کشف آنزیمی که از هوا برق تولید می‌کندآنزیمی برای تولد برق از هوا،اخبار علمی،خبرهای علمی
دانشمندان استرالیایی در قالب یک دستاورد بزرگ علمی در حوزه تحقیقات انرژی پایدار، برای نخستین بار راهی برای تولید انرژی از هوای رقیق با استفاده از یک آنزیم یافتند.

به گزارش فارس به نقل ازفیوچریسم، برمبنای نتایج مطالعه جدیدی که این هفته در مجله نیچر منتشر شد، محققان دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا یک آنزیم باکتریایی جدید کشف کردند که هیدروژن موجود در جو زمین را به الکتریسیته تبدیل می کند. این فناوری روزی می تواند در سلول های سوختی به کار رود و انرژی هر چیزی از ساعت هوشمند گرفته تا حتی خودروهای سواری را تامین کند.

 

پروفسور کریس گرینینگ از محققان این طرح گفت: «مدتی است که می‌دانیم باکتری‌ها می‌توانند از هیدروژن موجود در هوا به عنوان منبع انرژی برای کمک به رشد و بقای خود از جمله در خاک‌های قطب جنوب، دهانه‌های آتشفشانی و اعماق اقیانوس استفاده کنند. اما ما تا به حال نمی‌دانستیم آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند.»

 

این آنزیم که Huc نام دارد از Mycobacterium smegmati - یک باکتری نسبتاً رایج و بسیار انعطاف پذیر - استخراج شده است. آنزیم یادشده از طریق برخی روش‌های پیشرفته نقشه برداری مولکولی کشف شد.

 

ریس گرینتر، محقق ارشد و پژوهشگر دانشگاه موناش گفت: «Huc فوق العاده کارآمد است. برخلاف تمام آنزیم‌ها و کاتالیزورهای شیمیایی شناخته‌شده، حتی هیدروژن را بسیار اندک و به اندازه 0.00005 درصد از هوایی که تنفس می‌کنیم، مصرف می‌کند.»

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------