چگونه چادر و کیسه خواب را در زمستان گرم نگه داریم؟روش های گرم کردن چادر مسافرتی, گرم نگه داشتن چادر, بخاری برقی چادر مسافرتی

کیسه خواب یا چادر باید در برابر سرما عایق ایجاد کند

 

چگونگی گرم کردن داخل کیسه خواب و یا چادر را بدانید!!

یکی از سفر های لذت بخشی که هر فرد می تواند داشته باشد کوهنوردی در سرمای زمستان است. همانطور که می دانید هر فردی در سفر نیاز به استراحت و خواب دارد حال اگر شما یک مسیر طولانی را کوهنوردی کرده باشید نیاز به استراحت دارید و با توجه به این که در قله کوه مکانی برای استراحت وجود ندارد، ناچارید از کیسه خواب یا چادر استفاده کنید.

گرمایش در چادر مسافرتی, گرم کردن کیسه خواب, گرم کردن چادر

یکی از روش های گرم کردن کیسه خواب یا چادر استفاده از بطری آب گرم است

 

چطور کیسه خواب خود را گرم کنیم؟

اولین نکته ای که به شما کمک می کند خوابی راحت و آرام داشته باشید استفاده از کیسه خواب خوب در چادر است. کیسه خوابی که برای خوابیدن در سرما از آن استفاده می کنید باید در برابر سرما عایق ایجاد کند و سرما را به درون خودش راه ندهد.

 

یکی از روش هایی که می توانید با آن کیسه خواب خود را گرم نگه دارید ، استفاده از بطری آب گرم است. برای این کار بهتر است بطری آب گرم را نیم ساعت قبل از خواب داخل کیسه قرار دهید تا داخل کیسه گرم شود. این کار برای سه ساعت کیسه را گرم نگه می دارد و بعد از سه ساعت می توانید آب درون بطری را عوض کنید تا آب سرد نشود.

 

برای این به جوش آوردن آب می توانید با گاز پیک نیک و یا آتش استفاده کنید و سپس مقداری از آب را روی سطح خارجی بطری پلاستیکی خالی بریزید. این کار باعث می شود بعد از این که بطری را با آب جوش پر کردید ، بطری فرم اولیه خود را از دست ندهد. بعد از این کار بطری را از آب جوش پر کنید و نیم ساعت قبل از خواب در کیسه خواب قرار دهید

بعد از این که بطری آب سرد شد آن را از کیسه خواب خارج کنید و با بطری دیگری جایگزین کنید

 

برای این که آب داخل بطری زمان بیشتری گرم بماند میتوانید از نمک استفاده کنید. استفاده از آبی که مقدار زیادی نمک داشته باشد می تواند مدت زمان بیشتری حرارت را حفظ کند. در صورتی که از آب با غلظت نمک بالایی استفاده می کنید مراقب باشید که بطری آبگرم به پوست شما آسیب نرساند.

 

گرم کردن چادر در برابر سرما, گرم کردن چادر مسافرتی, روش های گرم کردن کیسه خواب

برای گرم کردن کیسه خواب یا چادر می توانید از دستگاه گرمایشی بنزین سوز استفاده کنید

 

آتروپاد ها می توانند جهت گرم کردن کیسه خواب مورد استفاده قرار گیرند ، با این تفاوت که عملکرد بطری آب جوش را نخواهند داشت و حرارت کمتری به شما ارائه می دهند یکی دیگر از روش های گرم کردن کیسه خواب استفاده از دستگاه هایی است که با باتری کار می کنند و جریان الکتریسیته را به حرارت تبدیل می کنند.

 

همچنین برای گرم کردن کیسه خواب می توان از دستگاه های گرمایشی که با سوخت بنزین زیپو کار می کنند  و حدود 4 ساعت درون کیسه خواب را گرم نگه میدارند استفاده کرد. این روش یکی از مؤثرترین روش ها برای گرم کردن کیسه خواب است.

 

متأسفانه اغلب مردم باور دارند که استفاده از لباس بیشتر درخواب باعث گرما می شود . در صورتی که این باور غلط است و در استفاده بیش از حد از لباس هنگام خواب می تواند نتیجه عکس داشته باشد و شما احساس سرمای بیشتری کنید.

 

گرم کردن کیسه خواب, گرم کردن چادر, گرم کردن چادر در برابر سرما

نپوشیدن جوراب در کیسه خواب مهم است

 

علت این احساس سرما شعاع بحرانی مکانیک سیالات است که تأیید می کند چنانچه عایق پیچیده شده بر روی یک منبع گرمایی از شعاع بحرانی منبع بیشتر باشد انتقال گرما از منبع به محیط نه تنها کاهش خواهد یافت بلکه از حالت بدون عایق نیز بیشتر می شود.

 

بهترین روش استفاده از لباس های استرچ و ترجیحا نانو است. نپوشیدن جوراب در کیسه خواب مهم است. نپوشیدن جوراب باعث می شود که محیط و جداره های کیسه خواب در اثر انتقال دمای بدن شما دائما یک تعادل گرمایی با بدن شما داشته باشد و شما احساس سرمای کمتری داشته باشید.

 

پاها به دلیل این که دورترین نقطه از قلب هستند همیشه از سایر نقاط بدن سرد تر هستند 

نپوشیدن جوراب در کیسه خواب باعث می شود که گرمای درون کیسه خواب به شما انتقال پیدا کند. البته این روش برای کیسه خواب هایی جوابگو است که از جنس خوبی برخوردارند و در مورد کیسه خوابها با الیاف بی کیفیت پاسخگو نیستند.

 

روش های گرم کردن چادر مسافرتی, گرم نگه داشتن چادر, بخاری برقی چادر مسافرتی

برای گرم شدن در کیسه خواب می توانید از پتوهای اورژانسی استفاده کنید

 

نکاتی در مورد گرم نگه داشتن چادر

استفاده از پتوهای اضطراری 

این پتو ها با لایه ای نازک از جنس آلومینیوم تشکیل شده است و به هیچ وجه سرما را به داخل چادر راه نمی دهد. این پتوها را می توانید روی خودتان بکشید یا این که روی دیواره های چادر و سقف آن وصل کنید. پتوهای اضطراری در شرایط آب و هوایی سرد تا 90 درصد حرارت بدن انسان را حفظ می کند

 

استفاده از زیر انداز

زیر انداز علاوه بر این که برای نرم کردن سطح زمین و جلوگیری از فرو رفتن تیغ سنگ در بدن انسان کاربرد دارد ، عایق خوبی هم برای جلوگیری انتقال سرمای زمین به بدن انسان است.

هنگام خرید زیر انداز مناسب سفر حتما به عدد Rدرج شده روی آن دقت  کنید. این عدد نشان دهنده میزان مقاومت زیر انداز در برابر جریان گرما است. هر چه مقدار R بالاتر باشد ، زیر انداز گرم تر خواهد بود.

 

رطوبت باعث سرما می شود

سعی کنید هوای داخل چادر را تهویه کنید تا دچار رطوبت نشود. یک نکته دیگر که بسیار اهمیت دارد این که از عرق کردن بدنتان جلوگیری کنید.

هر موقع از شب که بیدار شدید و متوجه عرق کردن شدید و فهمیدید که بدنتان عرق کرده است ، کمی از لایه های پوششی تان کم کنید

 

 گرمایش در چادر مسافرتی, گرم کردن کیسه خواب, گرم کردن چادر

برای گرم نگه داشتن کیسه خواب سعی کنید هوای داخل چادر را تهویه کنید

 

گذاشتن سنگ داغ داخل چادر

گذاشتن سنگ داغ داخل چادر یکی از روش های مؤثر برای این است که گرمای آتش به داخل چادر بیاورید. تکه سنگی داخل آتش قرار دهید و صبر کنید تا یکی دو ساعت بماند. بعد آن را از آتش بیرون بیاورید و چند دقیقه صبر کنید تا کمی دمایش پایین بیاید. وقتی به حالتی رسید که پارچه را نسوزاند ، حوله یا یک تکه پارچه را دور آن بپیچید و داخل چادر یا کیسه خواب کنار پاهای خود قرار دهید

 

چادر مناسب

چه قصد رفتن به یک سفر سخت و حرفه ای دارید و چه قصد رفتن به یک سفر خانوادگی دارید وزن چادر اهمیت زیادی دارد. در سفرهای خود ممکن است نیاز باشد که به مدت طولانی پیاده روی کنید. بنابراین وزن چادرتان اهمیت زیادی پیدا می کند. معمولا تجهیزاتی که در کنار چادر هستند وزن آنها را افزایش می دهند. بنابراین بهتر است قبل از خرید چادر از وزن آن مطلع شوید و با توجه به توانایی خود برای حمل این چادر ، نوع مناسبی از چادر را انتخاب کنید.

 

اگر به دنبال چادری هستید که در همه سفرها شما را همراهی کند ، بهتر است در انتخاب و جنس چادرهای مورد نظرتان دقت بیشتری خرج کنید. خرید چادر از آن دسته از خرید هایی است که ارزش صرف هزینه های بالا را دارد. مخصوصا اگر قصد دارید برای مدت طولانی در شرایط سخت از آن استفاده کنید. در خریدتان ، پایین بودن قیمت را ملاک قرار ندهید. زیرا ممکن است به زودی مجبور شوید چادر دیگری بخرید و هزینه تان بیشتر شود.

 

گرمکن کیسه خواب, گرمایش در چادر مسافرتی, گرم کردن کیسه خواب

گرم شدن کیسه خواب 

 

اندازه چادر به اندازه وزن چادر اهمیت دارد. این که چادر شما هنگام بسته شدن چه مقدار فضا را اشغال می کند ، از نکاتی است که باید در هنگام خرید چادر به آن توجه کنید. بیشتر چادر هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند در اندازه های بسیار کوچک بسته می شوند

بهتر است این اندازه را با جایی که در صندوق ماشین برای وسایلتان در نظر گرفتید و یا ظرفیت کوله پشتی خود را اندازه بگیرید و سایز مناسبی از چادر را استفاده کنید.

 

ریختن ذغال در کیسه خواب

ریختن ذغال در کیسه خواب و یا چادر و مدفون کردن آن با لایه نازکی از شن و یا خاک برای مبارزه برای سرما بسیار مناسب است. به خاطر داشته باشید که سرما از زیر نفوذ می کند در نتیجه گرم کردن زمین در هنگام خواب یکی از روش های بسیار کارآمد در مبارزه با سرما است. 

 

استفاده فوم در زیر کیسه خواب یا چادر جهت ایجاد عایق مانع در برابر سرما از دیگر کارهایی است که نتیجه مؤثری خواهد داشت.

استفاده از بخاری هایی که از گاز کمپینگی کار می کنند می تواند به طور متوسط 2 ساعت محیط چادر را گرم کند. گاز کمپینگی در هنگام سوختن و ترکیب با اکسیژن تولید منوکسیدکربن نمی کند و در نتیجه خطری برای شما نخواهد داشت.

 

فقط مراقب باشید که این بخاری واژگون نگردد زیرا می تواند باعث آتش گرفتن چادر و آسیب جدی به شما شود.

هرگز از بخاری یا گاز پیک نیکی که از گاز متان استفاده می کنند و ذغال قرمز برای گرمایش درون چادر استفاده نکنید. زیرا گاز کربن بعد از سوختن تولید منوکسید کربن می کند و این عامل می تواند باعث بی هوش شدن و در نهایت بعد از 10 دقیقه می تواند باعث مرگ ساکنین چادر شود.

همچنین ذغال قرمز چوب ، گازهای سمی از خود تولید می کند که برای سلامتی شما مضر است.

 

گرم کردن چادر در برابر سرما, گرم کردن چادر مسافرتی, روش های گرم کردن کیسه خواب

برای گرم کردن کیسه خواب یا چادر هرگز از پیک نیک های با گاز متان استفاده نکنید

 

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در مطالب بالا گفته شد می توانید چادر و کیسه خواب خود را در سفر هایی که مجبور به خوابیدن در چادر هستید استفاده کنید و لحظات خوشی را برای خود رقم بزنید.

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------