چه موقع هیدروسل بیضه نیاز به جراحی دارد؟بیماری هیدروسل بیضه,آب آوردن بیضه,جراحی هیدروسل بیضه

هیدروسل بیضه

 

بیماری هیدروسل بیضه یا آب آوردن بیضه زمانی ایجاد می شود که در کیسه بیضه (در "کانال اینگوینال") مایع جمع شود. از هر 100 نوزاد پسر هنگام تولد، 10 مورد از آن ها دارای هیدروسل هستند. هیدروسل می تواند با تورم یا آسیب دیدگی کیسه بیضه نیز ایجاد شود. هیدروسل گاهی در یک طرف بیضه و برخی اوقات نیز در هر دو طرف ایجاد می شود که به آن هیدروسل دو طرفه می گویند.

 

فتق اینگوینال چیست؟

فتق اینگوینال در صورتی ایجاد می شود که قسمت کمی از روده با بیضه به داخل کیسه بیضه فرو رود. روده می تواند یک توده در کیسه بیضه تشکیل دهد. 2 نوع فتق اینگوئینال وجود دارد. میزان شیوع آن در نوزادان نارس بیشتر است. فتق اینگوئینال در مردان مسن نیز نسبتاً شایع است.

 

فقط حدود 25٪ از فتق ها باعث درد می شوند. اگربه دنبال فتق یک برآمدگی در محل اتصال ران و کشاله ران ایجاد شود، اغلب دیده و احساس می شود. اگر روده وارد کیسه بیضه شود، می تواند باعث درد یا تورم شود.

 

هیدروسل و فتق اینگوینال می توانند برای مردان مشکل ساز شوند. خانم ها دچار هیدروسل نمی شوند، اما ممکن است در آن ها فتق ایجاد شود.

 

علائم هیدروسل

هیدروسل بیضه معمولاً علامتی ایجاد نمی کند. حتی گرچه تورم ممکن است والدین را نگران کند، اما کودک را آزار نمی دهد و اغلب در سال اول از بین می رود. در مردان مسن، هیدروسل اغلب بدون درد است، اما به دلیل افزایش اندازه کیسه بیضه و یا احساس سنگینی ممکن است باعث ایجاد درد شود.

 

علت هیدروسل چیست؟

بیضه ها در نزدیکی کلیه ها در شکم ایجاد می شوند و در اواخر بارداری زن، به جایگاه طبیعی خود در داخل کیسه بیضه حرکت می کنند.

 

یک بند عضلانی در ناحیه اسکروتوم یا کیسه بیضه (حلقه ی اینگوئینال) باز می شود تا بیضه ها از شکم خارج شده و یک کیسه یا کانال تشکیل دهند. اگر سوراخ بین شکم و کیسه بیضه باز بماند، مقدار کمی مایع می تواند از این راه به داخل کیسه بیضه حرکت کند. این حالت باعث ایجاد هیدروسل می شود. در بیشتر پسرها این کانال بسته می شود.

 

در بزرگسالی نیز هیدروسل می تواند به علت التهاب، عفونت، سرطان و یا جراحی بیضه رخ دهد.

 

هیدروسل می تواند پس از آسیب دیدگی و تورم کیسه بیضه نیز ایجاد شود. اگر هیدروسل ظرف چند ماه بهتر نشود، به مراقبت پزشکی نیاز است.

 

بیماری هیدروسل بیضه,آب آوردن بیضه,جراحی هیدروسل بیضه

بیماری هیدروسل بیضه

 

آیا هیدروسل باعث ناباروری می شود؟

به گفته ی دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی، هيدروسل به خودی خود عامل ناباروری نیست؛ اما ممکن است همراه با عوامل زمینه‌ای در بیضه مثل عفونت یا توده باشد که این عوامل، تولید یا عملکرد اسپرم‌ها را دچار اختلال می‌کنند، هیدروسل را با واریکوسل اشتباه نگیرید، واریکوسل باعث ناباروری می‌شود که البته هنوز علت آن معلوم نیست.

 

برخی از کارشناسان معتقدند که وریدهای بیضه، خون را در شریان بیضه سرد می‌کنند و به این ترتیب به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید مناسب اسپرم کمک می‌کنند. واریکوسل با مسدود کردن جریان عادی خون، ممکن است باعث شود درجه حرارت بیضه‌ها بیش از حد بالا رود و به این ترتیب بر تولید اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

 

تشخیص هیدروسل بیضه

اغلب دکتر ارولوژی در مورد تاریخچه سلامتی شما سؤال می کند و معاینه فیزیکی انجام می دهد. از جمله اقدامات متخصص ارولوژی در تشخیص بیماری هیدروسل بیضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پزشک یک نور چراغ را به کیسه آب اطراف بیضه، می تاباند تا مایعات را ببیند. اگر هیدروسل داشته باشید، این آزمایش حضور مایعات شفاف اطراف بیضه را نشان می دهد.

 

علاوه بر این برای تشخیص قطعی هیدروسل از سونوگرافی استفاده می کند.

 

برخی مواقع نیز آزمایش خون و ادرار برای بررسی وجود عفونت توصیه می شود.

 

درمان هیدورسل با جراحی

بیماری هیدروسل بیضه,آب آوردن بیضه,جراحی هیدروسل بیضه

درمان هیدروسل بیضه

 

اگر هیدروسل باعث بزرگ شدن بیش از حد یا تغییر اندازه در بیضه شود، نیاز به عمل جراحی هیدروسل است. اگر هیدروسل "غیر مرتبط" باشد، به این معنی که هیچ فتق اینگوینال مربوط به آن وجود نداشته باشد، یک برش در بیضه ایجاد می شود. هیدروسل جدا شده و بافت آن برداشته می شود.

 

در صورت وجود هیدروسل مرتبط (راه ارتباطی بین شکم و بیضه باز است) یا فتق اینگوئینال مرتبط با آن، یک برش در ناحیه فوقانی کشاله ران ایجاد می شود. این کار اجازه می دهد تا همزمان با هیدروسل، فتق نیز ترمیم شود. در كودكان معمولاً برای پیشگیری از گم کردن فتق بهتر است از طریق كشاله ران، عمل را انجام داد.

 

از آنجا که هیدروسل می تواند در طرف مقابل نیز تشکیل شود، متخصص اورولوژی ممکن است طرف دیگر کشاله ران را نیز بررسی کند. او این کار را از طریق ایجاد یک برش کوچک از راه دیواره شکم انجام می دهد و سپس به کمک لاپاروسکوپی(ابزاری که از طریق دیواره شکم وارد می شود) سمت مقابل را بررسی می کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی هیدروسل

بعد از عمل هیدروسل، فرد ممکن است درد داشته باشد که برای تسکین آن باید زیر نظر پزشک متخصص ارولوژی، دارو مصرف کند. در بیشتر موارد، درد در هفته اول کاهش می یابد، به طوری که دیگر نیازی به دارو نیست.

 

بازگشت کامل به فعالیت ها ممکن است بسته به سن فرزند شما و اینکه آیا هر دو طرف تحت درمان قرار گرفته اند یا خیر، برای چند هفته به تعویق بیفتد. در بیشتر بیماران پس از عمل هیدروسل، فعالیت طبیعی می تواند پس از چهار تا هفت روز دوباره انجام شود.

 

اگر اهل سوارکاری هستید، به مدت چند هفته آن را به تعویق بیاندازید.

 

توجه داشته باشید که بیضه ها قبل از بازگشت به حالت طبیعی، ممکن است که برای چند هفته متورم باقی بمانند و در نهایت اینکه بعد از عمل با احتمال 1 مورد از هر 100 نفر، احتمال عود فتق یا هیدروسل وجود دارد، که والدین و یا بیمار باید از آن، آگاه باشند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------