تولید اولین «سونار» جهان که در بیرون آب کار می‌کند اخبار علمی ,خبرهای علمی,سونار
مهندسان دانشگاه استنفورد برای اولین بار یک سونار یا ردیاب آوایی تولید کرده‌اند که نه تنها در درون آب، بلکه در بیرون آب نیز به خوبی کار می‌کند.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، سونار ابزاری مناسب برای مسیریابی و نقشه برداری از عمق دریاها و اقیانوس‌هاست، اما تا به حال در خارج از محیط دریا قابل استفاده نبوده است. از سوی دیگر انواع رادار و لیدار برای تحقیق و نقشه برداری سریع از زمین و آسمان به کار گرفته شده‌اند. اما این وسایل برای مسیریابی و نقشه برداری در زیر آب کاربردی ندارند.

 

از سوی دیگر ارسال امواج صوتی سونار از خارج از آب به زیر آن ممکن نیست. زیرا آب ۹۹.۹ درصد از انرژی این امواج را جذب می‌کند. محققان دانشگاه استنفورد روش تازه ای را ابداع کرده‌اند که ارسال و دریافت علائم سونار را از هوا ممکن کرده و از این طریق نقشه برداری از کف دریاها و تحقیق در مورد زندگی دریایی را تسهیل می‌کند.

 

سیستم جدید ابداع شده بدین منظور که پی‌ای اس اس نام دارد، اشعه لیزر را با پهپاد به سمت سطح آب می‌تاباند. این اشعه سپس در قالب یک فرکانس صوتی به سمت مقصد فرستاده می‌شود و همزمان با جذب انرژی اشعه لیزر، امواج مافوق صوتی در آب خلق می‌شوند که می‌توانند در قالب امواج مؤثر سونار عمل کنند. این امواج قبل از بازگشت به سطح آب به اشیای زیر آب برخورد کرده و آنها را جانمایی می‌کنند.

 

با توجه به توان بالای نور اشعه لیزر برای حرکت در هوا و در زیر آب از این روش می‌توان به بهترین نحو برای تصویربرداری سه بعدی از دنیای زیر آب استفاده کرد. یک نرم افزار نیز برای تصحیح و افزایش دقت اطلاعات جمع‌آوری شده بدین منظور به کار گرفته می‌شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------