کشف بقایای یک دایناسور و تخم‌های فسیل‌شدهکشف بقایای یک دایناسور و تخم‌های فسیل‌شده,اخبار علمی,خبرهای علمی
باستان‌شناسان در چین بقایای یک دایناسور را درحالی که بر روی آشیانه تخم‌های فسیل‌شده قرار دارد کشف کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از انشنت اوریجینز، باستان‌شناسان در شهر «گانژوو» واقع در چین به اکتشاف بزرگی دست ‌یافته‌اند. آن‌ها موفق شدند بقایای دایناسوری را کشف کنند که بر روی چند تخم‌ فسیل‌شده نشسته است.

 

این دایناسور از گونه «اوویرپتور» است و کارشناسان معتقدند فسیل این دایناسور بالغ و جنین‌های داخل تخم به حدود ۷۰ میلیون سال پیش تعلق دارند.

 

این نخستین‌باری است که محققان بقایای دایناسور غیرپرنده‌ای را کشف کرده‌اند که بر روی آشیانه‌ای نشسته‌ است که تخم و جنین‌های فسیل‌شده در آن وجود دارند.

 

دکتر «شاندونگ بی» که از جمله محققانی است که این اکتشاف را مورد بررسی قرار داده‌ است بیان کرد: «کشف بقایای دایناسور در آشیانه و جنین‌های فسیل‌شده دایناسور نادر است.»

 

با این حال پیش از این مواردی از کشف بقایای دایناسور «اوویرپتور» به همراه تخم‌های‌شان صورت گرفته بود اما این نخستین‌باری است که داخل تخم‌ها جنین کشف شده است.

 

کشف بقایای یک دایناسور

 

دکتر «ژو» از دیگر محققان یک موسسه دیرین‌شناسی در پکن که معتقد است این اکتشاف نادر اطلاعات بسیار زیادی را ارائه خواهد کرد گفت: «حتی فکر کردن به این‌که چه میزان اطلاعات زیست‌شناسی در این فسیل وجود دارد حیرت‌آور است... ما سال‌های بسیاری را صرف یادگیری و مطالعه این نمونه خواهیم کرد.»

 

بقایای این دایناسور درحالی که بر روی دست کم ۲۴ تخم فسیل‌شده قرار داشت کشف شده است. به همین دلیل به نظر می‌رسد این دایناسور درحالی که روی تخم‌ها نشسته بوده یا در حال محافظت از تخم‌هایش بوده مرده است. دست کم هفت مورد از این تخم‌ها شکسته نشده‌اند.

 

دکتر «لامانا» دیرین‌شناس از موزه تاریخ طبیعی کارنگی معتقد است این دایناسور یک مادر دلسوز بوده که جانش را حین مراقبت از کودکانش از دست داده است.

 

کشف بقایای یک دایناسور و تخم‌های فسیل‌شده,اخبار علمی,خبرهای علمی

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------