تجربه یک زندگی منحصر به فرد: اسرار اویمیاکن، سردترین منطقه قابل سکونتاویمیاکن

اویمیاکن

 

اویمیاکن، نقطه یخ‌زده جهان: زندگی در سردترین منطقه قابل سکونت

در این مقاله از بیتوته، با موضوع اویمیاکن سردترین منطقه قابل سکونت آشنا می‌شویم. اویمیاکن سردترین شهر جهان است که با دماهای بسیار پایین خود، به عنوان یکی از شهرهای چالشی برای زندگی شناخته می‌شود.

سردترین منطقه

سردترین منطقه

 

اویمیاکن سردترین منطقه قابل سکونت

اویمیاکن یک منطقه روستایی (سلو) در ناحیه اویمیاکن جمهوری ساخا، روسیه مستقر است. این منطقه در ارتفاعات یانا-اویمیاکون واقع شده و در امتداد رودخانه ایندیگیرکا، 30 کیلومتر (19 مایل) شمال غربی تومتور در جاده بزرگ کولیما واقع شده است. اویمیاکون به عنوان سردترین محل سکونت انسان در تاریخ ثبت شده است، با میانگین دمای زمستانی حدود 50- درجه سانتیگراد (-58 درجه فارنهایت).

 

نام این حوزه از رودخانه اویمیاکون گرفته شده است، که بر اساس گزارش‌ها، نام آن از کلمه ایون خیوم گرفته شده که به معنای "لکه آب منجمد نشده؛ جایی که ماهی‌ها در آن زمستان می‌گذرند" است. با این حال، منبع دیگری بیان می‌کند که کلمه حتی هیوم (هِجوم؛ خیوم ممکن است غلط املایی باشد)، به معنای "دریاچه یخ‌زده" است و ممکن است نام خود را از آنجا گرفته باشد.

 

قابل سکونت

قابل سکونت

 

جغرافیای منطقه اویمیاکن 

اویمیاکن دارای دو دره اصلی در نزدیکی خود است. این دره‌ها باد را به داخل شهر می‌کشند و آب و هوایی با سرمای بیشتر ایجاد می‌کنند. دماها در این منطقه در اکثر فصول سال بسیار پایین است و اغلب در بهار و پاییز برف می‌بارد. به‌رغم اینکه در تابستان و زمستان به دلیل ویژگی‌های سیبری، برف بیشتری نمی‌افتد، اما دما به‌طور معمول بالای صفر درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) است. اگر دما به کمتر از 55- درجه سانتیگراد (67- درجه فارنهایت) برسد، مدارس تعطیل می‌شوند.   

 

اکوسیستم اویمیاکن

اکوسیستم اویمیاکن

 

تاریخ و دین مردم اویمیاکن سردترین منطقه قابل سکونت

در طول جنگ جهانی دوم، یک فرودگاه در منطقه ALSIB برای مسیر هوایی آلاسکا-سیبری ساخته شد که برای حمل هواپیماهای Lend-Lease آمریکایی به جبهه شرقی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

اویمیاکن در نزدیکی جاده تاریخی استخوان‌ها واقع شده است. 

 

در چند دهه گذشته، جمعیت اویمیاکن به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. تعداد ساکنان این روستا تقریباً 2500 نفر بود، اما تا سال 2018 به کمتر از 900 نفر کاهش یافته است. 

اقتصاد محلی اکثراً بر روی تجارت خز و ماهیگیری در یخ تمرکز دارد. 

 

 

اغلب ساکنان اویمیاکن یا مسیحی ارتدکس یا افراد غیر مذهبی هستند. همچنین، جوامع آیی و شمنیسم نیز در این منطقه حضور دارند.

 

آب و هوای اویمیاکن

آب و هوای اویمیاکن

 

اقلیم منطقه اویمیاکن

اویمیاکن با ویژگی‌های آب و هوای شدید نیمه‌قطبی (دسته‌بندی آب و هوای Köppen Dfd) شناخته می‌شود. این شهر همچنین یکی از مناطقی است که به عنوان یکی از سردترین نقاط شمالی زمین محسوب می‌شود، دیگرین هم شهر Verkhoyansk است که در فاصله 629 کیلومتری (391 مایلی) درخشان است.

 

ایستگاه هواشناسی در دره‌ای بین Oymyakon و Tomtor واقع شده است. این ایستگاه در ارتفاع 750 متری (2460 فوت) از سطح دریا قرار دارد و کوه‌های اطراف با ارتفاع 1100 متری (3600 فوت) باعث تجمع هوای سرد در دره می‌شود. به عبارت دیگر، تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که با افزایش ارتفاع، دما در زمستان در این منطقه افزایش می‌یابد، به‌طوری‌که ممکن است به 10 درجه سانتیگراد (18 درجه فارنهایت) برسد. زمین در این منطقه برای همیشه یخ زده است (یخ‌زدگی مداوم).

 

یک بنای یادبود در اطراف میدان شهر برپا شده است که به یاد یک روز خاص در ژانویه 1924 با دمای -71.2 درجه سانتیگراد (-96.2 درجه فارنهایت) می‌افتد. این واقعیت در برنامه استرالیایی 60 Minutes در یک مستند در سال 2012 به تصویب رسید. در تاریخ 6 فوریه 1933، دمای -67.7 درجه سانتیگراد (-89.9 درجه فارنهایت) در ایستگاه هواشناسی اویمیاکن ثبت شد. این تقریباً سردترین دمای رسمی ثبت شده در نیمکره شمالی بود. Oymyakon و Verkhoyansk دو مکان دائمی در جهان هستند که دمای زیر 60- درجه سانتیگراد (76- درجه فارنهایت) را برای هر روز در ژانویه به ثبت می‌آورند. در مقابل، جولای ماهی است که هر روز دمایی بالاتر از 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) دارد.

 

اگرچه زمستان‌های اویمیاکن طولانی و بسیار سرد هستند، تابستان‌ها معتدل تا گرم، گاهی گرم، با شب‌های تابستانی خنک تا سرد می‌باشند. گرم‌ترین ماه در اویمیاکن با میانگین دمای 19.3 درجه سانتیگراد (66.7 درجه فارنهایت) در ژوئیه 2022 بوده است. در ژوئن، ژوئیه و آگوست دما همیشه بیش از 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) نیست. در 7 ژوئیه 2022، گرم‌ترین شب با حداقل دمای 18.6 درجه سانتیگراد (65.5 درجه فارنهایت) ثبت شد. در 28 ژوئیه 2010،اویمیاکن دمای بالای 34.6 درجه سانتیگراد (94.3 درجه فارنهایت) را ثبت کرد. این دما باعث ایجاد دامنه دمایی بی‌نظیری به ارتفاع 105.8 درجه سانتیگراد (190.4 درجه فارنهایت) شد.

 

جغرافیای اویمیاکن

جغرافیای اویمیاکن

 

اقلیم این منطقه به‌طور کلی خشک است؛ اما به دلیل متوسط دمای زیر صفر در هفت ماه از سال، تبخیر قابل ملاحظه‌ای تنها در ماه‌های تابستان اتفاق می‌افتد. در مقایسه با زمستان‌ها، تابستان‌ها بسیار مرطوب‌تر هستند. منطقه به دلیل زمستان‌های سخت درجه گرمای 0a را دارد.

 

منطقه یخ‌زده اویمیاکن

منطقه یخ‌زده اویمیاکن

 

گیاهان و جانوران اویمیاکن

اویمیاکن به عنوان یکی از سردترین مناطق جهان، به خودی خود یک چالش برای گیاهان و جانوران است. در این شرایط سرمای شدید، گیاهانی نظیر کاج کوتوله سیبری و بید قطبی با توانایی مقاومت در برابر سرما، در این سرزمین رشد می‌کنند. از سوی دیگر، جانوران نیز با انعطاف‌پذیری خود، به عنوان بخشی از این اکوسیستم متنوع حضور دارند، از جمله گونه‌هایی چون گوزن شمالی، گوزن مشک سیبری و روباه قطبی. این تنوع زیستی منحصر به فرد، اویمیاکن را به یک مقصد جذاب برای علاقه‌مندان به طبیعت تبدیل کرده است.

 

گیاهان اویمیاکن

گیاهان اویمیاکن

 

زندگی روزمره در سردترین شهر جهان 

کارخانه گرمایش اویمیاکن به صورت شبانه روزی کار می کند و توده ای از دود همیشه در حال بالا رفتن به آسمان زمستان است.

 

اویمیاکن که به عنوان "قطب سرما" شناخته می شود، سردترین منطقه پرجمعیت روی زمین است و فقط 500 ساکن تمام وقت دارد.

 

جانوران اویمیاکن

جانوران اویمیاکن

 

اکثر این ساکنان مردم بومی معروف به یاکوت هستند، اما برخی از قومیت های روسیه و اوکراین نیز در این منطقه زندگی می کنند. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، دولت با وعده دستمزدهای بالا برای کار در آب و هوای سخت کارگران بسیاری را متقاعد کرد که به منطقه نقل مکان کنند.

 

تنوع زیستی اویمیاکن

تنوع زیستی اویمیاکن

 

اما وقتی چاپل از اویمیاکون بازدید کرد، از خلاء شهر شگفت زده شد: "خیابان ها فقط خالی بودند. من انتظار داشتم که آنها به سرما عادت کنند و زندگی روزمره در خیابان ها اتفاق بیفتد، اما در عوض مردم بسیار بودند. مراقب سرما باش.»

 

مطمئناً وقتی در نظر بگیرید که سرما می تواند چقدر خطرناک باشد، قابل درک است. به عنوان مثال، اگر دراویمیاکن به طور متوسط ​​در یک روز برهنه در بیرون راه بروید، تقریباً یک دقیقه طول می کشد تا یخ بزنید و بمیرید. جای تعجب نیست که چرا بسیاری از افرادی که چاپل در بیرون می دید عجله داشتند تا در اسرع وقت وارد شوند.

 

فقط یک فروشگاه در اویمیاکن وجود دارد، اما یک اداره پست، یک بانک، یک پمپ بنزین، و حتی یک فرودگاه کوچک نیز وجود دارد. این شهر همچنین دارای مدارس خاص خود است. برخلاف سایر نقاط جهان، این مدارس حتی به تعطیلی فکر نمی کنند مگر اینکه هوا به زیر 60 درجه فارنهایت برسد.

 

هر سازه در اویمیاکن بر روی پایه های زیرزمینی برای مقابله با ناپایداری یخ های دائمی که عمق 13 فوتی دارد ساخته شده است. یک چشمه آب گرم در مجاورت به اندازه کافی یخ زده باقی می ماند تا کشاورزان بتوانند دام های خود را برای نوشیدن بیاورند.

 

در مورد انسان ها، آنها چای روسکی می نوشند که به معنای واقعی کلمه به "چای روسی" ترجمه می شود. این اصطلاح آنها برای ودکا است، و آنها معتقدند که به آنها کمک می کند در سرما گرم شوند (البته همراه با چند لایه لباس).

 

غذاهای مقوی که مردم محلی می خورند نیز به آنها کمک می کند تا نان تست بمانند. گوشت گوزن شمالی، مانند ماهی، یک غذای اصلی است. گاهی اوقات تکه‌های خون یخ‌زده اسب نیز به وعده‌های غذایی راه پیدا می‌کند.

 

هر چقدر هم که زندگی در خانه‌هایشان راحت باشد، ساکنان باید هر چند وقت یک‌بار از خانه بیرون بروند  و بنابراین باید آماده باشند. آن‌ها معمولاً ماشین‌هایشان را یک شبه روشن می‌گذارند تا کاملاً مسدود نشوند و حتی در این صورت، میل‌های محرک گاهی یخ می‌زنند.

 

اما با وجود سختی های زندگی در اویمیاکن، روسیه شوروی همچنان توانست مردم را متقاعد کند تا وسایل خود را جمع کرده و به سردترین شهر جهان بروند.  

 

مشخصات اویمیاکن

مشخصات اویمیاکن

 

گردشگری در اویمیاکن 

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، کارگران به دلیل وعده‌های ثروت و پاداشی که توسط دولت اعطا می‌شد، به مناطق دورافتاده مانند اویمیاکن و یاکوتسک نقل مکان کردند. این افراد به منظور آمیختن با یاکوت‌ها و همچنین کارگرانی که از سیستم گولاگ باقی‌مانده بودند، آمدند.

 

بزرگراه بین اویمیاکن و یاکوتسک، یادآور وحشتناک این گذشته، با کارگران زندان گولاگ ساخته شد. این جاده که به "جاده استخوان ها" معروف است، به خاطر هزاران نفری که در ساخت آن جان باختند، نامگذاری شده است.

 

همانطور که می‌توانید تصور کنید، کار کردن در فضای باز در مکانی مانند این به مقدار زیادی استقامت ذهنی و جسمی نیاز دارد  حتی اگر در سردترین شهر زمین زندگی کنید. با این حال، مردم این کار را هر روز انجام می‌دهند. چوب‌بران، معدنچیان و سایر کارگران در فضای باز کار خود را انجام می‌دهند در حالی که سعی می‌کنند تا آنجا که می‌توانند گرم بمانند.

 

آب و هوا، کشت هر نوع محصول را غیرممکن می‌کند، بنابراین تنها نوع کشاورزی، دامداری است. کشاورزان باید مراقبت بیشتری از گرم نگه‌داشتن حیوانات خود و دسترسی به آب یخ‌زده داشته باشند.

 

به غیر از مزارع، یک شرکت روسی به نام آلروسا دفتر مرکزی خود را در این منطقه دارد. آلروسا 20 درصد از الماس خام جهان را تامین می‌کند و از نظر قیراط بزرگترین تولیدکننده در جهان است.

 

الماس، نفت و گاز همگی در این منطقه فراوان هستند، که به توضیح اینکه چرا باید در آنجا پول به دست آورد کمک می‌کند و چرا مرکز شهر یاکوتسک یک منطقه ثروتمند و جهانی است که مسافران کنجکاو مشتاق بازدید از آن هستند.

 

زمستان در اویمیاکن

زمستان در اویمیاکن

 

با کمال تعجب، گردشگری در اویمیاکن، سردترین شهر جهان نیز وجود دارد. در حالی که تابستان مطمئناً قابل تحمل‌تر از زمستان است با دمای گهگاه تا 90 درجه فارنهایت فصل گرم نیز بسیار کوتاه است و فقط چند ماه طول می‌کشد.

 

نور روز نیز در طول سال به طور گسترده ای متفاوت است، حدود سه ساعت در زمستان و 21 ساعت در تابستان. و با این حال، حدود 1000 مسافر شجاع هر ساله در جستجوی ماجراجویی از این تندرا دیدن می‌کنند.

 

یکی از سایت‌هایی که شکوه اویمیاکن را تبلیغ می‌کند، اعلام می‌کند:

 

گردشگران سوار بر اسب‌های یاکوت می‌شوند، ودکا را از فنجان‌های یخ می‌نوشند، جگر کره کره خام، تکه‌های ماهی منجمد و گوشتی را که به طور فوق‌العاده سرد سرو می‌شود، می‌خورند، از حمام روسی داغ لذت می‌برند و بلافاصله پس از آن از سرمای دیوانه یاکوت لذت می‌برند!

   

سوالات متداول درباره اویمیاکن سردترین منطقه قابل سکونت

سوال 1: اویمیاکن درکجا واقع شده است؟

اویمیاکن در روسیه واقع شده و به عنوان سردترین منطقه قابل سکونت در جهان شناخته می‌شود.

 

سوال 2: چرا اویمیاکن به عنوان "قطب سرما" شناخته می‌شود؟

اویمیاکن به عنوان سردترین منطقه شناخته می‌شود زیرا دماهای بسیار پایینی را به‌خصوص در زمستان دارد ولی درآنجا مردم به سرما عادت کرده‌اند.

 

سوال 3: چرا در اویمیاکن مسکن‌ها بر روی پایه‌های زیرزمینی ساخته می‌شوند؟

سازه‌ها در اویمیاکن بر روی پایه‌های زیرزمینی ساخته می‌شوند تا از ناپایداری یخ‌های دائمی که در زیرزمین به عمق 13 فوت وجود دارد، محافظت کنند.

 

سوال 4: چه گونه فعالیت‌های اقتصادی در اویمیاکن انجام می‌شود؟

اویمیاکن یک منطقه غنی از منابع مانند الماس، نفت و گاز است. فعالیت‌های اقتصادی اصلی در این منطقه به استخراج این منابع ارزشمند مرتبط است.

 

سوال 5: چرا گردشگران به اویمیاکن می‌آیند؟

گردشگران به اویمیاکن می‌آیند تا زندگی در یکی از سردترین شهرهای جهان را تجربه کنند و از جاذبه‌هایی مانند جاده استخوان ها و تفاوت‌های آب و هوا لذت ببرند.

 

سوال 6: چه غذاهایی در Oymyakon متداول هستند؟

مردم Oymyakon از غذاهایی مانند گوشت گوزن شمالی و تکه‌های خون یخ‌زده اسب برای تغذیه استفاده می‌کنند و چای روسکی را نوش می‌کنند تا در برابر سرما گرم بمانند.

  

جمع بندی مقاله درباره ی اویمیاکن، سردترین منطقه قابل سکونت

در این مقاله از بیتوته درباره "اویمیاکن، سردترین منطقه قابل سکونت" مطالب زیادی آموختیم. اویمیاکن با آب و هوای سرد نیمه‌قطبی و دماهای بسیار پایین، محیطی استثنایی است که گیاهان و جانوران با شرایط خاص اقلیمی آن سازگار شده‌اند. این منطقه، به عنوان یکی از مناطق یخ‌زده در نیمکره شمالی، دارای تنوع زیستی منحصر به فردی است که جذب علاقه‌مندان به طبیعت شده است. با مشاهده مهمترین ویژگی‌ها و چالش‌های زندگی در اویمیاکن، این مقاله سعی در ارائه تصویری کامل از این نقطه استثنایی جهان دارد.

برای کسانی که به دنبال تجربه‌ی زندگی در یکی از سردترین نقاط جهان هستند یا به دنبال اکتشافات طبیعت، این منطقه می‌تواند یک مقصد جالب باشد. در مجموع، اویمیاکن با ویژگی‌ها و زیبایی‌های منحصر به فرد خود، یکی از مناطق جذاب و مورد توجه برای تحقیقات و سفرهای علمی و گردشگری است.

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------