فشار روانی و نوشداروی آرامش (1) 

 

فشار روانی و نوشداروی آرامش

 

فشار روانی را اندوه قرن بیستم نامیده اند، اما گویا در قرن بیست و یک این مساله اندوهناک تر نیز شده است و  شاید بتوان مقابله با آن را بزرگترین چالش انسان های امروز نامید. جامعه پر شتاب امروز، عامل اصلی ایجاد فشار روانی(یا استرس) است.

 

همه ما چه بخواهیم، چه نخواهیم به طور دایم در معرض انواع استرس ها با شدت های متفاوت هستیم. ترافیک، برخورد نا مناسب کارمند یک اداره، خستگی عصبی، تنش های خانوادگی، حتی وضعیت هوا می توانند یکی از هزاران عامل استرس زا باشند و انواع بیماری های سایکوسوماتیک(بیماری های جسمی که ریشه در مشکلات روانی دارند) مانند زخم معده، بیماری های پوستی و فشار خون، کاهش آستانه تحمل و درگیری های غیر ضروری با افراد مختلف، کاهش تمرکز فکر، افت بازده کارها و ... نیز از تبعات منفی تحمل این فشارها در صورتی است که رفتار و عکس العمل مناسب در مواجهه با آنها پیش نگیریم.

 

بهترین راه مقابله

 

برای کنار آمدن با استرس راه های بسیار ساده ای وجود دارد که با پیش گرفتن آنها زندگی آرام و لذت بخشی را تجربه خواهید کرد. اما بهترین راه مقابله با استرس ممانعت از تولید آن است(باز هم پیشگیری بهتر از درمان). استرس در اثر عوامل بیرونی (مانند سخنان توهین آمیز یک رهگذر) و یا عوامل درونی (مانند افکار مزاحم) می تواند ایجاد شود اما اگر ما بتوانیم در افکار یا رفتار خود تجدید نظر کنیم ضرورتی نخواهد داشت که دچار فشار روانی شویم. به عنوان مثال می توان بر اشتباه رهگذر چشم پوشید و توهین او را نادیده گرفت یا با مشغول کردن فکر به کاری سرگرم کننده و مثبت مانع از تجمع افکار مزاحم در ذهن شد. اتخاذ شیوه زندگی آرام و توام با متانت و خویشتنداری، ایجاد ظرفیت بالا در برابر ناملایمات و ناکامی ها، صبر و شکیبایی، انجام عاقلانه کارها به طوری که کمترین ضرر و در نتیجه فشار روانی را در پی داشته باشد، همصحبتی با دوستانی که دارای روحیه مثبت و آرامی هستند و پیشگیری از بیماری های مختلف در مقابله با استرس جزو بهترین راهکارها به حساب می آیند.


آرام باشید

 

یکی دیگر از راه های بسیار قدرتمند در مقابله با فشار روانی که تاثیری شگفت و کلی دارد عبارت از این است که اندکی از شتاب کارها بکاهید. گفتیم جامعه امروز پر شتاب است، اما می توان ترتیبی اتخاذ کرد که رفتار ما آرام تر باشد. می توان به آرامی غذا خورد، با آرامش بیشتری نماز خواند، کمی آرامتر راه رفت و کمی - فقط کمی - آرامتر رانندگی نمود. از امروز تصمیم بگیرید برای دقایقی برخی کارها را در آرامش کامل انجام دهید درست مانند اینکه فیلم  به حالت آهسته تماشا می کنید، گویا فرصت نا محدودی برای انجام کارها دارید و به خودتان قول بدهید حوصله تان از این کار سر نرود. با انجام مرتب این تمرین پس از مدتی شاهد گسترش این آرامش به سایر قسمت های زندگی تان خواهید شد.

 

کارهای مفید

 

برخی کارها نیز هستند که انجام آنها به آرامش شما کمک بسیاری می کند، به ویژه زمانی که دچار فشارروانی هستید، با انجام برخی از این فعالیت ها بلافاصله به حالت عادی برمی گردید. دوش آب سرد(به ویژه در تابستان و آب ولرم در زمستان) بهترین وسیله برای آرامسازی و سکون است. هیچ چیز مانند یک دوش خنک کلافگی و خستگی یک روز کاری در وسط تابستان گرم رابرطرف نمی کند. ماساژ ملایم نیز از جمله راه های سریع برای دفع فشار روانی است به ویژه ماساژ شانه، کتف و عضلات پشت. لبخند به لب داشته باشید، این کار نیز به آرام شدن تان کمک می کند. کنترل تنفس نیز از دیگز راه های مقابله با فشار روانی است. چون به هنگام استرس ریتم تنفس به هم می خورد(تند یا کند می شود) به برگرداندن آن به شرایط عادی خود به خود استرس نیز کاهش می یابد. قدم زدن به کاهش و برطرف کردن فشار روانی کمک می کند. قدم زدن به خاطر تحرکی که در سیستم گردش خون ایحاد می کند از تجمع خون در ناحیه ای خاص جلوگیری کرده و سبب ایجاد تعادل در سیستم های گوناگون بدن می شود.


اینها را نخورید

 

شنیدم کسی گفته بود با تغییر در غذای انسان ها می توان یک انسان شریف را به یک جنایتکار تبدیل کرد! این سخن اگرچه اغراق آمیز اما راست است. غذاهایی که نوش جان می کنید صد در صد بر روحیه و شخصیت شما تاثیر می گذارند. نیکوتین و کافیین و الکل سه دسته از موادی هستند که به اشتباه عامل کاهش فشار روانی دانسته می شوند در حالی که برعکس تحقیقات فراوانی نشان داده است که هرچه میزان مصرف این مواد بیشتر باشد میزان تحریک پذیری در شرایط استرس زا نیز بیشتر است. استفاده زیاد از مواد خیلی شیرین و با قند فراوان نیز در افزایش تحریک پذیری تاثیر مثبت دارند. مصرف بیش از حد و خودسرانه قرص های آرام بخش نیز در کاهش آستانه تحریک پذیری نقش دارد یعنی با مصرف بیش از حد این گونه دارو ها تحریک پذیری شما بیشتر می شود و با هر بهانه ای سریع از کوره در می روید. غذاهای سنگین و پرچرب نیز به خاطر سنگینی زیادی که در معده ایجاد می کند و ساعات طولانی که دستگاه گوارشی را به فعالیت وا می دارد باعث افزایش تحریک پذیی می شود. به طور کلی هرچه غذاها طبیعی تر، سالم تر و تازه تز باشند در پیشگیری از استرس موثرترند.

 

برای حفظ آرامش باید در تعادل زندگی کرد. دقایقی استراحت بین فشار کار روزانه به مثابه همان تیز کردن اره است که نه تنها کارآیی را بیشتر می کند که باعث حفظ آرامش نیز می گردد

 

استراحت کنید

 

کار و تلاش جوهر مرد و عامل موفقیت و پیروزی است اما کار مداوم و بی وقفه و مشغله های فراوان عامل شکست و به هم ریختن انسان است. داستان معروف دو چوب بر که یکی بی وقفه می برید و دیگری هر از چند ساعتی می نشست و اره اش  را تیز می کرد را شنیده اید؟ آخر روز که دو نفر که محاسبه بریده های خود نشستند آنکه بیشتر استراحت کرده بود بیشتر هم چوب بریده بود. کسانی که دایم در کار غرق می شوند به یک خستگی مزمن دچار می گردند که هم آرامش روانی شان را به هم می زند و هم کارایی را پایین می آورد و در طولانی مدت نیز باعث فرسودگی و انواع بیماری های مختلف می شود. برای حفظ آرامش باید در تعادل زندگی کرد. دقایقی استراحت بین فشار کار روزانه به مثابه همان تیز کردن اره است که نه تنها کارآیی را بیشتر می کند که باعث حفظ آرامش نیز می گردد. به علاوه در طول سال نیز چند روزی را با آرامش کامل به استراحت مطلق بپردازید تا ذهن و جسم خود را برای روزهای آتی آماده کند.

منبع:تبیان

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------