علائم هشدار دهنده که نشان می دهد شوهری دیوانه و روانی است تشخیص شوهر دیوانه و روانی, زندگی با همسر روانی, شوهر دیوانه و روانی

زندگی با شوهر دیوانه و روانی

 

ازدواج و زندگی با شوهر دیوانه و روانی 

شما نمیتوانید با هر رفتار هیجانی یا عصبانیت غیرقابل کنترل ، انگ دیوانه و روانی بودن به شوهرتان بزنید، برای تشخیص شوهر دیوانه و روانی نیاز به مشاهده یک سری علایم و در نهایت تشخیص تخصصی روانپزشک یا پزشکی قانونی دارید.

یکی از اختلالات مزمن و جدی روانی ، جنون یا روان پریشی است. چنین اختلالاتی میتواند زندگی مشترک را با چالش های دردناکی روبرو کند به خصوص عواقب آن در رفتار مردان بسیار بیشتر و خطرساز تر است. 

 

برخی از زنان هر نوع رفتار هیجانی و عصبانیت شدید شوهرشان را به جنون و روانی بودنش ربط می دهند و به دنبال راهکارهایی می روند که هیچ تاثیری در حل مشکلشان ندارد.

 

اگر فکر میکنید گرفتار یک شوهر دیوانه و روانی شده اید ، در ادامه مقاله بیتوته نشانه هایی که میتواند زنگ خطری برای شما باشد را با هم مورد بررسی قرار می دهیم و به شما میگوییم با توجه به نشانه هایی که مشاهده میکنید چطور باید به فکر درمان یا دوری از شوهر دیوانه و روانی خودتان باشید.

 

طلاق گرفتن از شوهر دیوانه و روانی

جنون در برخی موارد به خصوص در موارد خفیف قابل کنترل و درمان است و نیازی به جدایی یا طلاق گرفتن ندارید.

اصطلاح اشتباهی که بین مردم رایج است این است که به هر فرد پرخاشگری که ما را آزار می دهد ، لقب روانی می دهیم ، که از نظر اخلاقی کار اشتباهی است و نباید از لفظ روانی که نشان دهنده بیماری جنون است ، این طور توهین آمیز استفاده شود.

 

شما نمیتوانید با انگ جنون داشتن از شوهرتان طلاق بگیرید ولی اگر بتوانید در دادگاه دیوانه و روانی بودن شوهرتان را اثبات کنید ، میتوانید از او جدا شوید. 

 

براساس قوانین ، مجنون به کسی گفته می شود که در انجام وظایف روزانه خود متعادل رفتار نکند و اعمالش بدون انگیزه و هدف خاص و فاقد اراده باشد. 

 

ادعای شما درباره روانی بودن شوهرتان حتما باید توسط پزشک قانونی تایید شود. شما نمیتوانید به خاطر پرخاشگری هایی که به کسی آسیب نمیزند انگ جنون به شوهرتان بزنید.

 

بنابراین قبل از هر اقدامی باید با یک مشاور یا روانپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید شوهرتان نشانه های قابل تایید قانونی برای روانی شناخته شدن را دارد و علت رفتارش استفاده از قرص های آرام بخش ، استرس مقطعی ، افسردگی غیرمزمن نیست.

 

شوهر دیوانه و روانی, شوهر روانی, اختلالات روانی همسر, علایم شوهر دیوانه و روانی

علایم شوهر دیوانه و روانی

 

تعریف جنون

هر اختلال روانی را نمیتوان جنون دانست ، جنون یا روان پریشی یکی از زیر مجموعه های اختلالات روانی است و تعریف مشخصی دارد. 

جنون ، روان پریشی یا سایکوز ( به انگلیسی : phycho ) مجموعه علایم و نشانه های غیر معمولی است که باعث می شود ارتباط فرد با واقعیت مخدوش یا قطع شود.

هذیان و توهم از نشانه های مهم جنون است و در اغلب موارد دیده می شود فرد مبتلا به جنون تحت تاثیر هذیان و توهم رفتارهایی میکند که میتواند عجیب به نظر برسد. 

 

علایم جنون و روانی بودن شوهر

جنون ، 7 علامت مهم دارد : 

1 - هذیان : عقیده و تفکری که با واقعیت ، عرف و فرهنگ سازگار نیست ولی فرد مبتلا به درست بودن آن اصرار دارد را به عنوان هذیان می شناسیم. مثلا در نوعی هذیان به نام هذیان گزند و آسیب ، فرد تصور میکند که افرادی در تعقیبش هستند و میخواهند به او آسیب برسانند یا در هذیان انتشار افکار ، فرد تصور میکند عده ای میخواهند افکار او را بدزدند و در رسانه ها پخش کنند. 

 

2 - توهم : توهم یعنی درک چیزی غیر واقعی توسط حواس پنج گانه . به عنوان مثال ، دیدن اشیا یا اشخاصی که دیگران نمیتوانند آن ها را ببینند یا شنیدن صداهایی که دیگران نمی توانند آن را بشنوند. 

 

3 - اختلال تفکر : فرد مبتلا به اختلال تفکر نمیتواند افکارش را کنترل کند ، پرش افکار دارد و نمیواند روی افکارش متمرکز شود. که مهم ترین علامت آن ، گفتار بی هدف و نامنظم است. مثلا فردی که درحال صحبت کردن درباره یک برنامه تلویزیون است ناگهان ، دستور پخت یک غذا را به شما میدهد یا هنگام گفتگو ، فراموش میکند که راجع به چه چیزی حرف می زده است. 

 

4 - از دست دادن انگیزه : در این شرایط فرد هیچ علاقه و انگیزه ای برای انجام کارهای کوچک و بزرگ و گذراندن زندگی روزمره ندارد. 

 

5 - اختلال در ابراز احساست : بروز اختلال جدی در احساسات فرد زمانی که باعث شود فرد در موقعیت های مختلف احساسات اشتباهی را بروز بدهد مثلا زمانی که پدرش فوت کرده است ، شروع به خندیدن کند.

 

6 - انزوای شدید اجتماعی : چنین فردی در روابط اجتماعی ضعیف و منزوی ست. انزوا میتواند مقطعی و ناشی از افسردگی یا بی حوصلگی باشد ، که همه ما آن را تجربه کرده ایم ،  یا این که دائمی شده و فرد دیگر علاقه ای به حضور در اجتماع نداشته باشد. 

 

7 - نداشتن بینش : زمانی که فرد نتواند تشخیص دهد گرفتار بیماری است و هذیان ها و توهماتش را باور داشته باشد و ندارد که رفتارهایش چه عواقبی برای خودش و دیگران در پی دارد. 

 

تشخیص شوهر دیوانه و روانی, زندگی با همسر روانی, شوهر دیوانه و روانی

انواع جنون 

 

انواع مختلف جنون

جنون میتواند انواع مختلفی داشته باشید و شما نمیتوانید یه هر واکنش هیجانی که شوهرتان بروز میدهد یا عصبانیت های آنی او ، بگویید شوهر دیوانه و روانی دارید. 

 

جنون واکنشی

جنون واکنشی معمولا آنی ، کوتاه مدت و مقطعی است و بیشتر دیده می شود. در این نوع روان پریشی ف فرد در حالی که شرایطی عادی دارد ، ناگهان علایم روان پریشی که در بالا نام برده شد را بروز میدهد. 

معمولا واکنش های پرخاشگرانه در فرد دیده می شود که میتواند منجر به آسیب به دیگران یا خودش شود.

 

افرادی که اختلالات تکانه ای یا شخصیتی دارند گاهی جنون آنی را تجربه میکنند .

البته گاهی افراد سالم و یدون اختلال ممکن است به ناگاه صبرشان از فشار اجتماعی ، خانوادگی و اقتصادی لبریز شود و جنون آنی را تجربه کنند. 

مثلا فردی که ورشکسته شده ،  به دلیل شوک ناگهانی ، چند ساعت یا چند روز ارتباطش را با واقعیت از دست بدهد. 

 

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی را به عنوان جنون مزمن یا اختلال روانی مزمن می شناسند که به دلیل ژنتیک یا محیط میتواند بوجود بیاید و روی جنبه های رفتاری ، هیجانی ، احساسی و تفکر فرد ، تاثیر زیادی می گذارد و میتواند جنبه های مختلف زندگی فردی ، خانوادگی ، شغلی ، تحصیلی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار بدهد.

توهم ، هذیان گویی ، اختلال  گفتاری ، اختلال هیجان و احساسی ، اختلال در روابط ، رفتار آشفته و غیره از نشانه های مهم اسکیزوفرنی است. 

 

تشخیص شوهر دیوانه و روانی, زندگی با همسر روانی, شوهر دیوانه و روانی

اختلال دو قطبی همسر

 

اختلال دو قطبی

اختلال دوقطبی یا جنون دو قطبی به شکل نوسانات خلقی بسیار شدید در فرد  دیده می شود. این افراد گاهی بسیار فعال و پرانرژی هستند و گاهی بی انرژی شده و درگیر افسردگی می شوند.

نوسانات خلقی در این بیماری زمان مشخصی ندارد گاهی هفتگی و گاهی طولانی تر است. 

 

فرد در دوره افسردگی علاقه و انگیزه اش را به زندگی روزمره از دست میدهد و برنامه ها و اهدافش را از یاد می برد و در دوره شیدیی یا مانیک احتمال انجام رفتارهای خطرناک و پرریسک در او افزایش پیدا می کند. 

 

اختلال هذیانی

اختلال هذیانی زیر مجموعه اسکیزوفرنی است. این افراد بدون این که توهم داشته باشند ، درگیر هذیان می شوند و حتی ممکن است زندگی  معمولی داشته باشند و تا زمانی که به آنها نزدیک نشوید و ارتباط برقرار نکنید ، متوجه تفکرات هذیان گونه شان نمی شوید. 

انواع این اختلالات عبارتند از : هذیان خودبزرگ بینی ، هذیان اروتوماتیک ، هذیان حسادت ، هذیان گزند و آسیب ، هذیان جسمی .

 

جنون به دلیل بیماریهای روانی مزمن

برخی از اختلالات روانی اگر درمان نشوند و شدت بگیرند میتواند منجر به توهم و هذیان شوند. از جمله افسردگی ، اضطراب ، وسواس ، فوبیا و غیره.  مثلا بیمار وسواسی ممکن است افکار وسواسی اش حالت هذیان گونه پیدا کنند و نداند که درگیر این مشکل است. 

 

جنون به علت مشکلات جسمی

بعضی از مشکلات جسمی از جمله عفونت ، ضربه به سر در تصادف یا غیره می توانند منجر به بروز جنون در فرد شود.

 

جنون در اثر مصرف مواد مخدر و الکل

مصرف مواد مخدر توهم زا یا استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی یا سایر مواد مخدر میتواند باعث بروز علایم جنون شود. 

افراد معتاد یا افرادی که داروی خاصی مصرف میکنند ممکن است باقطع ناگهانی دارو یا مواد دچار جنون شوند. 

 

شوهر دیوانه و روانی را چطور تشخیص بدهیم؟

برخی نشانه های بسیار مهم است که باید در شوهرتان جدی بگیرید ، شاید این نعلایم نشان دهنده درگیری یا شروع درگیری او با اختلالات روانی باشد.

- اختلال بارز خواب یا تغییر ریتم خواب

- اختلال بارز در خورد و خوراک

- کنار گذاشتن کار ، تحصیل یا روابط اجتماعی

- علایم و آسیب های جسمی بی دلیل

- مشکلات بارز در حافظه و تمرکز

- تغییرات بارز اخلاقی و رفتاری

- پرخاشگری های جدی و غیرقابل کنترل

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------