همه چیز درباره درختان مناسب روف گاردنبام سبز یا روف گاردن (Roof Garden) تکنیکی است برای ایجاد یک باغ عمودی در فضایی بین زمین و آسمان! ازآنجاکه یک باغ بدون درخت، گل و گیاه هیچ معنایی ندارد پس باید دست به انتخاب بزنید. انتخاب اینکه کدام گیاه؟ کدام درخت؟ اگر فکر می‌کنید برای خرید درختان مناسب روف گاردن نیاز به کمک دارید، این مطلب راهنمای موردنظر شماست.

 

درختان مناسب روف گاردن,انواع درختان مناسب روف گاردن,آشنایی با انواع درختان مناسب روف گاردن

انتخاب و خرید درختان مناسب روف گاردن

 

زیاد می‌بینیم که در طراحی بام سبز یا روف گاردن از درختان تزئینی مخصوص فضای سبز استفاده می‌شود. درختان عمری طولانی دارند و یکی از مهم‌ترین منابع تغذیه‌ای و درمانی ما محسوب می‌شوند. آن‌ها زیبا هستند؛ هوای اطراف مارا تصفیه می‌کنند؛ از شدت آلودگی صوتی و غبار می‌کاهند و همه جوره خوب‌اند. بنابراین سرمایه‌گذاری روی این موجودات سودمند بسیار هوشمندانه خواهد بود.

 

می‌بینیم که نگهداری از گیاهان آپارتمانی در داخل منازل و فضاهای سرپوشیده به یک فرهنگ تبدیل شده. اما در روف گاردن سیستم کمی متفاوت است. یکی از جذابیت‌های روف گاردن به کاشت درختان تزئینی و ایجاد محوطه‌ای مشابه یک باغ است. یک باغ که به‌جای حیاط بر روی سقف ساختمان بنا می‌شود و زیبایی و مزایای خاص خودش را دارد.

 

تجربه قد کشیدن درخت روی بام سبز نه‌تنها برای شما که برای درختان روف گاردن هم چالش‌برانگیز است. درختان بام سبز تجربیاتی متفاوت با درختان مناسب محوطه سازی فضای سبز دارند. تابش مستقیم آفتاب، عمق محدود خاک و کنترل رشد ریشه، شدت بیشتر وزش باد و بسیاری عوامل دیگر... همه این‌ها باعث شده طراحان فضای سبز در انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن (Roof Garden Plants) توجه بیشتری داشته باشند. بنابراین انتخاب یک درخت مناسب برای روف گاردن و نگهداری اصولی از آن اهمیت فراوانی در طراحی بام سبز دارد. اگر طراح روف گاردن هستید و یا به دنبال بهترین درختان مناسب روف گاردن می‌گردید، تا انتها همراه ما باشید.

 

درختان مناسب روف گاردن و نکاتی که نباید از قلم انداخت!

همه چیز درباره ی درختان مناسب روف گاردن,بهترین درختان برای روف گاردن,معرفی درختان مناسب روف گاردن

آشنایی با درختان مناسب روف گاردن

 

هنگام انتخاب درخت برای بام سبز هوشیار باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید. انتخاب درختان نامناسب برای روف گاردن عواقبی دارد که مطمئناً دوست ندارید گریبان گیر شما شود. موارد زیر بهترین راهنمای شما در انتخاب درختان مناسب روف گاردن هستند. قبل از خرید این درختان تزئینی به نکات زیر توجه داشته باشید.

 

• اقلیم

پشت بام سبز در کدام ناحیه جغرافیایی و با چه اقیلمی ساخته می‌شود؟ این سؤالی است که مجری روف گاردن حتماً پیش از انتخاب درخت برای بام سبز از خود می‌پرسد. شما می‌توانید بهترین و گران‌ترین درختان تزئینی را از هر جای دنیا خریداری کنید و در روف گاردن بکارید. اما نمی‌توانید تضمین کنید که این درخت در این شرایط با مشکل مواجه نمی‌شود و یا صدمه نمی‌بیند. درباره درختان سازگار با اقلیم منطقه خود تحقیق کنید و سپس بهترین گزینه‌ها را خریداری نمایید.

 

• نور

بعضی گیاهان سایه دوست هستند و برخی اگر نور مستقیم آفتاب را بر برگ‌هایشان حس نکنند بیمار می‌شوند. با توجه به شرایط منطقه و نوری که به روف گاردن می‌تابد، میان درختان زینتی نور دوست یا سایه‌پسند بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

• آب

اگر قرار است درختان روف گاردن را با آب باران تغذیه کنید، مطمئن شوید میزان بارندگی به‌اندازه کافی باشد. اگرنه باید به فکر سیستم آبیاری اتوماتیک یا دستی برای روف گاردن باشید.

 

• خاک

عمق خاک و نوع آن در رشد درخت تأثیر زیادی دارد. خاک کم‌عمق رشد برخی درختان را کند کرده و یا متوقف می‌کند. بنابراین اگر از درختان مناسب روف گاردن انتظار رشد سریع دارید به عمق و نوع خاک توجه داشته باشید.

 

درختان تزئینی مناسب روف گاردن

آشنایی با درختان مناسب روف گاردن,درختان میوه مناسب روف گاردن,مناسب ترین درختان میوه برای روف گاردن

درختان تزئینی مناسب روف گاردن

 

در ادامه لیستی از بهترین و محبوب‌ترین درختان مناسب دیوار سبز در اختیار شما قرارگرفته. همچنین برای کمک بیشتر به شما جهت انتخاب درخت تزئینی مناسب روف گاردن، به بعضی ویژگی‌های این درختان اشاره‌شده است.

 

درخت تزئینی زیتون

در کشور ما تنوع بالایی از درخت زیتون پرورش داده می‌شود. در میان آن‌ها زیتون تزئینی بیشترین محبوبیت را داشته و در ساخت روف گاردن یا بام سبز کاربرد دارد. درخت زیتون ازآن‌جهت در طراحی فضای سبز خصوصاً طراحی روف گاردن استفاده می‌شود که گونه درختی به‌شدت مقاومی است. در گونه‌هایی از زیتون نزئینی درختانی با عمر 50 تا 1000 ساله با ارزش مادی و معنوی بالا وجود دارند. این درخت بسیار سازگار است و در هر شرایطی به رشد و بقا ادامه می‌دهد. برای خرید درخت زیتون تزئینی جهت روف گاردن حتماً و حتماً به فروشندگان معتبر گل و گیاه مراجعه کنید.

 

لیدی پالم

درخت لیدی پالم یا نخل پالم بهترین انتخاب برای پشت بام‌ سبز کم‌نور است. لیدی پالم تابش مستقیم آفتاب را تحمل نکرده و نور بدون فیلتر باعث سوختگی برگ‌های آن می‌شود. لیدی پالم به‌عنوان درخت آپارتمانی هم در طراحی فضای سبز داخلی به کار می‌رود. البته به‌عنوان درخت روف گاردن هم می‌توان رو این نخل جذاب حساب باز کرد. اگر لیدی پالم را در شرایط خوبی نگهداری کنید، در فصل بهار شاهد شکوفه‌های زردِ معطر آن خواهید بود.

 

نخل زینتی سیکاس

نخل سیکاس یا پالم سیکاس رولوتا در بین درختان مناسب روف گاردن چندان شناخته شده نیست. این درخت همیشه‌سبز نمای زیبایی به روف گاردن یا هر نوع محوطه سازی می‌بخشد و با نور کم هم به‌راحتی کنار می‌آید. نخل سیکاس یک گیاه دوپایه و دارای جنس نر و ماده است. نخل تزئینی سیکاس رولوتا تا 7 متر قد می‌کشد و در شرایط مناسب تا 700 سال هم عمر می‌کند. ازآنجاکه قدمت این نخل در کشور ما به صد سال هم نمی‌رسد، حداکثر سایز موجود آن حدود 2.5 متر است.

 

پالم واشنگتون

از نخل واشنگتون در شهرهای شمالی به‌عنوان درخت مناسب محوطه سازی و روف گاردن استفاده می‌کنند. اگر به شهر رامسر سفر کرده باشید، حتماً در میدان معلم تعدادی از قدیمی‌ترین نخل‌های واشنگتون در کشور را دیده‌اید. درخت نخل واشنگتون یا پالم واشنگتون برگ‌های بادبزنی زیبایی دارد و از سرما بیزار است.

 

در لیست خرید درختان مناسب روف گاردن در شهرهای شمالی این نخل جذاب را هم بگنجانید. قدِ بلند پالم واشینگتون که در شهرهای شمالی کشور به 20 متر هم می‌رسد توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. توصیه می‌کنیم اگر به دنبال یک درخت قدکوتاه برای بام سبز هستید، سمت نخل واشنگتون نروید.

 

نخل فنیکس

نخل فنیکس یا پالم فنیکس یک درختچه خرمای تزئینی با قد کوتاه است. این نخل کوتوله به‌عنوان تک‌درخت در محوطه سازی‌ فضای سبز و یا برای مسیر سازی استفاده می‌شود. نخل فنیکس آفتاب دوست است و نگهداری از آن به‌عنوان درخت آپارتمانی توصیه نمی‌شود. در عوض از پالم فنیکس در محوطه سازی فضای سبز و یا به‌عنوان درخت مناسب روف گاردن استفاده کنید.

 

پالم لاتانیا

نخل لاتانیا یا پالم لاتانیا نخلی مقاوم به سرما با برگ‌های بادبزنی است که اقلیم گرم و نیمه گرم را می‌پسندد. درخت نخل لاتانیا از محبوب‌ترین درختان مناسب روف گاردن است که در محوطه سازی و حاشیه سازی هم استفاده می‌شود. لاتانیا در اقلیم سردسیر توصیه نمی‌شود اما اگر می‌توانید شرایط نگهداری آن را فراهم کنید، در کاشت آن تردید نورزید. درخت پالم لاتانیا از زیباترین درختان مناسب روف گاردن است.

 

کوکوس پالم

درخت نخل کوکوس یا کوکوس پالم یکی از لوکس‌ترین و البته ظریف‌ترین درختان مناسب روف گاردن است. این درخت در ارتفاع‌های مختلف پرورش داده می‌شود و ارتفاع آن از 1 تا 4 متر متغیر است. زیبایی و مقاومت بالای نخل کوکوس توجه طراحان روف گاردن را به خود جلب می‌کند.

 

درختان میوه مناسب روف گاردن

آشنایی با انواع درختان مناسب روف گاردن,همه چیز درباره ی درختان مناسب روف گاردن,بهترین درختان برای روف گاردن

درختان میوه مناسب روف گاردن

 

حالا که قیمت زمین انقدر زیاد شده، داشتن باغ میوه آن‌هم در دل شهر کمی رؤیایی به نظر می‌رسد. البته طراحان فضای سبز آن را به یک رویای صادقه مبدل کرده‌اند! باورتان می‌شود که بتوانید در پشت بام منزلتان درخت میوه بکارید؟ درختانی که خودتان پرورش داده و از آن‌ها میوه‌های اورگانیک برداشت می‌کنید! بی‌تردید برای علاقه‌مندان به باغبانی چیزی لذت‌بخش‌تر از این وجود ندارد. درواقع یکی از کاربردی‌ترین روش‌های کسب بهره از روف گاردن یا بام سبز، کاشت درختان میوه است.

 

کاشت درخت میوه در روف گاردن از یک دیدگاه دیگر هم اهمیت دارد. برخلاف بسیاری از گیاهان ثمردار و صیفی‌جات، درختان یک‌بارمصرف نیستند. یعنی شما با یک‌بار پرورش و سرمایه‌گذاری روی یک درخت، تا سال‌ها از میوه آن بهره‌مند می‌شوید. جالب نیست؟ البته این موضوع در کشور ما مغفول مانده و به امکان پرورش گیاهان اورگانیک در بام ساختمان کمتر توجه می‌شود. در کشورهای پیشرفته از پرورش گیاهان خانگی خصوصاً در تراس سبز یا بام منازل استقبال فراوانی می‌شود. دوره‌های متعددی برای خانم‌ها و آقایان خانه‌دار و علاقه‌مندان برگزار می‌کنند تا در پرورش گیاهان ثمردار تخصص پیدا کنند.

 

مواد غذایی تازه، سالم و در دسترس نیازی است که شاید در آینده بیشتر درگیر آن شویم. پس چه‌بهتر که از همین حالا برای آن فرهنگ‌سازی انجام شود. در ادامه با تعدادی از درختان میوه مناسب روف گاردن آشنا می‌شوید:

 

درخت بلوبری

تابه‌حال درخت بلوبری را از نزدیک دیده‌اید؟ این درخت که بانام درخت زغال‌اخته آبی هم شناخته می‌شود، برای بام سبز مناسب است. درخت بلوبری برای پرورش به فضا و عمقِ خاک زیادی نیاز ندارد. پس با آسودگی در بام سبز خود درخت بلوبری بکارید:

 

درخت زردآلو

درخت زردآلو بسیار ارزشمند است و در شرایط اقیلمی معتدل و خشک به‌خوبی رشد می‌کند. مرند را به‌عنوان شهر زردآلوی ایران می‌شناسند. اگر در منطقه شما زردآلو خوب عمل می‌آید حتماً به‌عنوان درخت روف گاردن از آن استفاده کنید. آغاز میوه دهی این درخت در مناطق گرم 2 سال و در شهرهای سردسیر 4 سال زمان می‌برد. برای کاشت درخت زردآلو در روف گاردن از خاک شنی معمولی و بدون کود یا حاوی کود پوسیده دامی استفاده کنید.

 

درخت لیمو

درخت لیمو بسیار مقاوم است و تقریباً در همه شرایط آب و هوایی پرورش داده می‌شود. بذر لیمو حتی در گلدان و فلاورباکس هم خوب رشد می‌کند و به میوه دهی می‌رسد.. اگر در روف گاردن فضای کافی برای یک درخت کامل ندارید، بذر درخت لیمو را در فلاورباکس بکارید. به‌این‌ترتیب یک درختچه لیمو با رشد کنترل‌شده خواهید داشت.

 

صحبت پایانی

سعی کردیم در این مطلب به شما دید خوبی درباره درختان مناسب روف گاردن بدهیم. به این منظور در آغاز درباره اهمیت انتخاب صحیح درخت برای روف گاردن صحبت کردیم.  درنهایت به معرفی بهترین درختان تزئینی و ثمردار برای بام سبز یا باغ عمودی پرداختیم. امیدواریم در دستیابی به این هدف موفق بوده و سؤالات شمارا پاسخ داده باشیم. این مطلب توسط شرکت ایده سبز | گسترده‌ترین شرکت طراح و مجری روف گاردن در ایران تهیه شده. خوشحال می‌شویم که از طریق شماره‌های 09121173266، 09126494926  و 02177245295  پاسخگوی سؤالات تکمیلی شما عزیزان باشیم.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------