فواید و مضرات دورکاری مادر برای فرزنداندورکاری مادر,فواید دورکاری مادر,مضرات دورکاری مادر,بعضی از مزایای دورکاری

دورکاری مادر

 

فواید و مضرات دورکاری مادر برای فرزندان

با زیاد شدن سفرهای داخل شهری و آلودگی هوا، ترافیک های سنگین و افزایش اتلاف انرژی و زمان و مسائل دیگری از این دست سبب به وجود آمدن دورکاری شده است.

مضرات دورکاری مادر 

کار در منزل، هیچ گاه جایگزین مراقبت از فرزندان نیست. چنانچه در شرایطی اختیاری تصمیم به کار در منزل گرفته اید، بد نیست بدانید، این که فکر کنید هم در خانه کار می کنم، هم مراقب کودکم هستم. امکان دارد تا اندازه زیادی شکست خورده باشد.

 

کودک شما ممکن است نام همه پرونده های دسکتاپتان را عوض کند!

 

با عجله مشغول به پایان رساندن کار خود هستید ولی کودک از شما تقاضای خواندن کتاب قصه اش را دارد.

 

برای جلسه خود به ۱۰ نسخه کپی از طرح کلی که نقشه برداری کرده اید، احتیاج دارید و در این بین نوجوان شما برای تمرین موسیقی نیاز به کمک شما دارد.

 

ممکن است فرزندتان نزد شما بیاید و بگوید: «مامان، قبل از اینکه دیر شود به گردش برویم!»

 

دورکاری مادر,فواید دورکاری مادر,مضرات دورکاری مادر,بعضی از مزایای دورکاری

مضرات دورکاری مادر

 

فواید دورکاری مادر

انعطاف پذیر بودن دورکاری

بهترین فایده دورکاری این است که شما از هر جایی می‌توانید کارهای خود را انجام دهید. شاید قدری عجیب به نظر برسد، ولی واقعیت دارد. دورکاری به شما امکان می‌دهد تا به جای طی مسیری مشخص برای انجام کارتان در هر جایی که باشی می توانی کارهایت را انجام دهی.

 

حتی این انعطاف پذیری به شما امکان می‌دهد تا در حال انجام کار به سفر بروید، در جلسات حاضر باشید و در همایش‌های گوناگون شرکت کنید. حتی در زمان هم می توان انعطاف پذیر بود.

 

درآمد خود را پس‌انداز خواهید کرد

دورکاری می تواند هزینه‌های رفت و آمد را از مخارج روزانه کاهش دهد و به جای آن می توانند مبلغی را هم پس‌‌انداز کنند و یا اگر روزانه مبلغی را برای ناهار هزینه می کنند، در خانه خود غذا می‌خورند. همینطور، به جای آنکه ماهانه مبالغی را برای خرید لباس‌های رسمی خرج کنند می‌توانند با لباس راحتی وظایف خود را انجام دهند.

 

دورکاری مادر,فواید دورکاری مادر,برای انجام بهتر کارها هنگام دور کاری

فواید دورکاری مادر

 

برای انجام بهتر کارها هنگام دور کاری

روی زمان خواب بعد از ظهر بچه‌‌ها حساب کنید

اهمیت ندارد فرزندتان یک ساعت در روز می‌‌خوابد یا سه ساعت، از این زمان استفاده کنید و کارهایی را که به تمرکز بیشتری احتیاج دارند، انجام دهید.

 

از آنجایی که خواب بچه‌‌ها و زیر دست و پا نبودنشان، خیلی از مادرها را به انجام کارهای خانه وسوسه می‌‌کند، شما تلاش کنید که تمرکزتان را به کار بدهید. زیرا چنانچه بیرون از خانه بودید، نمی‌‌توانستید به چیزی جز کار دقت کنید. تنها روی کارهایی تمرکز کنید هنگامی که بچه‌‌ها بیدارند، نمی‌‌توانید انجام دهید. همینطور اگر جزو آدم‌‌های سحرخیز هستید، می‌‌توانید یک مقدار از کارها را پیش از بیدار شدن دیگر اعضای خانواده انجام دهید. یا اگر شب ها  تا دیر وقت بیدارید، کارهایتان را انجام دهید!

 

مرزها را مشخص کنید

چنانچه نمی‌‌دانید چگونه به نقشتان در قالب یک مادر و یک خانم کارمند خوب عمل کنید و هربار به روی یکی از این نقش‌‌ها تمرکز کنید. یک اتاق کار کوچک برای خود درست کنید تا زمان کار فکرتان فقط به کار باشد. چنانچه به هم ریختگی منزل و شلوغ کاری بچه‌‌ها را نبینید، کمتر می خواهید که کار را رها کرده به سراغ آن‌‌ها بروید. چنانچه چنین فضایی ندارید حداقل فهرست کارهایی که قرار است هرروز انجام دهید را پیش رویتان بگذارید.

 

یک راه حل دیگر نیز وجود دارد: لباس فرم بپوشید! با این کار تمرکزتان بیشتر شده و زمانی که مشغول یک کنفرانس تلفنی هستید حواستان پرت نمی‌‌شود. نیاز نیست حتما همه مانتوی رسمی تن کنند. بعضی وقت‌‌ها یک دوش، یک آرایش ملایم و پوشیدن لباس‌‌های تمیز و مرتب بیشتر جواب می‌‌دهد.

 

دورکاری مادر,فواید دورکاری مادر,مضرات دورکاری مادر,فواید و مضرات دورکاری مادر برای فرزندان

بعضی از مزایای دورکاری

 

بچه‌‌ها را سرگرم کنید

چند اسباب‌‌بازی جذاب برای بچه‌‌ها تهیه کنید یا برنامه‌‌ها و کارتون‌‌هایی برایشان بگذارید که زمان کار کردن شما، ببینند. چنانچه کودکان برای انجام یک بازی یا سرگرمی ذوق داشته باشند، احتمال اینکه مزاحم کارتان بشوند کمتر است.

 

همینطور می توانید در اتاق کار خود جایی مانند یک اتاق بازی برای بچه‌‌ها درست کنید. اینطوری بچه‌‌ها نیز درکنار شما هستند و بیشتر لذت می‌‌برند. چنانچه حوصله‌‌شان سر رفت، از آن‌‌ها بخواهید با برگه‌‌ها برج کاغذی بسازند، یا اتاق را مرتب کنند و وقتی بزرگتر شدند در کارهای خوتان هم می‌‌توانید از آن‌‌ها کمک بگیرید. مثلا فایل‌‌ها را جابجا کنند.

 

دخالت‌‌ها را سازماندهی کنید

ممکن است وسط یک تلفن مهم هستند که ناگهان کودک با جیغ از راه می‌‌رسد و می‌‌خواهد کارتون مورد علاقه‌‌اش را ببیند. یا گرسنه است و هوس اسنک کرده و رئیس نیز آن طرف گوشی به جای شنیدن ایده‌‌های خلاق کارمند خود، مشغول گوش دادن به ناله‌‌های کودک و عذرخواهی‌‌های مادر است! پیشنهاد ما؟

 

دکمه قطع صدا را بزنید تا رئیستان جیغ بنفش و ماماااااان گفتن‌‌های فرزندتان را نشنود. چنانچه می‌‌توانید کلا تلفن را قطع کنید و بعدا برای تماس مجددا برنامه ریزی کنید. در تماس بعدی می‌‌توانید به رئیستان بگویید امکان دارد باز نیز فرزندتان از راه برسد. اطمینان داشته باشید دیگران این مسئله را درک می‌‌کنند.

 

دورکاری مادر,فواید دورکاری مادر,مضرات دورکاری مادر,بعضی از مزایای دورکاری

برای انجام بهتر کارها هنگام دور کاری

 

از دیگران کمک بگیرید

شاید فکر کنید با کار در خانه دیگر احتیاجی به پرستار بچه ندارید. ولی برخی روزها بازهم به این کمک نیاز پیدا می‌‌کنید. 

 

پدر و مادر خودتان موردخوبی هستند. پدربزرگ و مادربزرگ‌‌ها بهتر از یک پرستار با نوه‌‌هایشان کنار می‌‌آیند و با علاقه آن‌‌ها را به گردش می‌‌برند و چنانچه کارتان قدری طول بکشد و برای برگرداندن بچه‌‌ها قدری دیر کنید، نه کسی ناراحت می‌‌شود و نه لازم است پول بیشتری پرداخت کنید!

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------