مصرف دخانیات ابتلا به سرطان سینه را 50 درصد افزایش می دهداخبار,اخبار پزشکی

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مطالعات انجام شده نشان می دهد زنانی که مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان دارند، حدود 50 درصد بیشتر از سایر زنان در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

سرطان سینه، شایع ترین سرطان در زنان است و حدود 60 هزار مبتلا به آن در کشور هستند که براساس برآوردهای دقیق علمی، انتظار می رود تعداد مبتلایان طی 15 سال آینده 2 برابر شود. 

 

براساس آمار اعلام شده، از هر 100 دختری که در ایران به دنیا می آیند، 3 نفر تا سن 75 سالگی به سرطان سینه مبتلا می شوند و یک نفر هم فوت می کند.

 

سالانه حدود 14 هزار نفر در ایران به آمار مبتلایان به سرطان سینه اضافه می شود که حدود 5 هزار نفر هم براثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

 

دکتر غلامرضا حیدری رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: هرچه زمان مصرف دخانیات طولانی تر یا سال های مصرف بیشتر باشد، احتمال ابتلا به این بیماری هم بیشتر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: مطالعات مختلف نشان می دهد، احتمال بروز سرطان خصوصا سرطان های سینه، دهانه رحم و ریه در زنانی که دخانیات مصرف می کنند چند برابر بیشتر از سایر زنان است.

 

کاهش قدرت باروری مهمترین عارضه سیگار در زنان است 

حیدری مهمترین عارضه مصرف سیگار در زنان را کاهش قدرت باروی اعلام کرد و افزود: به واسطه شرایطی که مصرف سیگار در بدن ایجاد می کند، تخمک گذاری و میل جنسی کمتر می شود و در واقع شرایط برای لقاح و تشکیل جنین به شدت کاهش پیدا می کند.

 

حیدری با اشاره به اینکه مصرف سیگار قدرت باروری زن را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار داشت: حدود 30 درصد زنانی که مصرف سیگار دارند تخمک گذاری نامنظم تر و کمتر نسبت به زنان دیگر دارند.

 

وی به روند افزایش مصرف قلیان در بین زنان هم اشاره کرد و گفت: مصرف قلیان در بین زنان، روند افزایشی دارد. مصرف سیگار در زنان، یک هفتم تا یک هشتم مردان است اما در مورد مصرف قلیان تفاوتی در این 2 قشر دیده نمی شود و مقدار مصرف تقریبا برابر است.

 

حیدری کاهش سن مصرف قلیان در بین زنان و مردان را یکسان دانست و گفت: شروع مصرف قلیان در دهه دوم زندگی یا به عبارتی حدود 18 سالگی است. 

 

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین هشدار داد: سن شروع مصرف قلیان از حدود 18 سالگی هم در حال کاهش است که زنگ خطر جدی محسوب می شود.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------