ترس های رایج ناشی از تغییر شغل و نحوه غلبه بر آنهادلایل ترس از تغییر شغل, ترس از ترک شغل, از تغییر شغل می ترسم

دلایل ترس از تغییر شغل

 

چرا بسیاری از مردم از یک تغییر شغل می ترسند؟

ترس ناشی از تغییر شغل به این دلیل که نقطه عطفی بزرگ در زندگی است و با آینده ای نامعلوم و جایگاه شغلی جدید همراه است کاملا طبیعی است، با افزایش آگاهی نسبت به جایگاه شغلی که در نظر دارید و کسب مهارت بیشتر در زمینه حرفه خودتان میتوانید این استرس را به حداقل برسانید و اجازه ندهید مانع از پیشرفت شما شود. 

تغییر شغل یکی از موقعیت های استرس زا در زندگی است که میتواند فشار روحی زیادی بر فرد وارد کند ولی همین ترس ناشی از تغییر شغل در اغلب موارد مانع از پیشرفت و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی می شود. 

 

ترس ناشی از تغییر شغل برای برای اغلب افرادی که به دنبال یافتن یک شغل جدید و ایجاد تغییرات در زندگی خود هستند تقریبا مشابه است.  ولی نباید اجازه دهید که این استرس و اضطراب مانع از تغییرات مثبت در زندگی شما شود. 

تغییر شغل یک تصمیم بسیار مهم در زندگی است که میتواند فرصتی برای یادگیری مهارت های جدید ، گسترش ارتباطات و تغییر در رزومه کاری باشد. 

 

معمولا دلایل شخصی افراد برای تغییر شغل عبارت است از : خستگی از شغل فعلی ، دنبال کردن علایق شخصی ، حقوق بالاتر ، محیط کاری بهتر ، عدم سازگاری با همکارن ، بدست آوردن تجربیات جدیدتر و غیره .

 

علت ترس ناشی از تغییر شغل

افراد جویای شغل باید تلاش زیادی برای پیدا کردن کار مناسب داشته باشند. اگر درخواست یا نامه یکسانی برای همه شرکتها ارسال کنید در صورتی که یک شرکت پاسخی به شما ندهد احتمالا بقیه شرکتها هم همین رویه را خواند داشت. 

قبل از درخواست کار باید زمان مناسبی برای شناخت ارزش ها و چگونگی هماهنگی شرکت مد نظرتان داشته باشید تا بتوانید ابتکار عمل به خرج دهید. 

 

اگر بعد از تمام این تلاش ها پاسخی دریافت نکنید ممکن است دلسرد شوید و عزت نفستان کاهش پیدا کند. با این حال شما باید به طور کامل به برنامه کاری خودتان متعهد باشید و همیشه به پویایی کارتان توجه ویژه ای اختصاص بدهید و پلن های جایگزین را از پیش طراحی کنید. 

 

شما همیشه برای اصلاح نقایص برنامه خود در آینده زمان خواهید داشت. بنابراین نیازی نیست از همان ابتدا به فکر نقایص و مشکلات احتمالی باشید چون فقط باعث افزایش نگرانی های غیر ضروری برای شما خواهد شد.

 

عدم اطمینان از مقام و موقعیت در شغل جدید

اگر دیدگاه درستی از موقعیت و شغلی که میخواهید برای آن درخواست دهید ، نداشته باشید احتمال این که معرفی نامه مناسبی ارائه ندهید زیاد است. شما بایدمتناسب با مهارتی که دارید و علاقمندی های خودتان ، برای شغلی درخواست بدهید که بتوانید به خوبی از عهده آن بربیایید.

 

عدم اطمینان از مقام و موقعیت شغل جدید می تواند استرس زا و سرکوب کننده باشد. اگر شناخت کافی از مهارت ها و ویژگیهای خودتان ندارید بهتر است در ین مورد با دوستان و همکارانتان صحبت کنید تا متوجه دیدگاه و نظر آن ها در مورد توانایی های خودتان بشوید. 

 

ترس از رد شدن در مصاحبه شغلی

تنها چیزی که میتواند دردناک تر از نادیده گرفتن درخواست شغلی شما باشد ، این است که شما را برای مصاحبه شغلی دعوت کنند ، به حرفهایتان گوش کنند و سپس شما را رد کند. 

رد شدن در مصاحبه شغلی مانند خرد شدن رویای فرد است به خصوص اگر برای شغل رویایی و دلخواهش درخواست  داده باشد. 

 

ترس از رد شدن متاسفانه هنگام جستجوی شغل ، اجتناب ناپذیر است ولی باید به یاد داشته باشید که با وجود شکست فعلی میتوانید با ایجاد تغییرات و بهبود مهارت هایتان و با استفاده از تجربه فعلی ،  بالاخره میتوانید موقعیت شغلی مناسبی پیدا کنید. 

اگر وارد بازی نشوید هیچگاه بنده نخواهید شد ، اگر هیچ کاری نکنید هیچ وقت شغلی نخواهید داشت. مطمئن باشید که رد شدن در مصاحبه شغلی درسهای بسیار مهمی به شما می آموزد. 

 

ترس ناشی از تغییر شغل, ترس تغییر شغل, دلایل ترس ناشی از تغییر شغل

دلایل ترس ناشی از تغییر شغل

 

ترس از برچسب ناتوانی خوردن

افراد جویای کار ممکن است به دنبال تغییر کامل حرفه خود باشد یا این که بخواهند مقام بالاتری بگیرند که هر دو مورد میتواند استرس زا باشد چون تجربیات جدیدی انتظار شما را خواهد کشید. 

 

ترس از ناشناخته ها کاملا طبیعی است به خصوص زمانی که بخواهید خوب عمل کنید. تغییر شغل میتواند باعث شب بیداری های زیادی در شما بشود. اصلا به حرف دیگران که میگویند شما به درد این کار نمی خورید گوش ندهید ، آنها از قابلیت های درونی شما خبر نارند. فقط خودتان هستید که میدانید لیاقت چه جایگاهی را دارید . خودتان راکم نفروشید.

 

گذشته شغلی

امروزه با توجه به الکترونیکی شدن سوابق حتی حضور روز افزون در شبکه های اجتماعی میتوانند به راحتی به سوابق فردی و مشکلاتی که در گذشته داشته است ، دست پیدا کنند. هنگامی که برای مصاحبه می روید میتوانند با یک سرچ ساده فعالیتهای شما در رسانه های اجتماعی را پیدا کنند.

 

شاید انتخاب های اشتباهی که در گذشته انجام داده اید ، شما را  تعریف نکنند ولی در اغلب موارد به امروز شما مرتبط هستند. اگر اشتباهی در گذشته انجام داده اید بهتر است باخودتان صادق باشید و از آن درس بگیرید. 

 

ترس از ترک شغل, از تغییر شغل می ترسم, عوامل ایجاد ترس  برای تغییر شغل

از تغییر شغل می ترسم

 

دستمزد مورد نظرتان را نمی دهند

داشتن یک کار رویایی چیزی فراتر از دستمزد است ولی نمیتوان به طور کلی دستمزد مورد نظرتان را کنار بگذارید. شما باید با دستمزدتان هزینه های جاری روزمره را پرداخت کنید از جمله غذا ، تفریح ، استقلال مالی ، پرداخت وام های مختلف و غیره .

زمانی که جویای شغل جدید هستید بهتر است از سایتهای مرجع در مورد دستمزدی که قرار است بگیرید اطلاعات کافی را کسب کنید.

 

شما اگر مذاکره کننده خوبی نباشید یا مهارت های بی همتا نداشته باشید نمیتوانید در مذاکره برای دستمزد دلخواهتان به موفقیت برسید و باید با همان دستمزدی که پیشنهاد شده است کنار بیایید. سعی کنید همیشه هدفتان را بالاتر از حقوقتان در نظر بگیرید و وارد شغلی شوید که امکان پیشرفت و افزایش حقوق با افزایش مهارت ها و تجربه را داشته باشد. 

 

ترس از تنها گذاشتن کارفرما

افرادی که رابطه بسیار خوبی با کارفرمایشان دارند و چندین سال در کنار او کار کرده اند ، ترک و تنها گذاشتن کارفرما برایشان سخت می شود. 

ولی باید بدانید که وفاداری به خودتان اهمیت بسیار بیشتری از وفاداری به کارفرما دارد. در صورتی که میخواهید علایق شخصی خودتان را دنبال کنید و به دنبال رشد شغلی و درامدی باشید باید این نوع ترس را کنار بگذارید.

 

ترس ناشی از تغییر شغل, ترس تغییر شغل, دلایل ترس ناشی از تغییر شغل

عوامل ایجاد ترس برای تغییر شغل

 

عادت داشتن به شغل فعلی

اگر مدت زمان زیادی را به سک شغل مشغول باشید ، هویت شما با شغل فعلیتان گره خورده است. وابستگی و عادت به شغل و محیط کاری باعث می شده که فکر کردن درباره تغییر شغل برایتان استرس زا باشد و حس کنید با این تصمیم هویت خودتان را از دست خواهید داد.

برای غلبه بر ترسهایتان باید آن ها را شناسایی کرده و نقاط قوت خودتان و لیاقتتان را هم شناسایی کنید تا بتوانید اعتماد به نفستان را بالا ببرید. از خودتان بپرسید که آیا این شغل لیاقت شما را دارد یا میتواند باعث پیشرفت شما شود ؟ شما باید جایی باشید ک بتوانید از مهارت هایتان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

 

ترس از عدم موفقیت

ترس از عدم موفقیت میتواند باهوش ترین و تواناتری افراد را دچار نا امیدی کند. ترس از عدم موفقیت در شغل جدید میتواند باعث شود فرصت های زیادی را از دست بدهید.

برای غلبه بر این ترس باید در مورد وظایف شغلی که میخواهید انجام بدهیدو مهارت های مورد نیازش مطالعه کنید و بررسی کنید که تا چه حد با مهارت های شما همخوانی دارد یا این که نیاز به آموختن چه مهارت هایی دارد. شناخت درست از مهارت ها و قابلیت های خودتان میتواند باعث افزایش اعتماد به نفس در شما شده و موقعیت جدید را تبدیل به پلی برای موفقیت و پیشرفت کنید. 

 

ترس از ورود به محیط جدید

افرادی که حاضرت شرایط سخت فعلی را تحمل کنند ولی تغییری در کارشان ندهند به این دلیل است که افکار منفی شان جلوی دیدن فرصت های بهتر را گرفته  است و تصور میکنند که ممکن است در کار جدید هم به همین مشکلات بر بخورند. 

افردی که به محیط شغلی فعلی عادت کرده اند و حس راحتی دارند و با همه در محیط کارشان آشنا هستند در واقع به امنیت ذهنی در کارشان رسیده اند و نمیخواهند که این آسایش و ثبات فکری را از دست بدهند. 

 

مسلما ورود به محیط کار جدید و آشنا نبودن با محیط و قوانین باعث می شود به سختی بتوانید دوباره ارتباط های سابق را برقرار کنید. قرار گرفتن در محیط ناشناخته برای هر کسی با ترس همره است.  ولی نباید اجازه دهید این مشکل شما را از تغییر شغلی که میتواند باعث پیشرفتتان شود ، باز بدارد. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------