آخرین اخبار علمی

ناسا،اخبار علمی،خبرهای علمی

موشک غول پیکر ناسا از آشیانه بیرون آمد

ناسا بالاخره موشک عظیم‌الجثه سیستم پرتاب فضایی (SLS) را از آشیانه آن بیرون آورد تا آن را برای پرتاب در سال آینده به فلوریدا…

منشا اتمسفر خارجی كره ماه كشف شد 

 

منشأ اتمسفر خارجی کره ماه

 

 

اخترشناسان سرانجام موفق به كشف منشا اتمسفر خارجی كره ماه شدند.سال‌ها پیش، دانشمند‌ان علم نجوم كشف كردند كه كره ماه كه مدت‌های مدید تصور می‌شد هیچ اتمسفری ندارد، در واقع دارای یك جو خارجی یا اگزوسفر بی‌نهایت نازك است؛ اما این دانشمند‌ان مطمئن نبودند كه لایه ظریف اگزوسفر چگونه تشكیل می‌شود.

 


در واقع دانشمند‌ان بر این باور بودند كه یون‌های تشكیل دهنده اگزوسفر قمری در سطح ماه به واسطه تعامل با فوتون‌های خورشیدی، پلاسما در مگنتوسفر زمین یا میكروشهابسنگ‌ها تولید می‌شوند.

 


هم اكنون این دانشمند‌ان با استفاده از مدارگرد قمری ژاپنی SELENE در یك سیستم بین‌المللی برای اولین بار اگزوسفر قمری را در زمانی كه ماه در درون مگنتوسفر زمین قرار داشت، رصد كردند.

 


اخترشناسان یون‌های چندین عنصر را در ارتفاع ۱۰۰ كیلومتری بالای سطح ماه شناسایی كردند.

 


در مطالعات قبلی، یون‌های منشاء گرفته از ماه در زمانی كه ماه تحت تاثیر بادهای خورشیدی بود، شناسایی شده بودند، اما در این تحقیق جدید برای اولین بار این یون‌ها زمانی كشف شدند كه ماه تحت تاثیر ذرات باد خورشیدی یا پلاسمای دنباله مغناطیسی زمین نبود.

 


نتایج مشاهدات نشان می‌دهد كه پدیده‌های محرك فوتون خورشیدی در تولید ذرات لایه اگزوسفر كره ماه حاكم هستند.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------