آخرین اخبار علمی

فنس الکتریکی

فنس الکتریکی راهکاری ایمن جهت جلوگیری از سرقت

نوعی حصار به نام فنس الکتریکی وجود دارد که هوشمند، مدرن و دارای ظاهری شیک است. این حصارها امروزه بیشترین کاربرد را برای…

سیب‌زمینی قرمز مشتری غرق در لکه سرخ/ عکسسیب‌زمینی قرمز,اخبار علمی ,خبرهای علمی
فضاپیمای جونو ناسا پنجمین قمر گریزان مشتری را در حال عبور از لکه سرخ مشاهده کرده است و به اخترشناسان منظره نادری از این ماهواره طبیعی کوچک اما جذاب ارائه می‌دهد. 

به گزارش خبرآنلاین، مشهورترین قمرهای مشتری چهار قمر آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو هستند که هر کدام چندین هزار کیلومتر عرض دارند. پنجمین بزرگ‌ترین قمر شناخته شده این سیاره، آمالتیا است. این قمر در سال ۱۸۹۲ توسط ادوارد امرسون بارنارد، ستاره‌شناس آمریکایی، پیدا شد. او همچنین ستاره بارنارد و همچنین انبوهی از سحابی‌های تاریک را کشف کرد.

 

با وجود اینکه آمالتیا پنجمین قمر بزرگ مشتری است، ابعاد نسبتاً متوسطی دارد. با شکل نامنظم، مانند سیب زمینی، محور آن ۲۵۰ کیلومتر امتداد دارد. اندازه‌گیری‌های گرانش توسط فضاپیمای گالیله ناسا در اوایل دهه ۲۰۰۰ نشان داد که آمالتیا به جای سنگ جامد، بیشتر از یک توده قلوه سنگ تشکیل شده است که در کنار هم قرار گرفته‌اند.

 

در حال حاضر، جونو برای اولین بار از آمالتیا در طول 59 امین پرواز نزدیک مشتری خود، که در 7 مارس سال جاری رخ داد، تصویربرداری کرد. مدار جونو یک مدار طولانی و در حال چرخش به دور غول گازی است.

 

جونو آمالتیا را به صورت یک لکه سیاه ریز مشاهده کرد که ابتدا در برابر یکی از کمربندهای ابرهای تیره و گلگون مشتری قرار گرفته و سپس از خود لکه قرمز بزرگ عبور می‌کند. مقیاس باورنکردنی است. لکه قرمز نام بزرگ‌ترین توفان عظیم چرخان در سطح سیاره مشتری است. این توفان در راستای کمربندها و منطقه‌های مشتری جریان دارد. از زمان کشف این لکه تا کنون، بارها دیده شده که قطر آن تا سه برابر قطر زمین افزایش یافته‌ است.

سیب‌زمینی قرمز,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

آمالتیا، در دو تصویر از مشتری که توسط فضاپیمای جونو ناسا در 7 مارس 2024 گرفته شده است.

 

تصاویر نزدیک از آمالتیا توسط کاوشگرهای وویجر 1 و وویجر 2 ناسا و فضاپیمای گالیله چندین نقطه و دهانه درخشان و همچنین میزان قرمزی مرموز سطح آن را نشان می‌دهند. در واقع آمالتیا قرمزترین جسم منظومه شمسی است. هویت این پوشش قرمز ناشناخته باقی مانده است، اما یک احتمال این است که گوگردی است که توسط آتشفشان‌های آیو بیرون ریخته‌اند و راه خود را در فضا به همسایه آمالتیا رسانده است.

 

سیب‌زمینی قرمز,اخبار علمی ,خبرهای علمی

 

بهترین تصاویر ما از آمالتیا که توسط فضاپیمای گالیله ناسا گرفته شده است. این چهار تصویر جنبه‌های مختلف قمر کوچک را نشان می‌دهد.

 

راز عمیق‌تری در مورد آمالتیا این است که گرمای کمی بیشتر از آنچه از خورشید دریافت می‌کند را منتشر می‌کند. قمری به کوچکی آمالتیا این انرژی اضافی را از کجا می‌گیرد؟

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------