انواع بلیت هواپیماانواع بلیت هواپیما,بلیت هواپیما

انواع بلیت هواپیما

 

برای سفر کردن با هر وسیله نقلیه‌ای لازم است از قدم اول با اصول و قواعد آن وسیله نقلیه آشنا باشید تا بتوانید سفر خود را به بهترین نحو مدیریت کنید. قدم اول و شاید مهم‌ترین قدم در سفر کردن با هواپیما شناخت انواع بلیت هواپیما است.

 

برای انتخاب بلیت هواپیما مناسب باید چه کنیم؟

بلیت هواپیما انواعی دارد که در صورت آشنایی با آن‌ها و داشتن اطلاعات لازم درباره‌شان، می‌توانید مناسب‌ترین پرواز را برای سفرتان تهیه کنید. در این مطلب با انواع بلیت هواپیما، قیمت و چگونگی خرید آن آشنا می‌شوید.

 

بلیت هواپیما بر اساس قیمت و چگونگی به فروش رسیدن آن، به دو دسته سیستمی و چارتری تقسیم می‌شود. هر یک از این بلیت ها مزایا و معایبی دارند که در صورت آشنایی با آن می‌توانید مناسب‌ترین بلیت هواپیما را برای سفر خود انتخاب کنید.

 

بلیت هواپیما سیستمی

بلیت اگر به صورت مستقیم از طریق شرکت هواپیمایی آن، مثل هواپیمایی ایران ایر، زاگرس، ماهان، تابان و ... به فروش برسد و در اختیار مشتری قرار بگیرد، بلیت سیستمی است.

 

در این نوع از بلیت ها، شرکت های هواپیمایی پروازهای مشخصی را به صورت طولانی مدت برنامه ریزی می کنند و به مسافران این امکان را می دهند که برای سفر خود در آینده برنامه ریزی، و بلیت هواپیما آن را خریداری کنند.

 

یکی از مهم ترین مزایای این این نوع بلیت ها، علاوه بر ثابت بودن برنامه پرواز، امکان کنسل کردن بلیت هواپیما با استرداد بخشی از هزینه بلیت به مسافر است.

 

مزیت دیگر بلیت های سیستمی این است که بر خلاف بلیت های چارتر که تنها در مسیرهای پرتردد هوایی به فروش می رسند، به صورت منظم برای تمامی مسیرهای پروازی موجود هستند.

 

بلیت هواپیما به صورت سیستمی را می توانید به صورت مستقیم از خود ایرلاین یا آژانس های مسافرتی نمایندگی آن ها تهیه کنید.

 

بلیت چارتری

قیمت بلیت هواپیما معمولا بر اساس کلاس پروازی، فاصله مبدأ تا مقصد، شرکت هواپیمایی و ... تعیین می‌شود. اما با وجود همه این معیارها، عامل مهم دیگری که در نرخ بلیت تأثیرگذار است، سازمانی است که بلیت را می‌فروشد.

 

آژانس‌های هواپیمایی معمولا برای مسیرهای پرتردد، تعدادی از صندلی های هواپیما را از قبل با قیمتی ارزان، از شرکت های هواپیمایی رزرو می‌کنند و خودشان به صورت مستقیم به مسافران می‌فروشند. این موضوع باعث می‌شود زمانی که شرکت هواپیمایی بلیت‌هایش از قبل به فروش رفته و ظرفیتش تکمیل شده، شما با مراجعه به آژانس هواپیمایی بتوانید بلیت مورد نظرتان را خریداری کنید.

 

از آنجا که نرخ بلیت هواپیما در پروازهای سیستمی بر اساس مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری تعیین می‌شود، بلیت هواپیما چارتر معمولا قیمتی شناور و کمتر از بلیت های سیستمی دارند.

 

اما بلیت هواپیما به صورت چارتر معایبی هم دارد که قبل از خرید بهتر است به آن توجه کنید. اول از همه اینکه بلیت‌های چارتری را نمی‌توان کنسل کرد و در صورت از دست دادن پرواز هم پولی به شما بازگردانده نمی‌شود.

 

دومین مشکل بلیت چارتر این است که نرخ بلیت خردسال مانند قیمت بلیت بزرگسال محاسبه می‌شود. در صورتی که پروازهای سیستمی بلیط هواپیما برای خردسالان را با نرخ کمتری عرضه می‌کنند.

 

در نتیجه بهتر است تنها زمانی از بلیت‌های چارتری استفاده کنید که کودکی همراهتان نیست و از انجام سفر خود اطمینان دارید. ارزانترین بلیت هواپیما را در فلایتیو (Flightio.com) با سریع‌ترین نتایج جست‌وجو و پشتیبانی حین سفر، تهیه کنید!

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------