امکان سقوط ایستگاه فضایی بر روی آمریکا و اروپا/ ادامه همکاری ناسا با روسیه



امکان سقوط ایستگاه فضایی،اخبار علمی،خبرهای علمی
مدیر آژانس فضایی روسیه، آمریکا و اروپا را به سقوط ایستگاه فضایی بین‌المللی بر روی آمریکا، اروپا، چین یا هند تهدید کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس،‌ "دیمیتری روگوزین"(Dmitry Rogozin)، مدیر آژانس فضایی روسیه اندکی پس از سخنرانی‌ بایدن و در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، توییت‌هایی منتشر کرد.

 

روگوزین در رشته توییت‌هایی نوشت: آیا می‌خواهید همکاری ما در ایستگاه فضایی بین‌المللی را نابود کنید؟ اگر همکاری‌ با ما را متوقف کنید چه کسی از خروج ایستگاه فضایی از مدار و سقوط کنترل نشده‌ی آن بر ایالات متحده یا اروپا جلوگیری خواهد کرد؟ امکان سقوط این سازه ۵۰۰ تنی بر چین و هند نیز وجود دارد. آیا می‌خواهید آنها را با چنین چشم‌اندازی تهدید کنید؟ ایستگاه فضایی از فراز روسیه عبور نمی‌کند بنابراین همه‌ی خطرها متوجه شماست. برای این خطرها آماده‌اید؟

 

روگوزین با کنایه به ایلان ماسک و پروژه ماهواره‌های اینترنتی شرکت اسپیس ایکس گفت: تاجران با استعداد شما مدار نزدیک زمین را آلوده کرده‌اند و فضانوردان ما ایستگاه فضایی را طوری هدایت می‌کنند که به این زباله‌ها برخورد نکنند. 

 

وی افزود: شاید رییس جمهور بایدن "در باغ نباشد" اما به وی تفهیم کنید که فضانوردان ما چطور مدار حرکت ایستگاه فضایی را تصحیح می‌کنند که به این زباله‌ها برخورد نکند.

 

روگوزین در توییت دیگری تاکید کرد: آیا برای اینها آماده‌اید؟ آقایان وقتی در حال برنامه‌ریزی برای تحریم هستید، آلزایمر داشتن(اشاره به بایدن) آن فردی که این تحریم‌ها را نوشته نیز بررسی کنید تا تحریمهایتان روی سر خودتان خراب نشود.

 

***

 

ناسا: به همکاری با روسیه در فضا ادامه می‌دهیم

ناسا با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید توسط دولت ایالات متحده آمریکا بر روسیه اعلام کرد که فعالیت‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی طبق روال همیشگی ادامه خواهد یافت.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، روسیه در روز ۲۴ فوریه(پنجم اسفند) با انجام چندین عملیات نظامی، حمله به اوکراین را آغاز کرد.

 

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در یک سخرانی عمومی اعلام کرد که این اقدام که انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است تحریم‌های جدید و شدیدتری از سوی این کشور علیه روسیه در پی خواهد داشت. با این حال، با وجود تحریم‌های جدید و ادامه جنگ، سازمان فضایی آمریکا تاکید کرده که همکاری مدنی میان ایالات متحده و روسیه در فضا و به ویژه در ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه خواهد داشت.

 

ناسا در بیانیه‌ای که جاشوآ فینچ(Joshua Finch) سخنگوی ناسا، آن را به اسپیس ایمیل کرده است بیان کرد: ناسا همکاری خود را با تمام شرکای بین‌المللی از جمله شرکت فضایی دولتی روسکاسموس روسیه برای انجام عملیات ایمن در ایستگاه فضایی بین‌المللی، ادامه خواهد داد. قوانین نظارت بر صادرات نیز امکان ادامه همکاری فضایی غیرنظامی روسیه و آمریکا را می‌دهد. هیچ برنامه‌ای برای تغییر حمایت این آژانس از عملیات‌های در حال انجام در مدار و در ایستگاه‌های زمینی وجود ندارد.

 

بایدن در یک بیانیه‌ عمومی و تلویزیونی اوایل روز گذشته درباره تحریم‌های جدید صحبت کرد و اظهار کرد که محدودیت‌های جدیدی در مورد صادرات به روسیه وجود خواهد داشت.

 

وی افزود:‌ ما تخمین می‌زنیم که بیش از نیمی از واردات فناوری‌های پیشرفته روسیه متوقف شود. این کار به توانایی آن‌ها برای نوسازی ارتش‌شان ضربه‌ای وارد می‌کند و صنعت هوافضای آنها از جمله برنامه‌های فضایی این کشور تنزل پیدا خواهد کرد.

 

در بیانیه‌ی بایدن، به طور مستقیم به ناسا و همکاری آن با روسیه در فضا یا ایستگاه فضایی اشاره نشده است.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022