پیشگیری از تصادفات با تجهیز خودرو به مانیتور قلبی تشخیص خستگیپیشگیری از تصادفات با تجهیز خودرو به مانیتور قلبی تشخیص خستگی
تجهیز صندلی خودرو به مانیتور داخلی علائم حیاتی قلب می‌تواند با فراهم کردن امکان تشخیص به موقع خستگی راننده از وقوع حوادث مرگبار پیشگیری کند.
مانیتورهای بررسی تغییرات آب و هوایی یا وضعیت ترافیک جاده از جمله تجهیزات جدید درون خودروها محسوب می شوند، اما محققان به دنبال ابداع دستگاه های جدید برای افزایش سطح هوشیاری و تشخیص زود هنگام خستگی راننده هستند.
بر اساس اعلام انجمن سلطنتی پیشگیری از حوادث رانندگی انگلیس، رانندگی با حالت خواب آلودگی و خستگی عامل وقوع 20 درصد تصادفات جاده‌یی محسوب می شود.
در نسل آینده خودروهای مرسدس بنز و ولوو با کمک دوربین، حرکت خودرو در بین خطوط جاده مورد بررسی قرار می گیرد.
چندین نوبت خروج خودرو از بین خطوط به منزله کاهش سطح هوشیاری راننده تلقی شده و بر روی سیستم هشدار خودرو پیامی مبنی بر توقف، استراحت و صرف قهوه نمایان می شود اما محققان شرکت Plessey شیوه خلاقانه تری برای نظارت بر سطح هوشیاری راننده ابداع کرده اند که در این روش از فناوری نیمه رسانا EPIC برای اندازه گیری الکتروکاردیوگرام (ECG) ‌استفاده می شود.
برخلاف روش اندازه گیری ECG‌ از طریق حسگرهایی که با ژل به سینه فرد متصل می شوند، شش حسگر داخلی درون پشتی صندلی راننده، کار نظارت بر ضربان قلب (HRV) و ثبات در تعداد ضربان را برعهده دارند.
به نظر می رسد کم هزینه بودن این فناوری با استقال چشمگیر خودروسازان مواجه شود؛ به خصوص شرکت خودروسازی ولوو که به دنبال دست یابی به هدف «بدون جراحت - بدون مرگ و میر» تا سال 2020 میلادی است.

پیشگیری از تصادفات ,خودروهای هوشمند

سیستم اعلام هشدار زمان استراحت راننده

پیشگیری از تصادفات ,خودروهای هوشمند

حسگر های داخلی خودرو برای نظارت بر ضربان قلب راننده

منبع:/isna.ir

 

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------