کشف خانواده ای جدید از باکتری ها در دل خاک 

تركيبات خاک كه مالاسيدين نام دارند ابرباكتری MRSA را از بين می برند

 

دانشمندان آمریکایی موفق به شناسایی خانواده ای جدید از آنتی بیوتیک ها در نمونه های گرد‌آوری شده از خاک شده اند،‌ ترکیباتی طبیعی که می توان از آنها برای درمان عفونت هایی که درمان سختی دارند استفاده کرد.

 

محققان دانشگاه راكفلر با انجام آزمايش هايی نشان دادند اين تركيبات كه مالاسيدين نام دارند، می توانند بيماری های باكتريايی كه در برابر بيشتر آنتی بيوتيک های موجود مقاوم شده اند،‌ از جمله ابرباكتری MRSA را از بين ببرند.

 

کارشناسان اميدوارند این مطالعه جديد بتواند اميد‌بخش پیشرفت در توليد آنتی بیوتیک های تازه باشد. بیماری های عفونی مقاوم در برابر آنتی بيوتيک یکی از بزرگترین تهدیدهای بهداشت جهانی به شمار می رود كه سالانه جان حدودا 700 هزار انسان را می گیرد از اين رو نیاز به یافتن درمان های تازه برای آنها ضروری است.

 

خاک مملو از میلیون ها میکروارگانیسم متفاوت است که ترکیبات درمانی زيادی از جمله اين آنتی بیوتیک جديد را تولید می کنند. شان بردی محقق دانشگاه راکفلر مطالعات خود را بر استخراج این مواد از خاک متمركز كرده است. وی از شیوه توالی سنجی ژنتيكی برای تحلیل بیش از هزار نمونه استخراج شده از خاک در سراسر آمریکا استفاده كرده است.

 

زمانی كه اين محققان متوجه وجود مالاسيدين در بسياری از اين نمونه ها شدند،‌ احتمال دادند موفق به كشف ماده ای مهم شده اند. با آزمايش اين تركيب روی موش هایی که به باكتری خطرناک MRSA آلوده شده بودند متوجه شدند اين تركيب از توانايی رفع عفونت در زخم پوست موش ها برخوردار است. محققان اکنون برای تقویت تاثیر این دارو تلاش می کنند و اميدوارند در اين راه بتوانند دارويی حقيقی برای بيماران توليد كنند.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------