برای پنجاه وپنجمین سال مرگ «جیمز دین» 

 

برای پنجاه وپنجمین سال مرگ «جیمز دین»

 

فردا (پنج شنبه) پنجاه وپنجمین سالروز درگذشت «جیمز دین»، از بزرگ ترین بازیگران تاریخ سینمای جهان است.  «جیمز دین»، بازیگر خوش چهره و نام دار هالیوود است كه با وجود تعداد كم نقش آفرینی هایش، شهرت فراوانی به دست آورد.

او تنها به واسطه ایفای نقش در سه فیلم «شورش بی دلیل» (۱۹۵۵)، «شرق بهشت» (۱۹۵۵) و «غول» (۱۹۵۶) به محبوبیت فراوان دست یافت و مرگ ناگهانی وی بر اثر سانحه رانندگی موجب جاودانه شدن شخصیت وی شد.

وی اولین بازیگر سینما نام گرفت كه بعد از مرگ، نامزد جایزه اسكار شد و تاكنون تنها بازیگری است كه دو نامزدی جایزه اسكار بهترین بازیگری را پس از مرگ تجربه كرده است.

جیمز دین كه در سال ۱۹۹۹ ازسوی انجمن فیلم آمریكا به عنوان هجدهمین بازیگر برتر تاریخ هالیوود انتخاب شد، روز هشتم فوریه ۱۹۳۱ در ایندیانا متولد شد و در شش سالگی به همراه خانواده اش به كالیفرنیا منتقل شد.

وی هنگام تحصیل در دانشگاه UCLA با كنارزدن ۳۵۰ بازیگر توانست برای نقش "مالكولم" در نمایش نامه مكبث انتخاب شود. جیمز دین در سال ۱۹۵۱ با كناره گیری از دانشگاه، به طور تمام وقت به بازیگری رو آورد.

وی ابتدا به عنوان هنرپیشه تلویزیون مقابل دوربین قرار گرفت و هم زمان به عنوان مجری مسابقات تلویزیونی و بازیگر تئاتر مشغول به فعالیت شد.

بازی بی نظیر او در تئاتر «ضد اخلاق» كه اقتباس از كتاب آندره ژید بود، مورد استقبال هالیوودی ها قرار گرفت و از سال ۱۹۵۳ بود كه به دنیای سینما وارد شد.

«الیا كازان»، كارگردان نام دار هالیوود در همان سال برای نقش اصلی فیلم جدیدش كه اقتباس از رمان معروف «شرق بهشت» جان اشتاین بك بود، به دنبال بازیگر توانمندی می گشت كه سرانجام جیمز دین را پسندید.

بازی فوق العاده او در این فیلم حتی نقش او در «شورش بی دلیل» را در سایه قرار داد. این درحالی بود كه جیمز دین در فیلم «شرق بهشت» چندان به فیلم نامه پایبند نبود و در بیشتر سكانس ها، دیالوگ ها و واكنش های غیرمنتظره ای را از خود نشان می داد.

وی در سال ۱۹۵۵ برای بازی در این فیلم نامزد جایزه اسكار بهترین بازیگر مرد شد كه همان طور كه گفته شد اولین بار بود یك بازیگر پس از فوت، نامزد جایزه اسكار می شد.

جیمز دین پس از درخشش در این فیلم، به پروژه «شورش بی دلیل» به كارگردانی «نیكولاس ری» پیوست و نقش مقابل «دنیس هوپر» و «ناتالی وود» را بازی كرد.

جیمز دین در سال ۱۹۵۶ پیش از مرگ در فیلم «غول» نقش مكمل را بازی كرد. این فیلم آخرین نقش آفرینی این بازیگر نام دار بود. وی برای این فیلم دومین بار نامزد جایزه اسكار بهترین بازیگر مرد شد.

جیمز دین روز ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۵ بر اثر سانحه ی رانندگی در سن ۲۴ سالگی درگذشت. او در حال راندن یك پورشه ۵۵۰ اسپایدر بود.

جیمز دین در سال ۱۹۵۷ جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد و در سال ۱۹۵۶ جایزه یك عمر دستاورد سینمایی را كسب كرد. ستاره شهرت وی در تالار مشاهیر هالیوود نقش بسته است. «ملوان برحذر»، «كسی دختر مرا ندیده» و «سرنیزه های استوار» از دیگر فیلم های جیمز دین هستند..... / یادداشت : خبرگزارى ايسنا

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022