ساخت دستگیره رباتیک با الهام از یک میوه خاصدستگیره رباتیک،اخبار علمی،خبرهای علمی
تیمی از محققان چینی یک الگوی مورفولوژیکی ناشناخته را بر روی سطح میوه‌هایی موسوم به پشن فروت بی‌آب/خشک شده (dehydrated passion fruits) پیدا کرده‌اند که الهام‌بخش آن‌ها بود تا یک گیره رباتیک جدید برای گرفتن اجسام کوچک بسازند.

به گزارش ایسنا به نقل از چاینادیلی، محققان دانشگاه فودان و دانشگاه تسینگ‌هوا دریافتند که در طول فرآیند کم‌آبی و خشک شدن این میوه‌ها، سطح آنها در ابتدا به شکل یک الگوی توپ بالکی چروک می‌شود و این ساختاری کروی همانند ساختار شش‌ضلعی‌ها و پنج‌ضلعی‌هایی است که روی توپ فوتبال یافت می‌شود.

 

همانطور که این میوه ها خشک می شوند، سطح آنها به شبکه ای از برآمدگی‌ها در حالت کایرال تبدیل می‌شود.

 

محققان در آخرین شماره مجله Nature Computational Science گزارش دادند که یک مدل ریاضی و یک قانون مقیاس‌بندی برای درک مکانیسم زیربنایی و توصیف و پیش‌بینی تغییر سطح یک کره پوسته‌ای تغییر شکل یافته مانند این میوه‌های خشک شده ایجاد کرده‌اند.

 

آنها با هدایت درک نظری، یک گیره تطبیقی ​​با هدف گرفتن اجسام کوچک بر اساس تبدیل حالت شش‌ضلعی به کایرال طراحی کردند. سیستم این گیره شامل یک پوسته نیمکره‌ای است که با سیلیکون مایع، یک کانال هوا و یک قاب بالابر ساخته شده است که می‌تواند بالا و پایین حرکت کند. این گیره اشیای کوچک با اشکال مختلف و مواد مختلف از مهره، پیچ و ماش گرفته تا بلوبری، لیوان نامنظم و آب‌نبات به شکل قلب را به خوبی می‌گیرد. محققان گفتند که آزمایش‌های آنها راه را برای توسعه و طراحی‌ دستگیره هوشمند هموار می‌کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022