چه خاطره ای برای فرزندتان ساخته اید؟خاطره سازی

بین ویژگی های یك خاطره خوب، تكرار آن خاطره مهم ترین كار است

 

خاطره های خوب گذشته، حس افراد را نسبت به خودشان بهتر و امید به زندگی شان را بیشتر می کند. گاهی خاطره خوبی كه یك بار اتفاق بیفتد به اندازه خاطره ای كه سالی یك بار اما همیشه پیش می آید عزیز و ماندگار نمی شود. حال شما به عنوان پدر یا مادر چقدر برای فرزندانتان خاطره های جذاب ساخته اید؟

تعریف افراد مختلف از خاطره خوب فرق دارد. خاطره های خوب بیشتر زمانی اتفاق می افتند كه باعث شوند بچه ها حس شادی، احساس مورد محبت بودن، اعتماد پیداكردن به یك تكیه گاه آرامش بخش یا دیده شدن را تجربه كنند. بین همه ویژگی هایی كه زیربنای ساختن یك خاطره خوب هستند، تكرار آن خاطره مهم ترین كار است. كاری كه تكرار برای خاطره سازی می كند نقش ماندگار كردن آن است. شرایط سنی فرزندانتان هم در خاطره سازی مهم است؛ مثلا بچه های زیر 7 سال به بازی با والدین، نوازش های لمسی و انواع كنجكاوی ها خیلی علاقه مندند و این كارها به خاطره سازی كمك می كند اما اگر همین روش ها را برای یك نوجوان به كار ببرید به اندازه تفریحات هیجانی  مثل كوهنوردی، مسابقه قدرت با والدین و...اثر ندارد.

بیشتر از هزینه کردن، کمی فکر کنید
ممكن است پدر و مادری گله كنند كه فرزند ما سخت پسند است، همه چیز زود برایش عادی می شود و... در جواب باید گفت كه البته خاطره سازی برای این بچه ها سخت تر است اما چند نكته را به یاد داشته باشید:


1- بچه ها اغلب خاطره های زیر 3 سالگی را سخت تر به یاد می آورند پس هزینه های مادی را برای سال های بعد او ذخیره كنید و خودتان او را به سمت پرتوقع شدن هدایت نكنید.
2- فایده های خاطره ساختن آنقدر زیاد است كه هیچ پولی به تنهایی نمی تواند هزینه آن را بپردازد، پس به جای آن بیشتر با فرزندانتان باشید.
3- سلیقه والدین و خلاقیت  شما می تواند كاری مثل تغییر ظاهر غذا برای بچه های بدغذا را انجام دهد؛ مثلا اگر فرزندتان علاقه ای به موزه ندارد اما به جای آن اهل شعر، بحث، نقاشی یا هرچیز دیگری است، می توانید همیشه یكی از برنامه های مشتركتان را در موزه ها و اماكن باستانی انجام بدهید.

 

زیربنای ساختن یك خاطره خوب

فایده های خاطره ساختن آنقدر زیاد است كه هیچ پولی به تنهایی نمی تواند هزینه آن را بپردازد

 

مردانه خاطره بسازید
اگر شما به عنوان پدر خانواده، خوب خاطره سازی کنید مطمئنا در آینده کودکان تان یاد می گیرند تا بهترین خاطرات را ایجاد کنند. یکی از خاطره سازی های مردانه،  شاد كردن  دل همسر با وجود خستگی های كار یعنی راضی شدن تمام اهل خانه است. تمرین رها شدن از خستگی برای ارضای نیازهای همسر، رضایت از زندگی و نشاط خود شما را هم بالا می برد و خستگی كارتان را هم در كمترین زمان از بین می برد. اولین گام این است که برای نحوه ورودتان به خانه به طور ویژه فكر كنید. همانطور كه می توانید پیش رئیس تان نقش سرحال و بشاش بودن را بازی كنید در لحظه ورود به خانه هم لبخند بزنید و با صدای بلند و شاد سلام كنید تا این عادت خوبتان خاطره ای از شما در ذهن همسر و فرزندانتان شود.


همسرتان قبل از ورود شما چه كارهایی در خانه انجام داده است؟ آنها را بیان كنید تا همسرتان بداند كه زحمت او را درك می كنید. كمك در انجام كارهای همسرتان معجزه می كند. می توانید با حسرت بگویید كه فقط توانستم سفره را جمع كنم اما كاش توان كمك بیشتر را هم پیدا كنم. از تكرار كلمه خسته ام به شدت دوری كنید تا ابهت مردانه شما همسرتان را دلگرم كند. به او بگویید كه دوستت دارم تا به قول پیامبر عزیز اسلام، این حرف تان هیچ وقت از ذهنش بیرون نرود. شب ها ساعتی را بدون حضور موبایل و تلویزیون با هم حرف بزنید. برای تعطیلات آخر هفته با هم برنامه ریزی كنید و به خاطر کودکان هم که شده، به آن پایبند باشید. این برنامه ریزی هفتگی توان و تحمل و قدرت روحی همسر و فرزندانتان را بالا می برد.

منبع: همشهری

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022