این ژن پرندگان را از خزندگان جدا کردپرندگان،اخبار علمی،خبرهای علمی
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد: تغییرات در ژن The Sonic Hedgehog می تواند به جای پرهای موجود در بدن پرندگان، یک حیوان فلس دار ایجاد کند. در واقع این ژن را می توان حد فاصل بین خزندگان و پرندگان محسوب کرد.

به گزارش سیناپرس، تحقیقات جدید نشان می‌دهد: علیرغم تفاوت ‌های پرندگان و خزندگان و بدن پوشیده از پر و فلس،  تنها چند ژن رشد پوسته ‌های فلس را از پر در حیوانات جدا می ‌کند و همه این تفاوت ها به ژنی به نام Sonic the Hedgehog مربوط می‌شود.

 

گفتنی است زائده های پوست مانند مو، پر و فلس در پستانداران رایج و متنوع هستند، اما همه آن ها زمانی ایجاد می شوند که سلول های پوست در نواحی ضروری بدن سفت شوند. این سلول ها حاوی دسته خاصی از ژن ها هستند که بر این سخت شدن تأثیر می گذارند. مطالعات انجام شده نشان می دهد یکی از مهم ترین آن ها ژن Sonic Hedgehog  یا ژن Shh  است.

 

برای بررسی دقیق تر این موضوع، تیم از پژوهشگران به رهبری میشل میلینکویچ ،استاد بخش ژنتیک و تکامل در دانشگاه ژنو ، نقش بالقوه مسیر ژن Shh را بررسی کردند. محققان طی این مطالعات دریافتند: با فعال کردن مسیر Shh در جنین ‌های مرغ، آن ها در جایی از بدنشان که معمولا فلس دار است (پاها) پر در می آورند.

 

دکتر روری کوپر، محقق دوره فوق دکترا در آزمایشگاه میشل میلینکویچ و یکی از نویسندگان این مطالعه در رابطه با موضوع فوق گفت: ما از تکنیک کلاسیک  شمع تخم مرغ  استفاده کردیم که در آن یک مشعل قدرتمند رگ های خونی داخل پوسته تخم مرغ را روشن می کند. این تکنیک به ما امکان داد تا جنین مرغ را با مولکولی که به طور خاص مسیر Shh را فعال می کند و مستقیماً به جریان خون تزریق می شود، تحت تاثیر قرار دهیم.

 

در نتیجه روی پای مرغ ها پر در آمده و پرهایی که در این بخش تولید شده اند با پرهایی که در سراسر بدن پرنده وجود دارند قابل مقایسه هستند. نکته جالب این که پرهای رشد کرده روی پای مرغ ها احیا می شوند و می توانند متعاقباً با پرهای بالغ جایگزین شوند. شناخت این ژن خاص می تواند دانشمندان را در تحلیل مسیر  دگرگشت و جانوران و جدا شدن شاخه های مختلف حیوانی از یکدیگر یاری دهد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------