فقط در این لحظه باشبودن در لحظه ,بودن در لحظه حال,بودن در زمان حال

به خودتان نگاه کنید ، چقدر درگیر کارهای روزمره هستید ، چقدر از زندگی لذت می برید ؟ حتی زمان تفریح هم ذهنتان درگیر مشکلات و کارهایی است که باید انجام دهید ، اگر می خواهید از زندگی واقعا لذت ببرید ، همین حالا "فقط باشید" ... این همان بودن در زمان حال است ، بودن در لحظه !

 

اين زمان حال است كه دنيا را نجات مي دهد.

"اكهارت تول"

 

جمله ای که من هميشه استفاده مي كنم اینست : " فقط باش" ، مثلا در جمله "بيا برويم به ساحل و فقط باش" ، یا" فقط در حال استراحت باش" ، "فقط بنویس" و....

 

وقتی درباره مفهوم این جمله از من می پرسند می گویم :" منظورم اين است كه من واقعا دوست دارم بنشينم و دنیا را تماشا کنم و فقط وجود داشته باشم بدون اينكه كسي از من توقعي داشته باشد ."

 

جايي خوانده بودم كه به ما انسان باشنده مي گويند نه انسان انجام دهنده، در طي چند سال گذشته هميشه سعي مي كردم كه درمسایل روزانه خودم ،حضور داشته باشم . اين كار در دنيايي كه دائما تعهدات و مسووليت هايمان را ياد آوري مي كند كار آساني نيست. اما غير ممكن هم نيست و كاملا ارزشش را دارد.

 

1. فقط بودن به معناي بي فايده بودن نيست

اين تنها يك كنايه است براي داشتن زماني براي خود تا كمي به دور و بر خودمان تاملي داشته باشيم. مدتي طولاني فكر مي كردم كه برای بودن در لحظه بايد مثل هنري ديويد تورئو از طلوع خورشيد تا غروب آفتاب دم در بنشينم و هيچ كاري نكنم. ابتدا به نظر دلچسب مي آمد اما قطعا عملي نبود و براي من خيلي زياده روي به نظر مي رسيد. در حاليكه دوست داشتم صبح زود روي ايوان بنشينم و يك فنجان چاي بنوشم و به صداي پرندگان گوش دهم ، همچنين دوست داشتم كه پس از يك ورزش درست و حسابي پشت كامپيوترم هم كمي تايپ كنم.

 

نكته اصلي ، بودن در لحظه حال است . مهم نیست چه کاری انجام می دهم ، همانطور كه آخرين شاهكارم را مي نویسم،براي چند ثانيه به آرامي نفس مي كشم و از آن دقايق لذت مي برم ، از بودنم لذت می برم . در آن لحظه من يوگا يا حتي مديتيشن نمي كنم فقط در حال كار هستم اما در همان لحظات كار هم زندگي مي كنم .

 

2. در هر لحظه يك كار انجام دهيد

يادم مي آيد زماني دوست داشتم چند كار را در آن واحد انجام دهم. من به توانايي خودم در انجام همزمان كارها افتخار مي كردم. تماس هاي تلفني پي درپي در حاليكه همزمان روي تردميل ورزش مي كردم. البته 100% مطمئن نيستم ولي فكر مي كنم چندكاره بودن به نوعي اعتياد آور است. به خودم فشار بيشتري مي آوردم تا بتوانم چند كار را همزمان انجام دهم كه منجر به بروز اشتباهات متعدد از سمت من شد. زماني كه چند كار را همزمان انجام مي دادم، زمان سريعتر مي گذشت!!

 

وقتی که روي يك مقوله تمركز كنيد و آنرا به خوبي انجام دهيد آن كار را با خطاهاي كمتر و سريعتر به اتمام خواهيد رساند. علاوه بر اين احساس كامل تر بودن مي كنيد. عبارت " امروز من همه جا هستم " جمله اي بود كه من هميشه قبل از نگرش جديدم زياد استفاده مي كردم . اما حالا بيشتر احساس مي كنم آرامش دارم و خودم هستم.

 

3. هدف دار حركت كنيد

ورزش كردن و يا رفتن به حمام حركاتي اختياري است. همه اینها کارهایی هستند که ما بوسیله حواس پنجگانه خود تا زمانی که بر روی کره خاکی هستیم ، انجام می دهیم. بعضی وقتها که مشغول ورزش کردن هستم ذهنم را آزاد می گذارم تا به هر جایی که دلم می خواهد پرواز کند .

 

متوجه شدم که این کار را در زمانهایی که مشغول خرید کردن ، آشپزی کردن و یا حتی مشغول دوچرخه سواری هستم نیز انجام می دادم.ذهنم آزادانه در گشت و گذار بود و بدنم کار دیگری انجام می داد ، با اجازه دادن به بدنم به حرکت ، بدون دخالت ذهنم همیشه خودم را به خطر می انداختم. پس از اینکه به خود می آمدم از اینکه اینقدر احمقانه رفتار میکردم شگفت زده می شدم!!

 

زمانی که در هنگام فعالیت ها و کارهای خود ذهنتان را درگیر می کنید بیشتر از قبل مسوول هستید. شما یکپارچگی و هماهنگی بیشتری در زمانی که منظم تر فعالیت می کنید خواهید داشت. این باعث می شود که آرامش بیشتری به عنوان یک موجود کامل داشته باشید. اثرات جنبی اینکار این است که شما نتایج بهتری بدون " انجام " هیچ کار اضافه ای می گیرید.

 

4- بیشتر باشید و کمتر انجام دهید

بعد از اینکه لیست بلند بالای کارهایی که باید بکنم تهیه میشد، همیشه به خودم می گفتم حالا زمان سپری کردن وقتم با خودم فرا رسیده است. اما همانگونه که همه ما می دانیم لیست کارهایی که باید انجام دهیم تمام نمی شوند. همیشه کاری برای انجام دادن وجود دارد. جوری که باعث می شود شب از فکرش نتوانید بخوابید.

 

حالا لیست کارهایی که باید انجام دهم شامل چیزهایی از قبیل " فوق العاده بودن و رقصیدن مثل دیوانه ها " است. من بهترین روش را برای این کارهای متنوع در طول روز پیدا کرده ام . ولی چنانچه لیست شما شامل کارهای بزرگتری است، همین حالا شروع کنید .تا لطفی در حق خودتان انجام دهید.

 

چنانچه داخل یک اداره کار می کنید احتمالا نمی توانید برای یک پیاده روی طولانی برنامه ریزی کنید. اما می توانید یک قهوه بگیرید و یک پیاده روی کوتاه مدت را بیرون اداره داشته باشید. پس از آن می توانید برگردید سر کار و پروژه کاری خود را انجام دهید.

 

شاید بتوانید خودتان را در دفتر حبس وچراغها را خاموش کرده تا بتوانید 5 دقیقه کمی نفس بکشید. این کار یکی از محبوب ترین علایق من وقتی که از ساعت 9 تا 5 عصر کار می کنم، است . شما متوجه می شوید که اگر چنین لحظاتی را در طول روز برای خود فراهم کنید، میزان بهره وری شما در محل کار( در اینصورت رئیستان هم شکایتی نخواهد کرد) و در زندگی (همچنین لیست کارهایی که باید انجام دهید کمتر می شود)بیشتر می شود، درحالیکه در حقیقت کار کمتری نسبت به قبل انجام داده اید. و در نتیجه زمان و احساس سرزندگی بیشتری خواهید داشت.

 

5- سخت نگیرید

چیزی که باید درک کنید این است که مقوله " بودن " همیشه در طول زندگی همراه ماست. من همیشه با این مساله که "چیزی نیست که نتوان انجامش داد" مشکل داشته ام. هر زمانی که من روی چیزی کار می کنم شوهرم به من می گوید " سخت نگیر" مهم نیست که چقد مساله پیچیده و یا جدی باشد، من هم دست می کشم و لبخند می زنم. این نصیحت خیلی خوبی است . تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که کمی آرام شوید وهر کاری که می توانید انجام دهید، سخت نگیرید و از هر اتفاقی که قرار است بیافتد لذت ببرید. در این زمان معمولا ایده های بهتری به ذهنتان می رسد و کارها زودتر انجام می شود !!!

 

وقتی که به بیست سال ابتدایی زندگی ام نگاه می کنم. می بینم که چه زندگی شتابزده ای داشتم . یادم نمی آید که چه کار می کردم. اما اگر 5 سال قبل را در نظر بگیرم، یعنی زمانی که بیشتر روی مفهوم " بودن " می اندیشیدم شگفت زده می شوم چون بیشتر آن خاطرات را به یاد می آورم کوچک یا بزرگ. و هنوز هم همه چیز به درستی انجام می شوند!!

منبع:آی بانو

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------