مراحل ثبت برند، علامت تجاری و نحوه استعلام از سایت اداره ثبتثبت برند,مراحل ثبت برند,ثبت برند در ایران

ثبت برند

 

ثبت برند چه مراحلی دارد؟ برای ثبت یک برند تجاری چه شرایطی باید داشت آیا به مجوز خاصی نیاز دارد؟ مدارک لازم برای ثبت برند کدامند و از کجا باید شروع کرد؟ به تمامی این سوالات در این نوشته پاسخ خواهیم داد.

مفهوم برند چیست؟

برند یک طراحی معمارگونه و محتواگرایانه از نام یک برند، شرکت یا سازمان است که به صورت یکتا برای آن مجموعه طراحی می شود تا برند یا سازمان را از رقبا متمایز نماید. با مشاهده هر برند، تمام مشخصات و ویژگی های آن در ذهن تداعی خواهد شد. با یک مثال ساده برند را تعریف می کنیم. به احتمال بسیار زیاد نام شرکت خودروساز «آ او دی» را شنیده اید. به برند این شرکت دقت کنید.

 

ثبت برند,مراحل ثبت برند,ثبت برند در ایران

برند شرکت آ او دی

 

همانطور که مشاهده می کنید این برند از چهارحلقه به هم پیوسته تشکیل شده است. این حلقه ها، نماد چهار شرکت خودرویی و دیزل ساز هستند که با همکاری یکدیگر به صنعت تولید این خودرو یاری رسانده اند. با دیدن این برند، تاریخچه و برند خودرو «آ او دی» در ذهن تداعی می شود.

 

ثبت برند در ایران

برای این که وارد جرگه برندها شویم، ابتدا باید برند خود را طراحی، معرفی و در ایران ثبت نماییم. اما قبل از ثبت برند در ایران باید اطلاعات دقیقی در این خصوص به دست آوریم و با کارشناسان این حوزه مشورت نماییم. شاید این سوال مطرح شود که لزوم ثبت برند چیست؟ اولین جواب ساده آن است که به واسطه ثبت برند، مخاطبان همیشگی شما همواره همراهتان هستند.

 

در هر مکانی که برند شما نمایان می شود و یا در تابلوهای شهری نشان داده می شود، همگان محصول یا خدمتی را که از شما دریافت نموده اند، به یاد می آورند. اما نکته دوم که اهمیت بیشتری دارد، تمایز است. چگونه می خواهید خود را از رقبا ممتاز کنید؟ اگر دو شرکت ارایه دهنده خدمات پستی باشند، چگونه عملکرد آنها بدون داشتن یک برند خاص، قابل تعریف و ارزیابی است. با ثبت برند، به برند، سازمان یا شرکت خود هویت می بخشید. پس برند به معنای هویت شماست.

 

در ادامه مثال گفته شده می توان گفت که با ثبت برند و معرفی عمومی آن می توانید مقابل خطاکارانی بایستید که قصد سوء استفاده از خدمات و محصولات شما به نفع خود را دارند. در نتیجه اهمیت ثبت یک برند به سادگی مشخص شد. فقط کلامی باقی ماند و آن، توجه به ثبت برند در اداره مالکیت معنوی ثبت اسناد و املاک ایران است. یعنی حتما باید برند شما در این اداره به عنوان هویت شما ثبت گردد تا مالکیت معنوی و به دنبال آن، مالکیت مادی برند در اختیار شما قرار گیرد.

 

از کجا شروع کنیم؟

در گام اول باید مطمئن باشید که مشابه برند شما وجود ندارد زیرا برند باید یکتا باشد. گاهی اوقات یک برند فقط قالبی تصویری دارد و گاهی تغییر شکل یافته حروف است. برخی اوقات نیز ترکیبی از این دو نوع می باشد. در هر صورت ثبت برند نیازمند آن است که بررسی شود که مشابهی ندارد.

 

استعلام برند قبل از ثبت

قبل از اقدام برای ثبت ابتدا باید ببینید این برند قبلا ثبت شده است یا خیر، اگر برند یا مشابه آن ( مثلا یک کلمه ماشبه داشته باشند ) برند شما قابل ثبت نخواهد بود و پس از ثبت اظهارنامه و صرف مدت زمان زیادی برند شما با اخطار رد مواجه خواهد شد. استعلام برند بدون صرف هزینه از اداره مالکیت معنوی ثبت اسناد امکان پذیر است اما در صورت هر گونه مشکل در این حوزه می توانید از لینک استعلام برند ثبت میزان استفاده کنید تا به صورت رایگان و آنلاین نتیجه استعلام به شما اطلاع داده شود.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

در گام بعد، در صورت مثبت بودن یکتایی برند از طریق استعلام صورت پذیرفته، ارائه مدارک مورد نیاز الزامی خواهد بود. قبل از معرفی مدارک باید اشاره نمود که ثبت برند برای افراد حقیقی و حقوقی مدارک متفاوتی را طلب می کند. لذا به تفکیک عمل خواهیم کرد.

 

الف) مدارک ثبت برندی شخص حقیقی:

کپی برابر اصل تمام مدارک شناسایی و کاری نظیر شناسنامه، کارت ملی، پروانه بهره برداری از برند، جواز تاسیس، پروانه ساخت (کپی برابر اصل کارت بازرگانی زمانی که برند به صورت حروف لاتین طراحی شود نیاز است.)

 

در پایان باید 10 نمونه از برند تایید شده را در ابعاد 6×6   سانتی متری ارائه نمایید.

 

ب) مدارک ثبت برندی شخص حقوقی:

تمامی مدارک مربوط به شخص حقیقی به انضمام کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت و تغییرات احتمالی رخداده در شرکت مورد نیاز است.

 

مراحل پایانی ثبت برند شامل تکمیل و ثبت اظهارنامه برند به صورت الکترونیکی و ارسال آن و به دنبال آن پرونده در نوبت بررسی توسط 3 کارشناس اداره ثبت قرار می گیرد که با نظر مثبت این سه تن، باید به تایید رئیس اداره علائم تجاری نیز برسد.

 

اگر تاییدیه نهایی صادر شود، از طریق ارسال پیامک به گوشی همراه شما، نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد. پس از دریافت پیامک با حضور در اداره مالکیت معنوی و تشکیل پرونده، با پرداخت هزینه در روزنامه رسمی، دو نوبت و به فاصله یکماه، آگهی در خصوص برند خود را منتشر می نمایید و پس از پرداخت حق ثبت، علامت تجاری خود را تثبیت می کنید. انتشار در روزنامه رسمی باعث خواهد شد تا اگر موارد مشابه برند شما جهت سوء استفاده مشاهده شود، حق دفاع در مراجع قانونی را داشته باشید. با اتمام این مراحل و در نهایت دریافت سند برند خود، ثبت برندی شما خاتمه می پذیرد. حالا، یک برند شده اید!

 

با توجه به مطالب ارائه شده مشخص است که تمام افراد حقیقی و حقوقی می توانند به ثبت برندی مورد علاقه خود بپردازند. نکته حائز اهمیت آن است که ثبت برند می تواند برای اشخاص متفاوتی که با یکدیگر در برندی خاص مشارکت دارند، صورت پذیرد اما برند تعریف شده حتی برای چند نفر باید یکتا باشد.

 

ثبت برند,مراحل ثبت برند,ثبت برند در ایران

مراحل ثبت شرکت

 

مراحل ثبت برند به طور دقیق

ما در اینجا به طور دقیق مراحل ثبت برند را به شما توضیح داده ایم که عبارتند از:

 

1- اخذ کد شناسایی برای شخص متقاضی (اعم از حقیقی و حقوقی) با ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی به نشانی iripo.ssaa.ir

 

2- پرینت اقرار نامه ارائه شده پس از ثبت نام در سایت و مراجعه به دفتر اسناد رسمی

 

3- اخذ شناسه یکتا و رمز تصدیق از دفترخانه

 

4- مراجعه به سایت و تایید حساب کاربری با نام کاربری و رمز عبور ارائه شده توسط سامانه و درج شناسه یکتا و رمز تصدیق در قسمت های مربوطه

 

5- ثبت اظهارنامه جدید

 

6- ورود اطلاعات خواسته شده و نهایی کردن درخواست ثبت اظهارنامه

 

7- پرداخت هزینه اداری که برای اشخاص حقوقی و حقیقی متفاوت است

 

8- پیگیری درخواست در سامانه

 

نکته: تمامی مراحل ثبت نام توسط پیامک به شماره درج شده در سایت ارسال می گردد همچنین می توانید با مراجعه به سایت مربوطه و وارد شدن در کارتابل خود، از وضعیت پرونده مطلع گردید.

 

1- قرار گرفتن در نوبت کارشناسی به صورت خودکار باتوجه به اظهارنامه ارائه شده توسط متقاضی

2- تاییدیه رئیس سازمان

3- صدور آگهی تقاضا ثبت برند

4- تشکیل پرونده فیزیکی ظرف 30 روز توسط متقاضی با ارائه تمام مستندات درج شده و بارگزاری شده در هنگام ثبت نام که می بایست اصل مدارک یا برابر با اصل آن ارائه گردد

 

نکته1: در صورت وجود وکیل، تشکیل پرونده و برابر با اصل کردن مدارک می تواند به عهده وکیل باشد.

 

در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر هستید می توانید به راهنمای ثبت برند موسسه کاج مراجعه کنید و سوالات خود را به صورت آنلاین مطرح نمایید.

 

نکته: مهلت 30 روزه اعلام شده برای یک بار قابل تمدید بوده و پس از آن در صورت عدم اقدام نسبت به تشکیل پرونده فیزیکی، درخواست شما کان لم یکن می گردد.

 

1- پرداخت هزینه آگهی تقاضا در سایت روزنامه رسمی بلافاصله پس از تشکیل پرونده در همان مدت 30 روزه اعلام شده

 

2- پس از گذشت 30 روز از تاریخ انتشار روزنامه آگهی تقاضا علامت تجاری، سامانه لینک پرداخت حق الثبت درخواست را درج می نماید

 

3- پرداخت هزینه حق الثبت که معمولا بین 150 تا 300 هزار تومان می باشد و از قسمت “ثبت انواع درخواست” “پرداخت حق الثبت” قابل انجام می باشد

 

4- صدور آگهی رسمی ثبت علائم تجاری

 

5- پرداخت روزنامه آگهی رسمی

 

6- مراجعه به اداره ثبت مالکیت معنوی با نسخه ی امضا شده روزنامه رسمی و پرینت آگهی رسمی ثبت برند و علامت

 

7- دریافت گواهی 10 ساله علامت تجاری مورد درخواست

 

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022