کشف یک سیاره قابل سکونت به اندازه زمینسیاره قابل سکونت به اندازه زمین،اخبار علمی،خبرهای علمی
دانشمندان سیاره جدیدی به اندازه زمین کشف کرده‌اند که تنها ۴۰ سال نوری از ما فاصله دارد که می‌تواند از حیات انسان یا موجودات فضایی پشتیبانی کند.

به گزارش شفقنا، وبگاه آرتی عربی نوشت: «این سیاره که Gliese 12 b نام دارد توسط ستاره شناسان دانشگاه وارویک و با استفاده از ماهواره‌های ناسا مشاهده شده است، کارشناسان می‌گویند این سیاره با دمای سطحی حدود 42 درجه سانتیگراد، یکی از معدود سیارات سنگی شناخته شده‌ای است که انسان‌ها از نظر تئوری می‌توانند در آن زنده بمانند البته در صورتی که بتوانیم به آنجا برسیم».

 

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که جو Gliese 12 b چگونه به نظر می‌رسد، یا اینکه آیا واقعا جو دارد یا خیر، اما آنها می‌گویند که اندازه آن مشابه زهره است و هر 12.8 روز زمینی به دور ستاره میزبان خود می چرخد.

 

در مقاله‌ای که در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society در 23 می منتشر شد، تیمی از دانشگاه‌های انگلیس و ایالات متحده Gliese 12 b را “نزدیک‌ترین سیاره معتدل به اندازه زمین که تاکنون کشف شده است” توصیف کردند.

 

طبق این گزارش؛ این می تواند به این معنی باشد که ستاره شناسان ممکن است یک قدم به اثبات قطعی وجود بیگانگان نزدیکتر باشند.

 

دمای سطح این سیاره ۴۲ درجه سانتیگراد (۱۰۷ درجه فارنهایت) تخمین زده می‌شود که معادل یک روز گرم تابستان در زمین است و بسیار کمتر از دمای اکثر ۵۰۰۰ سیاره فراخورشیدی است که تاکنون تایید شده است.

 

پروفسور «توماس ویلسون»، فیزیکدان دانشگاه وارویک که با استفاده از داده‌های ماهواره‌های ناسا در این کشف مشارکت داشت. وجود این سیاره و ویژگی‌های آن مانند اندازه، دما و فاصله آن از زمین را تایید کرد.

 

پروفسور ویلسون گفت: “این یک کشف واقعا هیجان انگیز است و به ما در تحقیقات ما در مورد سیاره‌های مشابه زمین در سراسر کهکشان کمک می کند.”

 

وی افزود: سیاراتی مانند Gliese 12 b بسیار اندک و کم هستند، بنابراین بسیار نادر است که بتوانیم یکی از آنها را از نزدیک بررسی کنیم و از جو و دمای آن مطلع شویم.

 

دانشمندان بخشی از یک تیم بین المللی که با ناسا برای کشف این سیاره با استفاده از ماهواره TESS این آژانس همکاری کردند، دریافتند که ستاره معادل خورشید ما به نام Gliese 12 یک کوتوله قرمز سرد است که در صورت فلکی حوت قرار دارد.

 

اندازه ستاره تنها حدود ۲۷ درصد اندازه خورشید ما و حدود ۶۰ درصد دمای سطح خورشید است، فاصله بین ستاره گلیس ۱۲ و سیاره جدید تنها ۷ درصد فاصله زمین و خورشید است، این سیاره ۱.۶ برابر بیشتر از انرژی دریافتی زمین از خورشید از ستاره خود انرژی دریافت می‌کند.

 

این قرمزها تمایل به فعالیت مغناطیسی دارند و در نتیجه شعله‌های پرتو ایکس مکرر و قدرتمند ایجاد می‌کنند. با این حال، تجزیه و تحلیل‌های انجام شده توسط دانشمندان به این نتیجه رسیدند که گلیز ۱۲ هیچ نشانه‌ای از رفتار شدید را نشان نمی‌دهد.

 

این سیاره برای اولین بار در آگوست ۲۰۲۱ مشاهده شد، اما دانشمندان اخیرا شواهد کافی برای تایید وجود آن کشف کردند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------