آشنایی با معماری کلاسیک، محبوب منظم ها



ستون‌هاي زيبا و قدكشيده و سقف‌هايي بلند و وسيع؛ اگر با سبك‌هاي مختلف معماري آشنا باشيد با اين دو نشانه حتما به معماري كلاسيك مي‌رسيد.

 

سبک های دکوراسیون انواع مختلفی دارد و هرکدام از انواع سبک های معماری داخلی، چه مدرن و چه کلاسیک و ... باید متناسب باسلیقه افراد انتخاب و پیاده شود. يكي از قديمي‌ترين سبک ها در معماری كه لقب نخستین سبك پرطرفدار را هم از آن خود كرده دكوراسيون كلاسيك است. دكوراسيون كلاسيك مدت‌هاست كه به سبك مادر در دكوراسيون تبديل شده؛ اتفاقي كه باعثشده اين سبك كه قدمتش به يونان باستان مي‌رسد هنوز هم بعداز گذشت بيش از دو هزار سال طرفداران متعصب خودش را داشته باشد. اگر نظم، تعادل و هماهنگي را در كنار شكوه و عظمت براي دكوراسيون داخلي منزلتان مي‌پسنديد، بهتر است با اين سبك دكوراسيون بيشتر آشنا شويد؛ شك نكنيد دكوراسيون كلاسيك از هر حيث پاسخگوي سليقه خاص شماست.

از كجا آمده است؟
رسول يونان!

قدیمی ترین سبک های معماری,خانه ای به سبک کلاسیک

سبک کلاسیک در فرانسه به سبک لويی و در انگلستان به سبک ويكتوريا معروف شده است


رئال و واقعي؛ در دكوراسيون كلاسيك همه‌چيز همان طور است كه بايد باشد؛ خصوصيتي كه به يونان و عصر پرشكوهش باز می‌گردد. روزگاري در كشور يونان و به‌طور كلي در فرهنگ غرب، انسان‌محوري ملاك بوده و همه‌چيز بر اساس آن پايه‌گذاري مي‌شده است  در نتيجه همه چيز كاملا علمي و رئال است و انسان نقش اساسي را برعهده گرفته است. دقيقا به همين دليل گل و گياه حضور كمتري در اين سبك دارند، درست برخلاف فرهنگ شرق كه طبيعت‌مدار است و نشانه‌هاي آن در دكوراسيون منسوب به شرق هم ديده مي‌شود؛ انسانِ در سايه طبيعت.

با تمام اين تفاسير سبك كلاسيك به خاطر قدمت زيادش در كشورهاي مختلف هويت‌هاي متفاوتي پيدا كرده و با اسامي مختلفي هم شناخته مي‌شود؛ براي مثال در فرانسه به سبك لويي و در انگلستان به سبك ويكتوريا معروف شده است درحالي‌كه پايه‌هاي اصلي كار در هردو سبك يكي است.

چه خصوصياتي دارد؟
بالا، بالا و بالاتر

ستون‌ها: ساختمان‌هايي كه به سبك كلاسيك ساخته مي‌شوند حتما در نماي ورودي‌شان ستون‌هاي بلند دارند؛ ستون‌هاي تزئين شده‌اي كه به عنوان يكي از خصوصيات بارز سبك كلاسيك شناخته می‌شوند تا جايي‌كه خيلي‌ها بر اساس انواع تزئينات ستون‌ها و سرستون‌ها دوره معماري و قدمت آنها تشخيص مي‌دهند.

معماری کلاسیک خانه,آشنایی با معماری کلاسیک

سقف عنصر مهم در معماری كلاسيک است، سقف باید بلند باشد این باعث شکوه و عظمت می شود


سقف: ستون‌های بلند، سقف‌هاي بلند مي‌خواهند. در نتيجه سقف دومين عنصر مهم در معماري سبك كلاسيك است. سقف بلند باعث افزایش شكوه و عظمت فضايي كه در آن قرار گرفته‌ايد می‌شود. پس هرچه سقف بلندتر و بالاتر، احساس شكوه و عظمت در فضا هم بيشتر؛ ويژگي كه باعث شده طراحان در اين نوع دكوراسيون از عناصر شلوغ هم بهره ببرند درحالي‌كه زير سقف‌هاي كوتاه شلوغي اولين چيزي است كه خودش را نشان مي‌دهد.

پنجره: ناگفته پيداست سقف‌هاي بلند پنجره‌هاي بلند مي‌خواهند؛ پنجره‌هايي از كف تا سقف؛ بلند و كشيده. اين سومين خصوصيت معماري كلاسيك است؛ پنجره‌هايي بلند كه با قاب‌هاي واضح به قسمت‌هاي كوچك‌تر تقسيم شده‌اند. مي‌توان بالاي پنجره‌ها را به صورت قوس‌دار در نظر گرفت يا اينكه آنها را در شكل معمول پنجره‌ها به صورت صاف ساخت که در اصل موضوع تفاوتي ايجاد نمي‌شود چراكه پنجره‌هاي قدي به با شکوه‌تر كردن فضا كمك مي‌كنند.

در اين دكوراسيون از چه وسايلی استفاده می شود؟
آشنا می بينم

عظمت و شكوه معماري كلاسيك در دكوراسيون سبك كلاسيك هم ديده مي‌شود؛ سبكي كه در تمامي جوانب وزين و باابهت است حتي در متريال و وسيله‌هايي كه به اين سبك چيده مي‌شوند. پس در يك دكوراسيون كلاسيك شما مي‌توانيد از متريال‌هايي مثل اچ دي اف يا حتي موكت استفاده كنيد. متريال‌هاي سبك كلاسيك همگي بايد طبيعي و باشكوه باشند؛ موادي مثل سنگ‌هاي كارشده يا ساده، پاركت‌هايي از چوب طبيعي، گچ، كاغذديواري، رنگ، شيشه‌هاي قطور، لوسترهاي كريستال، برنز، ورق طلا و. . . .

دکوراسیون و چیدمان خانه, دکوراسیون خانه به سبک کلاسیک

برای دکوراسیون کلاسیک خانه از مبلمان استیل استفاده کنید


به همين نسبت عناصري هم كه در دكوراسيون كلاسيك استفاده مي‌شوند حتما بايد با كليت موضوع هماهنگ باشند و بايد حسي آشنا را منتقل كنند و به شيوه‌اي درست در جاي خود قرار بگيرند. گلدان‌ها، مجسمه‌ها و ديگر عناصر تزئيني از اين نظر مناسب‌ترين وسايل براي اين سبك از دكوراسيون هستند فقط بايد در انتخاب نوع و نحوه چيدن آنها دقت كنيد. فراموش نكنيد تاكيد سبك كلاسيك بر خطوط و فضاهاي منحني‌شكل است. وسايل مدور حسي از دنج بودن و اصالت را در انسان به وجود مي‌آورند و در نتيجه پركاربردترين وسايل در خانه‌هاي كلاسيك هستند.

مبلمان استيل: اگر دكوراسيون كلاسيک را براي فضاي داخلي خانه خود انتخاب كرده‌ايد، گزينه ديگري جز انتخاب مبلمان استيل نداريد؛ مبلماني كه از تركيب چوب و پارچه ساخته شده و چوب آن به عنوان پايه اصلي كار حتما داراي نقوش و فرم‌هاي برجسته است؛ فريم پرنقش و نگاري كه قاعدتا بايد با پارچه‌هاي گلدار و البته گرانبها پوشيده شود.

پرده‌ها: پنجره‌هاي بلند، پرده‌هاي بلند مي‌خواهند. پس دقت كنيد پرده‌هايي كه در اين سبك از دكوراسيون استفاده مي‌شوند هيچ‌وقت نمي‌توانند كوتاه باشند. پرده‌ها بايد از سقف تا زمين كشيده شده باشند و البته در راستاي پاسخگويي به حس جلال و شكوه دكوراسيون كلاسيك. بايد در انتخاب اين نوع پرده از پارچه‌هاي گران‌قيمت استفاده كرد. مدل اين پرده‌ها هم هيچ‌وقت نمي‌تواند ساده باشد. پنجره‌هاي بلند سبك كلاسيك با پرده‌هايي بلند كه داراي لايه‌هاي رويه، زيره، يراق و . . . هستند، پوشيده مي‌شوند. 

وسایل خانه به سبک کلاسیک,لوازم خانه به سبک کلاسیک

فرش های گرانبها تنها انتخاب سبک کلاسیک دكوراسيون هستند


فرش: فرش‌هاي گرانبها تنها انتخاب اين سبك دكوراسيون هستند؛ فرش‌هايي كه قرار است شكوه و عظمت را حتي وقتي چشم شما به زمين خيره شده هم نشان دهند. پس فرش‌ها زير وسيله‌ها پنهان نمي‌شوند. به تناسب سليقه مي‌توانيد از انواع فرش‌ها با طرح سنتي استفاده كنيد اما هرگز سراغ طرح‌هاي مدرن يا اشكال هندسي و. . . نرويد  چون شكوه و جلال حتي روي زمين خانه شما هم بايد خودش را نشان دهد!

چه رنگ‌هايي بيشتر استفاده مي‌شوند؟
در ستايش اصالت و پختگي

 

خانه ای به سبک کلاسیک,لوازم خانه به سبک کلاسیک

رنگ‌هايی كه در سبک كلاسيک استفاده مي‌شوند، محدود هستند از رنگ های پخته باید استفاده کنید


رنگ‌هايي كه در سبك كلاسيك استفاده مي‌شوند، محدود هستند؛ رنگ‌هايي كه به اصطلاح پخته هستند و اين يعني شما نمي‌توانيد از هر رنگي كه مي‌خواهيد در اين سبك استفاده كنيد بلكه بايد سراغ نوع پخته رنگ مورد علاقه خود برويد. پس به جاي قرمز از زرشكي، به جاي سبز از يشمي و به جاي آبي از سرمه‌اي استفاده كنيد. در حالت كلي رنگ‌هايي كه در سبك كلاسيك استفاده مي‌شوند رنگ‌هايي هستند كه حتما با يكي از رنگ‌هاي سياه، قهوه‌اي يا طوسي مخلوط شده‌اند.

در نتيجه سرمه‌اي، قهوه‌اي، زرشكي، يشمي، سدري، طلايي، برنزي، صورتي چرك و رنگ‌هاي مشابه بيشترين كاربرد رنگي را در اين سبك از دكوراسيون دارند اما فراموش نكنيد نمي‌توانيد همه اين رنگ‌ها را با هم استفاده كنيد. فضاي غالب خانه شما بايد يك يا دو رنگ ثابت داشته باشد.

 

منبع : مجله منزل / bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------