عقب نشینی ارتش روسیه از سوریه/ ایران و حزب الله جایگزین می شوندعقب نشینی ارتش روسیه از سوریه،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
برخی رسانه ها در خبرهای غیررسمی از عقب نشینی واحدهایی از نیروهای ارتش روسیه از مناطقی از سوریه و جایگزینی نیروهای ایرانی و نظامیان وابسته به ایران خبر می دهند. با این حال هنوز هیچ منبع رسمی در این باره اطلاعاتی را منتشر نکرده است.

به گزارش عصرایران به نوشته سایت الجزیره، براساس این خبرها، روسیه به دلیل درگیر شدن در جنگ اوکراین، تمرکز خود را از سوریه به اوکراین برده است. به همین دلیل شماری از واحدهای نظامی و نیروهای وابسته به خود را از مناطقی در سوریه خارج کرده است.

 

همزمان پادشاه اردن نیز در سخنانی در آمریکا در این باره هشدار داده که در صورت خروج روسیه از سوریه، ایران این خلاء را پر خواهد کرد. او اعلام نگرانی کرده نیروهای ایران و وابسته به ایران در مرزهای سوریه با اردن مستقر شوند.

 

به نوشته الجزیره، سایت های خبری مانند "مسکو نیوز" (سایت مخالف در روسیه) و سایت اسرائیلی "دبکا" خبرهایی درباره عقب نشینی نیروهای روسیه از سوریه برای استقرار در اوکراین منتشر کرده اند.

 

این سایت ها به نقل از منابع نظامی گفته اند این نیروهای روسیه تا قبل از این درکنار نیروهای سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنانی مستقر بودند.

 

این رسانه ها مدعی شدند: کاهش حضور نظامی روسیه در سوریه، دارای اهمیت زیادی است زیرا مسکو بارها مانع از تقویت حضور نظامی ایران در مناطقی از سوریه شده است. روسیه همچنین به دور از نفوذ ایران، گروه های مسلح را ایجاد کرده و مانع از آن شد که ژنرال های حامی ایران، کنترل کامل ارتش سوریه را به دست بگیرند.

 

به نوشته سایت اسرائیلی دبکا هم اکنون اما مسکو از تمرکز بر اوضاع سوریه دور شده و انتصابات اخیر در فرماندهی عالی نیروهای مسلح سوریه، نشان دهنده این موضوع است.

 

سایت اسکای نیوز عربی هم نوشت به نظر می رسد نیروهای ارتش روسیه برخی مراکز نظامی در استان های لاذقیه و حمص سوریه را تخلیه کرده اند. روس ها همچنین برخی مراکز نظامی خود در مناطق کردنشین و ترکمن نشین سوریه را نیز ترک کرده اند.

 

به ادعای اسکای نیوز عربی، ارتش روسیه مراکز خود در استان حمص را تحویل حزب الله لبنان داده است. همچنین نیروهای ایرانی و حزب الله لبنان تسلیحات و مهمات به جا مانده روسیه در اختیار خود گرفته اند.

 

روزنامه الشرق الاوسط هم نوشت ارتش روسیه انبارهای مهمات "مهین" در شرق استان حمص سوریه را تحویل حزب الله لبنان داده است. روسیه فرودگاه نظامی تدمر سوریه را ترک کرده و نیروهای وابسته به ایران، جایگزین آنها شده اند.

 

فرودگاه حمیمم در استان لاذقیه مهمترین پایگاه نظامی هوایی و زمینی روسیه در سوریه است و همچنان این پایگاه حفظ شده اما از تعداد نظامیان روس کاسته شده است.

 

پایگاه نیروی دریایی روسیه در بندر طرطوس سوریه هم که از دوره شوروی تاکنون فعال است همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

براساس گمانه زنی ها، روسیه تا قبل کمتر از 100 هزار نیروی نظامی در سوریه داشت. وزارت دفاع روسیه قبلا این عدد را بیش از 63 هزار نیرو اعلام کرده بود.

 

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، چند روز قبل از آغاز جنگ روسیه در اوکراین، مسکو خارج کردن نیروهای خود از سوریه را آغاز کرد. این روزنامه می گوید مسکو قصد دارد بیش از 60 هزار نیروی خود را از سوریه خارج کند.

 

 

در مقابل سرهنگ ذخیره در ارتش روسیه ویکتور لیتوفکین گفت بدون وجود شواهد و مستندات لازم یا موضع گیری های رسمی، نمی توان به صراحت دراین باره صحبت کرد اما حتی در صورت عقب نشینی نیروهای نظامی روسیه در سوریه می توان آن را به این دلیل دانست که مسکو ماموریت های خود را در سوریه به پایان رسانده است. یعنی نابودی داعش و نیروهای دولتی سوریه هم توانسته اند بر اکثرمناطق کشورشان کنترل داشته باشند.

 

اندریه اونتیکوف کارشناس روسی در زمینه کشورهای عربی هم به سایت الجزیره گفت که او بعید می داند ارتش روسیه از مناطق جنوبی سوریه به ویژه مرزهای مشترک با اسرائیل خارج شوند زیرا در غیراین صورت، با رسیدن نیروهای ایرانی و حزب الله لبنان به نزدیکی های منطقه جولان و استقرار آنها در خط تماس با اسرائیل، این منطقه قابل شعله ور شدن است.

 

او ادامه داد: مسکو حساسیت مناطق جنوب سوریه را درک می کند و عجیب خواهد بود اگر تصمیم غیربررسی شده ای را در این زمینه بگیرد.

 

وی افزود: هر گونه عقب نشینی روسیه باید مشروط به توانایی نیروهای سوریه برای تضمین برقراری ثبات و امنیت باشد نه فقط در مناطقی که قبلا در کنترل روس ها بوده بلکه در مناطق مرزی با همسایگان زیرا یکی از اهداف ورود ارتش روسیه به سوریه همین موضوع بود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------