عجیب ترین هدایا در دنیای دیپلماسی! / سیاستمداران چه چیزهایی به یکدیگر تقدیم کرده اند عجیب ترین هدایا,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
دادن هدیه به مسئولان کشور میزبان در سفرهای دیپلمات‌ها، سیاستمداران یا روسای جمهور، یک رسم است که نشانه‌ای از دوستی بین‌المللی دو کشور در نظر گرفته می‌شود.

به  گزارش  خراسان؛ بین مقام‌های سیاسی کشورهای مختلف اغلب هدیه‌های بزرگ، گران‌قیمت و البته گاهی عجیب ردوبدل می‌شود. تاریخچه این رسم به گذشته‌های بسیار دور برمی‌گردد. برای نمونه می‌توان به ابریشم‌هایی که امپراتوری بیزانس در قرون وسطا به غربی‌ها داد، اشاره کرد. هدایایی که از سوی مقام‌های رسمی یک کشور داده می‌شود، معمولا ارتباطی با مردم آن کشور و آداب‌ورسوم‌شان دارد و نشان از غرور، فرهنگ و سنت‌های منحصر به فرد آن کشور است. این سنت هرچند در قرون بعد هم تداوم پیدا کرد اما هدایا شکل و شمایل دیگری به خود گرفتند. به عنوان مثال در قرن 18، هند به جرج سوم پادشاه انگلستان یک یوزپلنگ هدیه داد! چوب بازی لاکراس، صدف حلزون و چکمه‌های کابوی هم از هدایای عجیبی است که در سال‌های بعدتر ملکه انگلیس از مقامات دیگر کشورها دریافت کرد. این دست هدیه‌ها هرچند معنای خاصی ندارند اما بیشتر آن‌ها نشانه حسن نیت دیپلماتیک هستند و در نهایت سر از بایگانی ملی کشورها درمی‌آورند. معمولا مراسم سخنرانی، ضیافت یا ادای احترام از مکان‌های تبادل هدیه هستند. به نظر می‌رسد هرقدر از گذشته فاصله می‌گیریم و به زمان حال نزدیک می‌شویم، هنر هدیه دادن بیش از هر چیز، به مسابقه هدایای عجیب و غریب و بی‌سابقه تبدیل می‌شود! در پرونده امروز زندگی‌سلام به چند مورد از هدایای جالب توجه و عجیبی که در دنیای روابط دیپلماتیک رد و بدل شده است، اشاره کرده‌ایم.

 

کره‌شمالی به کره‌جنوبی؛ 2 تن قارچ

در سال 2018 رهبر کره شمالی به عنو ان نشانه‌ای از بهبود روابط کشورش با کره‌جنوبی به رئیس‌جمهور این کشور دو قلاده سگ سفید از نژاد پونگ‌سان هدیه داد. این نژاد سگ به وفاداری و مهارت شکار مشهور است. دو قلاده سگ اهدایی‌ که حدود یک سال داشتند، به همراه سه کیلو غذا که برای کمک به خو گرفتن آن‌ها بود تحویل مقامات کره‌جنوبی شدند. این سگ‌های سفید و زیبا، جزو ثروت‌های ملی کره‌شمالی به شمار می‌روند. رئیس‌جمهور سابق کره‌جنوبی هم در سال ۲۰۰۰ پس از سفر به پیونگ‌یانگ یک جفت سگ پونگ سان هدیه گرفت. این سگ‌ها در سال ۲۰۱۳ به دلایل طبیعی پس از زایمان ۲۱ توله مردند. سگ‌های تازه‌وارد در دفتر ریاست‌جمهوری مون جائه که فردی حیوان دوست است و تعدادی سگ و گربه دیگر هم دارد، ساکن ‌شدند. همچنین رهبر کره‌شمالی در دیدار دیگری با رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در پیونگ‌یانگ به او ۲ تن قارچ گران قیمت ویژه موسوم به «قارچ کاج» هدیه داد. براساس بیانیه سئول، این قارچ‌های خوراکی که بوی تند و مخصوصی دارند و در بین قارچ‌های خوراکی گران‌قیمت‌ترین محسوب می‌شوند، بین حدود ۴۰۰۰ سکنه سالخورده کره‌جنوبی که حین جنگ کره از خانواده‌هایشان جدا شده بودند، تقسیم ‌شد.

 

چین به کشورهای مختلف؛ دوچرخه

اگرچه جان کمپ استارلی مخترع انگلیسی پدر دوچرخه مدرن شناخته می‌شود اما در این‌که دوچرخه نمادی از پکن قدیم است، بحثی وجود ندارد. چین زمانی به عنوان «پادشاه دوچرخه» شناخته می شد زیرا میلیون‌ها نفر در سراسر این کشور از آن استفاده می‌کردند. جرج‌بوش رئیس‌جمهور اسبق آمریکا قبل از این‌که در سال 1989 رئیس‌جمهور شود، رئیس دفتر روابط آمریکا در پکن بود. در آن زمان، بوش و همسرش آخر هفته‌ها اغلب در حال دوچرخه‌سواری در شهر مشاهده می‌شدند. وقتی در سال 1989، بوش به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به پکن رفت و با لی‌پنگ، نخست‌وزیر وقت چین دیدار کرد لی به جای دادن هدیه لوکس، دو دوچرخه به بوش و همسرش هدیه داد تا خاطرات گذشته خود را در چین به یاد بیاورند. باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا، سوسیلو بامبانگ یودویونو رئیس‌جمهور سابق اندونزی و دیوید کامرون، نخست‌وزیر پیشین انگلیس هم به ترتیب در سال‌های 2009، 2013 و 2014 به عنوان هدیه دولتی از طرف چین، یک دوچرخه دریافت کردند.

 

استرالیا به آمریکا؛ بیمه‌نامه کروکودیل

در نوامبر 2011 در سفر باراک اوباما به استرالیا، رئیس جمهور آمریکا به عنوان هدیه یک بیمه‌نامه کروکودیل به ارزش 50 هزار دلار از یک مقام استرالیایی دریافت کرد که بر اساس آن اگر وی مورد حمله کروکودیل واقع می شد، مبلغی حدود ۵۰ هزار دلار به همسر وی پرداخت می شد. با توجه به مشهور بودن آن منطقه به داشتن بیشترین کروکودیل در سراسر استرالیا، تلاش مقامات استرالیا برای امنیت رئیس جمهور مهمان ستودنی است! اوباما با خوشحالی بیمه‌نامه را پذیرفت و گفت: «باید اعتراف کنم در زمانی که مشغول بازنگری لایحه خدمات پزشکی در آمریکا بودیم، بیمه کروکودیل از قلم افتاده بود!»

 

مالی به فرانسه؛ شتر

رئیس جمهور کشور مالی شتر زیبایی را به منظور قدردانی از اعزام نیروهای نظامی فرانسوی به کشورشان به فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه هدیه کرد. این شتر که قرار بود به یک باغ‌وحش در فرانسه منتقل شود باید قبلا واکسینه می شد و مدتی را در قرنطینه می‌گذراند. مقامات فرانسوی که حوصله این تشریفات را نداشتند شتر را به یک خانواده محلی اهل مالی سپردند تا از آن نگهداری کنند  اما اعضای این خانواده ترجیح دادند شتر را ذبح و از گوشت آن غذایی محلی به نام تاجین تهیه کنند! در یکی از نشست‌های کابینه وزیران، به آن‌ها اطلاع داده شد که شتر مالی به مصرف پخت و پز رسیده و خورده شده است. مقامات مالی از این بابت از پاریس عذرخواهی   و شتر بزرگ تر و زیباتر دیگری به فرانسوی ها هدیه کردند!

 

زیمبابوه به کره‌شمالی ؛ کشتی دست‌ساز

در سال 2010 رابرت موگابه دیکتاتور سابق زیمبابوه موافقت کرد یک جفت از برخی نادرترین حیوانات کشورش را به عنوان هدیه برای کیم جونگ ایل رهبر سابق کره‌شمالی در یک کشتی دست‌ساز قرار دهد و بفرستد. مقامات زیمبابوه تا آن جا پیش رفتند که یک جفت از فیل‌های وحشی، زرافه‌ها، کرگدن‌ها، گورخرها و میمون‌هایی را که قصد داشتند آن‌ها را به نابودی بکشانند به عنوان هدیه بسته‌بندی کردند تا برای کیم جونگ ایل ارسال کنند. اما اعتراضات بین‌المللی از طرف حامیان حفاظت از محیط‌زیست زیمبابوه، موگابه را مجبور کرد که از دادن این هدیه، منصرف شود.

 

آمریکا به روسیه ؛ یک دکمه نمادین

در سال 2009 هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، هدیه‌ای نسبتا غیرمعمول به وی داد. کلینتون به لاوروف، دستگاه دکمه‌ای قرمز رنگ بزرگی را که کلمه «reset» به معنای تنظیم مجدد به عنوان نماد آغاز روابط دو کشور روی آن نوشته شده بود، به همتای روسی خود هدیه کرد تا دوطرف با فشار دکمه reset، عملا روابط خود را از «کاغذ سفیدی» آغاز کرده باشند. نکته قابل توجه در این خصوص آن که روی این «دکمه نمادین» کلمه روسی معادل reset اشتباه نوشته شده بود و به جای کلمه «perezagruzka» به معنای راه‌اندازی مجدد، کلمه «peregruzka» به معنی بیش از حد شارژ شده حک شده بود. سرگئی لاوروف با مشاهده این اشتباه، در خصوص آن تذکر داد و گفت: «اشتباه کردید». 

 

انگلیس به استرالیا  ؛ 750 گرم چربی غاز

در سال 2011 ویلیام هیگ وزیر امورخارجه انگلستان هنگام ورودش به استرالیا هدیه‌ای غیرمعمول به کوین راد، همتای استرالیایی خود اهدا کرد. این هدیه غیرمعمول شامل ظرفی حاوی 750 گرم چربی غاز بود. هیگ در حساب شخصی خود به راد پیشنهاد کرد که از ترکیب عسل، آب گرم و چربی غاز به عنوان دارو استفاده کند. ظاهرا در آن زمان کوین راد دچار یک سرما خوردگی شدید بود و احتمالا ترکیب حاوی چربی غاز می‌توانست برای سرماخوردگی او مفید باشد. هیگ در حساب توئیتر خود نوشت: «چربی غاز تقدیم به کوین. این ماده برای سرفه‌های سینه بسیار مفید است.»

 

ونزوئلا به روسیه ؛ گیتار

تقریبا یک ماه پیش نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در دیدار با استیون سیگال بازیگر آمریکایی و قهرمان مشهور ورزش‌های رزمی که به عنوان نماینده ویژه وزارت‌خارجه روسیه به کاراکاس سفر کرده، یک هدیه عجیب داد و البته هدیه‌ای عجیب هم از او دریافت کرد. در حاشیه این دیدار، رئیس‌جمهور ونزوئلا به نماینده روسیه یک گیتار هدیه داد. سیگال هم در مقابل به مادورو یک شمشیر سامورایی اهدا کرد.

 

شوروی‌سابق به کره‌شمالی؛ لیموزین ضد گلوله

هدایای دریافتی عجیب‌وغریب کره‌شمالی از دیگر کشورها آن قدر زیاد است که این کشور موزه کاملی از هدایای ارسال شده به کیم ایل سونگ، کیم جونگ ایل و به تازگی کیم جونگ اون تشکیل داده است. از جمله هدایای قابل توجه در «سالن نمایشگاه دوستی بین‌المللی» در پیونگ‌یانگ، یک لیموزین ضدگلوله است که جوزف استالین رهبر شوروی سابق آن را به کیم ایل سونگ هدیه داده است. شمشیر و چندین صفحه شطرنج فرستاده شده توسط معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی، یک واگن کامل قطار هدیه مائو تسه تونگ بنیان گذار و اولین رهبر چین کمونیست، کیف پوست تمساح هدیه فیدل کاسترو رهبر کوبا و یک توپ بسکتبال با امضای مایکل جردن بسکتبالیست مشهور آمریکایی از دیگر مواردی هستند که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند.

 

 عجیب ترین هدایا,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

 

در سال 1990 رئیس‌جمهور اسبق آمریکا یک اژدهای کومودو از دولت اندونزی به عنوان هدیه دریافت کرد. این اژدها بزرگ ترین اژدهای نیمکره غربی در آن زمان بود. باوجود اهمیت تاریخی اژدها، بوش نتوانست این هدیه را نگه دارد و آن را به باغ‌وحش سینسیناتی اهدا کرد. وزن این اژدهای 9 فوتی در مدت زندگی در باغ‌وحش به بیش از 300 پوند رسید و بیش از 30 بار تولید مثل کرد. فرزندان حاصل از تولیدمثل این اژدها به باغ وحش‌های سراسر آمریکا اهدا شدند. در اندونزی، اژدهای کومودو که از توانایی برداشتن طعمه‌های دو برابر اندازه خود از جمله گوزن و گاومیش برخوردار است، یک گنجینه ملی محسوب می‌شود! 

 

بلغارستان به روسیه؛ توله‌سگ بلغاری

ولادیمیر پوتین، هدایای دیپلماتیک عجیب زیادی از مقام‌های دیگر کشورهای جهان دریافت کرده است. یکی از این هدایا، یک سگ چوپان بلغاری است. در سال 2010 نخست وزیر بلغارستان در حرکتی دوستانه، در کنفرانس خبری مشترک یک توله سگ 10 هفته‌ای را به پوتین هدیه داد و با این کار همتای روس خود را غافل گیر کرد. بویکو بوریسف نخست وزیر بلغارستان به پوتین گفت: «من این سگ را که از نژاد بلغار است، به ولادیمیر پوتین هدیه می‌کنم و امیدوارم برای شما خوشبختی بیاورد.» به گزارش خبرگزاری‌ها، پوتین هدایای زیادی از این دست دریافت کرده و این اولین بار نبوده که وی یک سگ از یک دیپلمات خارجی هدیه گرفته است. 

 

چین به کشورهای مختلف؛ پاندا

چینی‌ها بیش از هزار سال است که دیپلماسی پاندا را تمرین می‌کنند. با شروع سلسله تانگ(705-625)، چینی‌ها پانداهای زیادی را به رهبران کشورهای مختلف هدیه دادند اما این کار دهه 1950 در جمهوری خلق چین متوقف شد. از سال 1958 چینی‌ها یک بار دیگر دپیلماسی پاندا را احیا کردند به طوری‌که از 1958تا1982، 23 پاندا از سوی این کشور به عنوان هدیه به 9 کشور مختلف ارسال شد. در سال 1972 ، ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا در سفر خود به چین دو پاندا به نام‌های لینگلینگ و سینگسینگ دریافت کرد. در مقابل، نیکسون دو گاو نر به چین هدیه داد! پانداها به باغ وحش ملی واشنگتن فرستاده شدند و بیش از یک میلیون نفر در سال اول حضور آن‌ها در باغ وحش از آن‌ها بازدید کردند.

 

فرانسه به انگلیس ؛ ملخ غول‌پیکر

در سال 2002 ملکه الیزابت انگلیس تصمیم گرفت برای اولین بار هدایایی را که در طول حکومتش دریافت کرده است، به نمایش بگذارد. در مجموع هدایا، یک شیء عجیب توجه خبرنگاران را جلب کرد. این وسیله عجیب شبیه ملخ غول‌پیکری بود که برای خنک کردن نوشیدنی ساخته شده بود! این هدیه در سال 1972 توسط ژرژ پمپیدو نخست‌وزیر فرانسه به مسئولان انگلیسی اهدا شده بود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------