یک ماژول روسی در ایستگاه فضایی بین‌المللی دچار نشتی شدماژول روسی در ایستگاه فضایی،اخبار علمی،خبرهای علمی
به گفته ناسا هوا در حال نشت کردن از یک ماژول روسی در ایستگاه فضایی بین‌المللی است، با این وجود این آژانس تاکید دارد که هیچ جای نگرانی نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، جوئل مانتالبانو (Joel Mantalbano)، مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا در جریان یک نشست مطبوعاتی در روز چهارشنبه (۲۸ فوریه) گفت که در انتهای ماژول روسیه ایستگاه فضایی، جایی که فضاپیمای پروگرس این کشور به آزمایشگاه مداری متصل می‌شود، نشتی دارد.

 

مونتالبانو می‌گوید: من می‌توانم بگویم که این منطقه حدود ۰.۹ متر یا بیشتر طول دارد. ما با همکاران روسی خود در مرحله بعدی کار خواهیم کرد. در حال حاضر این نشتی تأثیری بر ایمنی خدمه یا عملیات وسیله نقلیه ندارد، اما چیزی است که همه باید از آن آگاه باشند.

 

مونتالبانو افزود که این نشتی هیچ تاثیری بر ماموریت کرو-۸ (Crew-8) نخواهد گذاشت. این ماموریت قرار است در ساعت ۲۳:۱۶ به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۷:۴۶ به وقت ایران) در روز شنبه (دوم مارس) انجام شود.

 

به گفته ناسا شدت نشتی تقریبا یک هفته قبل از پرتاب مجدد فضاپیمای تدارکاتی پروگرس به ایستگاه فضایی در روز ۱۴ فوریه افزایش یافت. این اولین بار نیست که نشتی در همان قسمت ماژول سرویس روسی نیاز به تعمیر دارد.

 

نشت‌های سخت‌افزاری روسی در ماه‌های اخیر باعث آزار ایستگاه فضایی بین‌المللی شده است. یک حادثه دراماتیک در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ رخ داد، زمانی که مایع خنک کننده یک فضاپیمای سایوز MS-22 به سرعت کمی پیش از انجام یک پیاده‌روی فضایی برنامه‌ریزی‌شده تخلیه شد و به دنبال آن پیاده‌روی فضایی نیز لغو شد.

 

آژانس فضایی روسیه یک سایوز جایگزین خالی به نام MS-23 به این ایستگاه فرستاد و فضاپیمای دارای نشتی را برای تجزیه و تحلیل به صورت خالی به زمین بازگرداند.

 

سه فضانورد آن فضاپیما به جای ۶ ماه، ۱۲ ماه را در ایستگاه فضایی بین‌المللی سپری کردند. فرانک روبیو، فضانورد ناسا، به دلیل نشتی و تاخیر در ارسال گزینه جایگزین، ۳۷۱ روز را در ایستگاه فضایی سپری کرد و رکورد جدیدی در آمریکا برای طولانی‌ترین حضور مداوم در فضا به ثبت رساند.

 

سپس، در ماه فوریه سال ۲۰۲۳، یک فضاپیمای باری دیگر روسی هنگامی که به ایستگاه فضایی متصل شده بود، دچار نشتی آمونیاک شد. نشتی دیگری هفت ماه بعد، این بار در ماژول آزمایشگاهی چند منظوره نائوکای روسیه اتفاق افتاد.

 

با این وجود ناسا تاکید دارد که نشتی رخ داده در حال حاضر خطری را متوجه ایستگاه فضایی بین‌المللی و حاضرین در آن نمی‌کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------