان هم مورد نیاز است. برای سفر به کشورهای دیگر پاسپورت شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. برای دریافت هر ویزای مسافرتی لازم است یک گذرنامه معتبر داشته باشید برای اکثر کشورها دریافت ویزا لازم است که حداقل مدت اعتبار آن شش ماه باقی مانده باشد. صفحات اصلاحیه در پاسپورت برای تمبر ویزا مود استفاده قرار نمی گیرد.

 

فاکتور های دیگری هنگام در خواست ویزا از قبیل مکانی که در آن زندگی می کنید و چه نوع ویزایی نیاز دارید به کار می رود. هر کشور دارای کنسولگری های متعددی است منطقه به منطقه تفاوت هایی دارد. مدت زمان صدور پاسپورت و ویزا می تواند از چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد.

 

شرکت های متعددی هستند که به افراد برای دریافت ویزا کمک می کنند این شرکت ها نه تنها روند درخواست را کوتاه می کنند بلکه به تسریع دریافت ویزا کمک می کنند. مسائلی از قبیل وقت سفارت و مواردی از قبیل رد ویزا را انجام می‌دهند  بهترین وکوتاه ترین راه دریافت ویزا مراجعه به همین شرکت هاست اما برای پاسپورت باید به شخصه وارد عمل شوید و شاید بتوان این موضوع را نیز فرق ویزا و پاسپورت دانست.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023