تولید پوشش های ارگانیک با استفاده از آب اخبار علمی ,خبرهای علمی,پوشش های ارگانیک
محققان دانشگاه TU Wien اتریش راهکار جدیدی را برای تولید پوشش های ارگانیک پیشرفته ابداع کردند که در آن حلال های سمی با آب جایگزین شده اند. 

به گزارش ایرنا ازپایگاه خبری ساینس دیلی، در این شیوه محققان آب را تا 180 درجه سانتیگراد در فشار معینی گرم می کنند. در این شرایط فشار به شدت افزایش یافته و در نتیجه بخش عمده آب به صورت مایع باقی می ماند اما ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آن تغییر می کند.

 

این وضعیت تعداد پیوندهای هیدروژنی هریک از مولکول های آب را با سایر مولکول ها کاهش می دهد و تعداد یون های آزاد H3O+ یا OH- در آن را افزایش می دهد. در این حالت آب هم دارای خاصیت اسیدی می شود و هم مانند یک کاتالیزور عمل می کند.

 

همچنین امکان حل شدن مولکول هایی که در دمای عادی محلول در آب نیستند، در این شرایط فراهم می شود. در نتیجه می توان مولکول های پوشش ارگانیک را با غلظت زیاد درون آب حل کرد تا پس از سرد شدن به صروت کریستال درآیند.

 

این در حالی است که در روش های فعلی از حلال های سمی برای تبدیل مولکول های پوشش ارگانیک به کریستال استفاده می شود که برای محیط زیست مضر هستند.

 

پوشش های ارگانیک علاوه بر رنگ های فوق العاده، دارای یک کاربرد فنی مهم هستند. این پوشش ها گروهی از مواد با ویژگی های بسیار خاص هستند که در انواع محصولات الکترونیکی از نمایشگرها گرفته تا کاغذ الکترونیکی و تراشه ها کاربرد دارند. خواص الکترونیکی این مواد در حالت کریستالی که مرتب ترین حالت مولکولی آن ها محسوب می شود، بهبود می یابد و کاربردهای جدیدی را در اختیار محققان می گذارد.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie منتشر شده است.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------